Ryby

Opisywane zachowania na podstawie wieloletnich lub krótszych obserwacji.
Gatunki jakie się tu mogą pojawić, niekoniecznie muszą cieszyć się popularnością czy być szeroko znane. 

Dobieramy obsadę ryb w akwarium. 
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2016/01/04/jakie-ryby-laczyc-razem-dobieramy-obsade/

Drobnotka Nadobna.
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2015/05/31/urocze-malenstwo-neoheterandria-elegans-drobnotka-nadobna/

Wyskakiwanie ryb.

Większość z Was miała z tym problemem styczność w następujący sposób- przy sprzątaniu lub rano coś bliżej nieokreślonego kula się po podłodze.Ble,zasuszona rybka! Zwłaszcza jak się nadepnie bosą stopą. Czemu nasz pupilki opuszczają tak przeznaczone im środowisko wodne? Postaram się opisać na przykładach. Ostatnio zgasiłem na chwilę światło w jednym akwarium po czym zapaliłem ponownie.Patrzę-po blacie kica sobie neon. Zatem pierwszy czynnik-strach. Ryby boją się gaszenia i zapalenia światła,a niewielu z nas korzysta ze ściemniaczy lub oświetlenia nocnego,które oswoiło by ryby z zapadającą ciemnością i przygotowało do snu. Cechuje to zwłaszcza nowo nabyte ryby jeszcze nie obyte z rytmem dnia w naszym akwarium. Boją się też puknięć,uderzeń i od tego w zasadzie nie ma wyjątków. Moje ryby w akwarium ogólnym zawsze przy zapaleniu bądz zgaszeniu światła tworzą ławicę-odruch obronny. Wyskakiwać też mogą kiedy wystraszą się żerującej ryby dennej,a neony nawet dotykającej ich wąsami krewetki (póki się nie przyzwyczają.) Wąsy=sum=połknięcie. Drugi powód-coś rybom w wodzie nie pasuje. Może to być jej szeroko rozumiany skład chemiczny,odczyn lub temperatura.
3. Podczas żerowania. Moje brzanki gdy zbliża się pora karmienia zbijają się w jedną kłębiącą masę i wtedy zaczyna się popis skoków-gdyby nie szyba lub pokrywa wytraciłbym już większość z nich.W ten sposób przypominają mi że już pora ,bym przestał pisać w necie głupoty i dał im jeść. Ostatnio obserwuję taką sytuację-nad jednym z moich akwariów fruwa sobie muszka owocowa.Fruwa sobie,fruwa…nagle 3 sztuki ze stada danio pręgowanych odłączają się od grupy i zaczynają pływać bliżej powierzchni.Potem -rozpęd i skok. Pierwszy wylądował od razu za szafką,2 kolejne miały szczęście i spadły do wody.Muszki oczywiście nie udało im się złapać. Musiałem zlewać wodę by odsunąć szafkę i ratować dzikiego łowcę. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja u tego gatunku i nie ma się czemu dziwić. Problem nasilił się gdy w akwarystyce zaczęły być stosowane tzw belki oświetleniowe,i ja skusiłem się na ten wynalazek.Zaletą zastosowania belki jest dobra wymiana gazowa jak i szybkie parowanie-co w moim porzypadku zastępuje podmiany wody poprzez uzupełnianie ubytków. Niegdyś popularna szyba ograniczała straty w obsadzie,czasem przez jakąś boczną szczelinę pojedyńczej rybie udawało się wydostać.W ”zdrowym” akwarium ryby nie powinny wyskakiwać, ale na czynniki typu strach lub polowanie mamy mały wpływ i ciężko je przewidzieć.

Gatunki utalentowanych skoczków.
Tak naprawdę każda rybka może wyskoczyć,ale niektóre są w tej dyscyplinie wybitnie uzdolnione.Wymienię gatunki które sprawiły mi pod tym względem największy zawód. Nie spotkałem się nigdy tylko z przypadkiem wyskakującej welonki.

Mieczyk hellera,platka,kardynałki i wszystkie gatunki danio,pstrążenice,szczupieńczyki,proporczykowce,brzanki,kosiarki, kiryśnik, i masa innych. Komentarze do poszczególnych gatunków:
Mieczyk-zwłaszcza jeśli mamy większą liczbę samców.
Danio-skaczą nałogowo.
Gurami dwuplame-potrafią upatrzoną sztukę własnego gatunku ganiać tak, aż zdesperowany delikwent opuści niewygodne towarzystwo. Nie chcą powiedzieć czym się kierują.
Kiryśniki: Podczas pobierania powietrza lub przestraszone.
Miałem kiedyś i taką sytuację,pewien zbrojnik wyskakiwał notorycznie przez filtr kaskadowy lub szczeliną,co drugi dzień lub co kilka znajdowałem go na podłodze. Zawsze na czas. Pewnego razu jednak spozniłem się nieco z ratunkiem,i wyparowały mu oczy,dopiero zaprzestał skoków i żył jeszcze około roku. Tak że trudno jest czasem dać jednoznaczną odpowiedz czym ryba się kieruje,zwłaszcza jeśli innym do skakania się nie spieszy.
Wyskakiwanie krewetek: Zdarza się chociaż o wiele rzadziej niż ryb. I myślę że głównym czynnikiem jest tutaj strach-krewetka potrafi ”odskoczyć” pod wodą gdy wystraszy się jakiejś ryby-wystarczy że zrobi to w niewłaściwym kierunku. Krewetkę trudniej umieścić z powrotem w akwarium ponieważ jest delikatniejsza,trzeba to zrobić tak by jej nie uszkodzić.Najlepszym sposobem wydaje mi się podniesienie jej za wąsik-i jak na sznurku przenosimy do akwarium.

 

 

 

 

5 myśli w temacie “Ryby

  1. Patigunio pisze:

    Mam pytanie czy można trzymać jednego zbrojnika w 70 l akwarium długość 60cm
    Czy trzeba parę albo harem? Bo to już robi się mało miejsca. A będą jeszcze kiryski z 6 sztuk bo wiem że są stadne. A zbrojniki są stadne czy mogą być samotnikami jak bojownik?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s