Rośliny

Wszystko co wiem na ten temat-opisy i charakterystyka łatwego do zdobycia i utrzymania zielska.

Kryptokoryna Aponogetonowa
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2016/06/30/kryptokoryna-aponogetonowa-zapomniana-legenda/

Nurzaniec – Dla lubiących łatwą zieleń
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2016/07/30/nurzaniec-dla-lubiacych-latwa-zielen/ 

Rośliny tradycyjnego akwarysty.

Jakiś czas temu obiecałem napisać coś o roślinach,jako że pora ku temu odpowiednia, ( niedziela,po obiedzie :D) siadam przeto do pisania byście mieli dziś wieczorem co poczytać do poduszki.Jak się rozpiszę to zasypianie murowane A więc tak,za górami za lasami za siedmioma dolinami,mieszkał sobie Tradycyjny Akwarysta,człek to był prosty i poczciwy,niepiśmienny,głuchy na jedno ucho.Jakowoż chłop prawy i odważny,ziemi nie posiadał wiele(ogrodowej),odziany w baranicę chadzał i ziele co w polu skrycie wyhodował z zapałem pielęgnował. Nie,to chyba nie właściwy wstęp będzie do tej opowieści.Przepraszam,rano nie wziąłem tabletki. Musicie mi przypominać żebym brał inaczej czytać będziecie takie głupoty

Wymienię rośliny które jakiś czas przyszło mi pielęgnować,po swojemu opiszę,a może i cofnę się w czasie i opowiem jak to z roślinami bywało kiedyś.Niech będzie to przegląd odpornych i łatwych w uprawie gatunków na których zawsze można polegać. W dawnych czasach,gdy świat był jeszcze młody (i ja) a po świecie biegały wesoło chupacabry i psy bez kagańca,roślin w sklepach zoologicznych nie wielki był wybór,a często nie było go wcale.Okazyjnie można było kupić jakąś żabienicę czy kryptokorynę,w akwariach dominowały rośliny krajowe,z naszych jezior, stawów, rzek i bagien. Akwaryści musieli poławiać je sami ,często brodząc po zalewach w rybackich kaloszach.Dbając o to by nie zwlec do akwarium ślimaków,wpławków,stułbi,larwy ważek czy innego paskudztwa.To były czasy…O CO2 nikt nie słyszał ani nie marzył. Oczywiście dzisiaj też tak można 🙂
Od roślin krajowych zaczniemy.

Mech zdrojek. Roślina zimnolubna,drobnolistna,bardziej w tonacji ciemnozielonej,w naturze rośnie w miejscach zacienionych,przytwierdzona do kamienia,korzenia,rzadko w podłożu. Można go spotkać w naszych wodach przez cały rok. Osobiście nigdy nie udało mi się znalezc dziko rosnącego zdrojka,ale od znajomego z oczka wodnego aklimatyzował się dość ciężko. Dobra roślina do akwariów tarliskowych jak i dająca schronienie dla narybku.

Moczarka kanadyjska.
Delikatna roślina,produkująca dużo tlenu,przywleczona do europy w pierwszej połowie 19 wieku. U nas występują tylko osobniki żeńskie tej rośliny,można ją spotkać w czystych wodach stojących.

Wgłębka wodna.
Nie każdy wie,ale ta roślina występuje także dziko w polsce,w tak zwanych polskich czarnych wodach;torfianki,oczka wytopiskowe. Zarasta powierzchnię grubym kożuchem ,w sprzyjających warunkach trzeba stale usuwać jej nadmiar.Nie pożądana w hodowli ryb labiryntowych z tego względu że może utrudniać im pobieranie powietrza.Zamiera w temperaturze poniżej 15c.

Salwinia.
Plywająca roślina o niedużych włochatych liściach,występuje u nas latem w stojących wodach. Pożądana przy hodowli ryb budujących przy powierzchni gniazdo.

Rogatek sztywny.
Krucha i delikatna roślinka,zarasta zazwyczaj powierzchnię jezior i czasami głębiej pod wodną. W akwarium adaptuje się różnie,bywa że przyniesiony z jednego zbiornika ”rozpłynie się”,a z innego rośnie bujnie. Szybko rosnący.Nie korzeni się ,więc sadzenie go na siłę w podłożu spowoduje tylko gnicie łodygi.

Tojeść rozesłana.
Roślina o twardych łodygach jak i liściach,w dobrych warunkach szybko zarasta. Po przełamaniu wydziela charakterystyczny ”wodno-zielny” zapach co ułatwia jej rozpoznanie. Rośnie przy brzegach jezior,czasem rowów.

Rzęsa wodna.
W akwariach najczęsciej spotykamy 2 gatunki,jest to drobna i trójrowkowa.Oba gatunki są raczej nie pożądane ze względu na szybkośc zarastania,zabieranie światła poprzez zajmowanie powierzchni.Cienkie delikatne korzonki dają dobre schronienie dla narybku ale co po tym jak przy każdym zanurzeniu ręki pod wodę jest ona oblepiona rzęsą co swego czasu bardzo mnie irytowało. Dobry pokarm jako urozmaicenie diety złotym rybkom i innym roślinożernym. Niektórzy twierdzą że wysuszona i sproszkowana rzęsa jest tak samo wartościowym pokarmem jak sławna spirulina,na ile to prawda,nie wiem. Raczej nikt jeszcze nie zrobił porównania pod względem zawartości składników tych gatunków. Chociaż gdyby było to prawdą…nasz kraj byłby światowym gigantem w eksporcie rzęsy,już widzę tą rewolucję na rynku akwarystycznym,ceny spiruliny w dół,i rzęsa rządzi

Rośliny egzotyczne.

Kabomba karolińska.
Lubi dużo światła,delikatna,do bujnego wzrostu wskazany dodatek CO2.

Krynia tajlandzka.
Wolniej rosnąca,mocna odporna roślina. U podstawy charakterystyczna ”bulwa” z której wyrastają korzenie.

Cryptokoryne balanse.
Ciemnozielona o cienkich długich liściach,dobra do obsadzenia przedniej strefy akwarium. Rośnie nawet w samym piasku i po przyjęciu wytwarza sporo odnóg.

Żabienice.
Grupa popularnych i łatwo dostępnych gatunków,umiarkowane zapotrzebowanie na światło,liście odporne na apetyty roślinożernych.
Dorastają do max 60cm .

Moczarka argentyńska.
Popularna i znana przez większość akwarystów,z powodu łatwej adaptacji do różnych warunków i szybkiego wzrostu. Nie wymaga konkretnego podłoża gdyż nie wytwarza zbyt dużo korzeni,tyle tylko by się zakotwiczyć. Dobrze czuje się w wodzie twardej,w miękkiej lub kwaśnej rośnie nieco gorzej. Spore zapotrzebowanie na światło.

Nadwódka wielonasienna.
Także łatwa w adaptacji,jakkolwiek bardzo lubiana przez ślimaki. Przy zwiększonym oświetleniu zarasta na tyle że wymaga przycinania.

Nurzańce.
Najpospolitszy śrubowy,odporna roślina,wymaga nieco więcej światła ale przystosowuje się też do gorszych warunków,jeśli nie ma zbyt dużej konkurencji innych gatunków.Szybki przyrost masy zielonej,wytwarza sporo odnóg.Gatunek kosmopolityczny.

Anubiasy
Bardzo wytrzymałe i odporne gatunki jeśli chodzi o fakturę liścia. Jednak początkowo mogą się ciężko adaptować. Szczepimy je na korzeniu przywiązując żyłką lub niktą ,najlepiej spreparowanym własnoręcznie gdyż to naturalne ich miejsce zarastania.
Wolnorosnące.

Mikrozorium oskrzydlone.
Dobrze rozwija się i przyjmuje w większości warunków.Tak samo jak anubiasy szczepi się je na korzeniu i preferują ten sposób wegetacji niż w podłożu.Podobno liście posiadają jakąś truciznę która odstrasza roślinożerne ryby,fakt że większość gatunków unika jej. Może również rosnąć w wilgotnym paludarium czy akwaterrarium poza wodą.

Kryptokoryna Aponogetonowa.

Większość z nas pamięta tą roślinę,często nie znając nazwy ,sadzililiśmy ją z uciechą a ona z równym zadowoleniem zarastała nasze akwarium stając się często dominującym tam organizmem żywym. ”Nieśmiertelna” rosnąca w każdych warunkach prawie,dająca schronienie płochliwym gatunkom ,tworząca trudny do przebycia labirynt dla większych ryb,jest do dzisiaj chyba najbardziej lubianą w akwariach tradycyjnych. A to ze względu na wytrzymałość, (radzi sobie nawet bez oświetlania akwarium ,że o nawożeniu nie wspomnę) liczbę młodych kłączy jakie wytwarza,lub rozmiarom (dorasta do 1,5metra na długość lub więcej.)

Mało kto jednak wie coś więcej o tej roślinie. Zazwyczaj uważa się podchodzi ona pod biotop azjatycki,jednak jej ojczyzną są wyspy filipińskie. Optymalna temperatura do uprawy 21-27,tyle oficialnie, nieoficialnie daje radę nawet w akwarium zimnowodnym w temperaturach z przedziału 17-21. System korzeniowy aktywny i dobrze rozwinięty,mało podatny na gnicie.Po jakimś czasie od przyjęcia wytwarza delikatne sterczące ku górze korzonki. Są dwie teorie ich powstawania,jedna mówi że roślina puszcza je gdy w podłożu jest za mało składników odżywczych,inna z kolei zakłada, że to do usuwania nadmiaru związków azotowych. Czyli w zasadzie obie te teorie nieco się pokrywają,funkcja pozostaje ta sama. Krąży plotka jakoby ta roślina blokowała wzrost innych poprzez wydzielanie jakichś substancji do wody. Myślę jednak że bardziej chodzi o jej rozwinięty system korzeniowy którym zabiera innym roślinom substancje odżywcze,jak i szerokie liśćie które zabierają większość światła. Chyba nie muszę dodawać że idealna dla początkującego akwarysty.

Pistia rozetkowa.
Powierzchniowa i bardzo dekoracyjna roślina w akwarium ze względu na ”wiszące” korzenie ,które nie raz potrafią być bardzo długie.Długość korzeni zależy od ogólnych warunków w akwarium jak i dostępności składników odżywczych. Szybko zarasta i puszcza dużo młodych roślinek .Światłolubna ,liście wrażliwe na zamoczenie lub zroszenie,po prostu gniją lub rozpływają się. Również długowieczna,znajomy ma taką od ponad 10 lat,ma jakieś 20cm szerokości i zawsze wywala wszystkie a tą jedną zostawia jako roślinę macierzystą i tak co 2 miesiące całe akwarium z tej jednej rośliny zarasta od nowa.

Limnobium rozłogowe.
Także powierzchniowa Liście sercowate lub okrągłe,bez ”meszku” jak u pistii. Nie tak światłolubna,korzeń biały i długi z drobnymi mniejszymi wypustkami.

Mech jawajski.
Lubiana przez ryby roślina,tak to wynika z moich obserwacji. Kiryśniki potrafią ”wbić” się w taką kępę i tak sobie wypoczywać,brzanki lubią jeść… jak i trzeć się i rozrzucać pod nim ikrę. Dobry jako schronienie dla narybku.O wiele lepiej rośnie w pełnym świetle ,niż jak to zalecają w książkach jakoby preferował półcień. Tempo wzrostu szybkie do średniego,zależne od światła, Małe akwaria potrafi opanować w krótkim czasie całkowicie jeśli jest jedynym gatunkiem,więc wymaga regularnych przycinek. Najlepiej mocować go na przyssawkach przy powierzchni. Wytwarza specjalne listki chwytne którymi potrafi przyssać się czy ”wrosnąć” nawet w szkło. U mnie był tak powrastany w narożnikach akwarium.Znacznie lepiej przyczepia się do kamieni i korzeni.

Część gatunków eksperymentalnie miałem w akwarium na bazie ziemi ogrodowej, pozniej i obecnie rosną w zwykłym piasku a jedyny nawóz to odchody ryb.

…………………… i żyły długo i szczęśliwie…. .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s