Pytania i odpowiedzi

Herezji ciąg dalszy.
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2014/11/10/herezji-ciag-dalszy/

Kilka pytań- Jestem.
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2014/11/20/jestemjestem/

Akwarium małe czy duże?
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2017/01/31/akwarium-male-czy-duze/

 

1.Czy to prawda, że trzeba czekać jak założyłem akwarium 3 tygodnie żeby wpuścić ryby?

To zależy. Znam tą bajkę. ”Sprawa nie jest jednoznaczna” . Zależy to od wielu czynników,choćby od tego jakie gatunki masz w planie. Powiem jak ja robię,zakładałem już akwaria kilkadziesiąt razy,i nigdy by mi do głowy nie przyszło żeby czekać z wpuszczeniem ryb. Zawsze były wpuszczone od razu i nic się nie stało. Z tym że ja daje zawsze 1/3 starej wody z innego akwarium+odstana jakieś 2 dni,i nieco zwykłej kranówy. Do tak przygotowanej wody wpuszczałem większość dostępnych gatunków i nie tylko nie chorowały,nie obserwowałem nawet sławnego pływania z góry na dół przy szybie.Ja wychodzę z założenia że lepiej wpuścic rybki do tak przygotowanej wody,mają wtedy możliwość przystosowania się do ewentualnych zmiennych parametrów,oszczędza się im stresu, niż po 3 tygodniach trzymania w gołym akwarium wpuścic je do zbiornika o zgoła odmiennych parametrach. Czekanie ma sens jeśli zakładasz od nowa akwarium,nie masz od kogo wziąć starej wody a wszystkie urządzenia są nowe i użyte po raz pierwszy. Ale nie 3 tygodnie ,max tydzień. Sprawa ma drugie dno,wzięło się to z forów. Znowu te fora eh…Chodzi o to by nie zorientowany nowicjusz poszedł do sklepu i kupił uzdatniacz,do tego jeszcze testy by sprawdzać czy już może wpuscić ryby. Tak,akwarystyka to też biznes a niezorientowana osoba uwierzy we wszystko co mu z namaszczeniem napiszą na forum. ,skrobnę o tym coś gdy będę miał nastrój. Więc dlaczego pomimo srogich napomnień wyższych braci oświeconych ryby przeżywają wpuszczone po założeniu zbiornika? Po pierwsze w sklepach nikt nie obchodzi się z rybami w białych rękawiczkach,zazwyczaj są trzymane w odstanej kranówie. W hurtowniach tak samo,naiwnością było by sądzić że hurtownia będzie dopłacać do interesu i kupować uzdatniacze by rybki czuły się lepiej. Wyjątek stanowią paletki i importowane gatunki o które się dba gdyż nie są przystosowane do naszej wody i padłyby.Jeszcze przypadek z autopsji. Jakiś czas temu zaniosłem koledze parkę gurami marmurkowych które były mi zbędne. Ku mojemu przerażeniu zalał szybko akwarium kranówką i wrzucił od razu do niej ryby. Pływały jakiś czas przy szybach ,ale odwiedziłem go za jakiś czas ,są dobraną parą i rozmnożyły mu się. Jednak nie każda ryba takie coś by wytrzymała. Czy ryby cierpią od świeżej kranówy? Tak,drażnią je związki chloru,twardość węglanowa jest za duża+nie wiadomo jakie inne chemikalia w tym są. Niech więc każdy robi według własnego sumienia.

2. Czy trzeba mieć w akwarium oświetlenie nocne ? Ile godzin powinno się oświetlać?

-Nie ma takiej potrzeby. Ryba najlepiej wypoczywa (śpi) w zupełnych ciemnościach. Takie podświetlenie może je co najwyżej rozpraszać i płoszyć gdy zobaczą powiększony cień mknącego suma. Spotkałem się z taką opinią że ktoś chciał słabymi diodami imitować rybom światło gwiazd-kolejny bezsens gdyż w naturalnym środowisku woda jest na tyle nie przejrzysta że światło gwiazd tam nie przenika,nawet jeśli to i tak panują tam egipskie ciemnośći i ryby na takie coś nie zwracają uwagi. 12 godzin czas oświetlenia. lub 8-10 jeśli masz mniej wymagające rośliny. Nie należy przesadzać powyżej 12tu, nie służy to zdrowiu ryb i równowadze akwarium. Moje pociechy gdy czasem się zasiedzę w nocy i spojrzę na akwarium-widzę że robią się mało ruchliwe,przestają pływać i pokładają przy dnie. Jest to sygnał że chcą spać i najwyższa pora gasić światło.

3. Czemu inni mają takie ładne akwaria?

-Bo są od Ciebie lepsi (Żarcik)
Wszystkie te akwaria w stylu takashi amano, z planowo posadzonymi roślinami , Krystaliczną wodą RO, specjalnymi skałkami itd wyglądają może i estetycznie dla ludzkiego oka-ale pocieszę Cię ,nie przypominają w żadnym stopniu naturalnego środowiska ryb i są w zasadzie jakimś komicznym plagiatem. Tak że na prawdę to nie masz czego żałować . Żeby zrobić takie akwarium trzeba duuużo pieniędzy za czym stoi biznes i nie wiem gdzie tu frajda.

4. Napisze Pan coś o roślinach może ?

Błagam tylko nie Pan.   Wspominałem że rośliny nie są moją mocną stroną ale napiszę- Będzie to przegląd odpornych i nie wymagających roślin akwariowych które miałem zaszczyt pielęgnować.

5.Będziesz zakładał własny kanał na YT ?

Szczerze to nie sądzę. Musiałbym kupić jakiś sprzęt do nagrywania, a tak to nie wiem co miałbym prowadzić na takim kanale. W moim akwarium nie wiele się zmienia,nawet jakbym nagrał audycję miesiąc po miesiącu mógłbym co najwyżej powiedzieć : No,krytokoryna przyrosła o 2 cm, urodziły się mieczyki które jednak zjadły skalary, Helenka zjadła świderka…proza życia codziennego. Myślę na przyszłość bardziej o własnym blogu żeby jakoś uszeregować swoje wypociny,narazie niech wystarczy to że piszę.

6.Gdzie dostanę kubek lub koszulkę z logo Akwarystyka Tradycyjna?

Chyba nigdzie Chyba że ja o czymś nie wiem. Z drugiej strony ciekawa idea,sam bym chciał się napić z takiego kubka. A może lepszy kieliszek?

7.Ile masz lat? Masz dziewczynę?

Miłe pytanie,aczkolwiek lat mam za dużo niż bym chciał. Tak mam dziewczynę,ma na imię …Akwarystyka Tradycyjna. Ale-dziewczyna akwarystka pomysł nie głupi więc sprawa otwarta. Wymagana siła fizyczna na to stanowisko do noszenia wiader i odporność na głębokie zanurzenia.

Co na glony? Pytania,odpowiedzi…

Co na glony.

-Cierpliwość,wyrozumiałość i pokora.Nauczmy się ,że glony są czymś naturalnym w akwarium i nie sposób ich do końca wyplenić. W prawidłowo funkcjonującym zbiorniku,bogato obsadzonym rośliny wyższe konkurują z glonami o pokarm i światło i zazwyczaj finalnie tą walkę wygrywają. Teraz,jeżeli mamy nowo założony zbiornik ,podłoże kupione lub ziemia,roślin 100 gatunków,i oczywiście stosujemy się do forumowych rad czy też zawartych w ulotkach producenta,i jeszcze dolewasz co dziennie 10ml potasu,50ml makro i mikro no to kolego…a potem płaczesz, że masz glony.Sam się o nie prosisz. Zobacz,ja mam sam piasek,niczym nie nawoże i też je mam ,a co dopiero tak przeżyznione akwarium.Chociaż u mnie to sprawka światła słonecznego które puszczam co rano na akwa jak i przegęszczonej nieco obsady.Po pierwsze nic nie musisz. Możesz mieć kilka gatunków roślin niewymagających i też ładnie obsadzić zbiornik.Zaraz zaraz,odpowiem co na glony,muszę jeszcze trochę posapać.W końcu rano jest. Ja w sumie nigdy nie miałem większych problemów z glonami,jak udało się wyrosnąć pojedyńczemu krasnorostowi to miał szczęscie. Czy są jakieś plusy z posiadania glonów? Dla mnie są,widzę jak moje ryby ochoczo je wcinają pod wieczór gdy już robią się głodne,i zawsze mam tą świadomość że gdybym musiał być dłuższy czas nieobecny to dzięki nim poradzą sobie. No i jeśli porastają drewno czy korzenie, wyglądają naprawdę malowniczo i naturalnie

Sposoby naturalne.

Otosek przyujściowy.

Grupa tych małych sumokształtnych jest skuteczna w tępieniu glonów,dobre są zwłaszcza na tzw zielony nalot, glony ograniczające widoczność oraz brunatnice. Krasnorostów i nitkowatych nie preferują.W ciągu dnia wypoczywają,stają się aktywniejsze wieczorem. Rybki te jednak są chorowite i wrażliwe na zmianę parametrów,dlatego nie polecam ich początkującym.Dorastają do 5cm.Znacznie lepszym wyborem będą….

Kosiarki.
Znacznie większe (do 15cm) Zjadają wszystkie rodzaje glonów ,także krasnorosty,pędzelkowe, i nitkowe. U mnie nowo nabyte stadko młodych oczyściło już pięknie łodygi kryptokoryn. Są to ryby stadne i ruchliwe i towarzyskie względem siebie,większe osobniki czasem przeganiają mniejsze. Sposób żerowania podobny bardzo do labeo.
Powinno się je trzymać w większych akwariach.

Młode zbrojniki z rodzaju ancistrus.
Na starsze kilkuletnie nie liczcie.Wolą głodować niż szamać glony.

Panaque suttoni.
Podaje łacińską nazwę gdyż nie pamiętam czy gatunek miał polską. Raczej w sklepach sprowadzany tylko na zamówienie i droższy. Cenny i pożyteczny w większych akwariach gdzie lepiej się czuje ,pomimo że nie dorasta duży.

Krewetki red cherry.
Polecam do akwariów roślinnych gdzie w przeciwieństwie do kosiarek czy ślimaków nie narobią szkód w roślinach. Aby spełniały swą rolę musi być ich większa ilość i nie należy ich zbyt obficie karmić. Nie wiem jakie rodzaje glonów dokładnie jedzą,czy są to także krasnorosty należałoby zapytać naszego specjalisty Krzysztofa.Może coś napisze jak przeczyta.

Żyworódki (piękniczkowate)
Najbardziej zawzięte na glony są molinezje i mieczyki.

Ślimaki.
Tutaj najskuteczniejsza będzie ampularia lub nasza rodzima błotniarka.Można też spróbować z armią zatoczków a po wszystkim wyłapać je,np na marchewkę. Military helmet, Neitrina zebra. Jakby nie patrzeć prawie każdy ślimak zjada glony.

Stary sposób.
Stary akwarystyczny sposób polegał na tym że w maju,gdy wraz ze wzrostem światła słonecznego glony zaczynały dokuczać szło się po kijanki żab. Obecnie nie polecam tego nikomu gdyż pewnego razu ”znaffcy” zarzucili mi że wszystkie płazy w polsce są pod ochroną ,że co ja w ogóle robię,propaguję niszczenie przyrody.Daleki jestem od tego.Znaffcy ci nie wiedzą jednak że np żaba zielona już pod ochroną nie jest. Po za tym,kijanka taka ma w środowisku naturalnym całą masę wrogów takich jak larwy ważek,pływak żółtobrzeżek, ryby, pająk topik, ptaki brodzące,zaskroniec. Przeżywalność w zdrowym akwenie przy bogatej faunie jest zatem niska,łapiąc kilka sztuk i pozwalając im się przebrazić w akwarium,potem wypuszczając na wolność dorosłe żabki ,na zdrowy rozum przyczyniamy się do ochrony gatunku bardziej niż można to sobie wyobrazić.Te same osoby nie mają skrupułów kupując ryby z importu ,przyczyniając się do tępienia ich w środowisku naturalnym. (Zwłaszcza ostatnie doniesienia o zmniejszającym się gwałtownie pogłowiu kosiarek). No ale wszyscy popełniamy ten grzech więc wszelkie wzajemne oskarżenia są nie na miejscu. Inni z kolei akwaryści poławiają salwinię pływającą i też im się zarzuca że dewastują środowisko naturalne. Zarzucający nie zdają sobie sprawy jednak, że jak już nie raz w historii bywało wytępiony przez antropogeniczne zmiany środowiskowe gatunek udało się uratować tylko dzięki hobbystom i okazom które znajdowały się w niewoli. Przykład-Australijska papuga łąkówka wspaniała,wytępiona na skutek zmiany środowiska poprzez wypas owiec na terenach które zamieszkiwała-udało się wprowadzić ponownie do środowiska rozmnażając osobniki które przetrwały w niewoli.Ale znowu nie na temat. Minusem kijanek jest dostępność tylko o określonej porze roku jak i wielka żarłoczność.

Inne sposoby.
Zakwaszanie wody. Glony nie lubią garbników,jak i kwaśnej miękkiej wody,uzyskamy ją wrzucając szyszki olchy czarnej.liście dębu,buku,orzecha włoskiego. Liscie suche,jesienne!

100% skuteczny sposób HIT.
Akwarium bez wody.

2. ”Siema ziomek, sorry że zapytam co ty wciągasz lub piszesz przy pisaniu tych tekstuni?”

Wciągam nosem….powietrze. A tak to muszę Cię rozczarować drogi kolego gdyż nie wciągam (chyba katar) jestem w zasadzie abstynentem jak i nie palę,nie piję też kawy. Ale czad nie? dla niektórych to by było jak super moc,dla mnie normalne nie potrzebuje używek do szczęscia. Co do pisania mam specyficzne poczucie humoru i zapędy satyryczne.

3. Witam,nie wiem czy pan czytał ale ostatnio atakują pana na innych grupach,czemu nie odpowiada pan nigdy na komentarze?

Nie pan…no ale jak chcesz. Nie odpowiadam bo po pierwsze nie muszę. Po drugie nie wiem czy nazwać to atakami,raczej mała próba manipulacji by sprowokować mnie do dyskusji.Sprowokować by na czymś złapać i wytknąć na przykład nie wiedzę.A złapać na czymś łatwo ,gdyż nie interesuję się i nie czytam tego co nie jest mi potrzebne do prowadzenia moich akwariów.Te osoby nie zdają sobie jednak sprawy że nie ma czegoś takiego jak dyplom czy doktorat z akwarystyki ,wszyscy uczymy się przez czytanie lub własne doświadczenia, co stawia nas równo.Tak czytałem,tylko po pierwsze jaki sens rozpoczynać dyskusję w miejscu gdzie te ponad tysiąc osób jest anty? Nie da rady,zakrzyczą Cie.Lepiej więc zignorować.Daję tylko posta zapraszając do grupy lub polubienia,Ci którzy chcą dołączają. Przypominam sobie dwie sytuacje,np pani jedna napisała komentarz że w promujemy tutaj trzymanie złotych rybek w kulach a bojowników w szklankach ,czy jakoś tak. Widać więc że ta pani nie zadała sobie trudu by przeczytać choć jeden mój artykuł albo zobaczyć co jest na stronie. Wygodniej w ciemno oczernić. Coż…
Inną sytuacją było po prostu pytanie jakie gatunki uważam za większość które można trzymać w odstanej wodzie wodociągowej,bo ktoś pytał jak zmiękczyć wodę. Odpowiem tak, w zaprzyjaznionym sklepie z którym wspołpracujemy jest 260 akwariów, z tego w jakichś 240 ryby są trzymane i sprzedawane z odstanej wody.Właściciel akwarysta z ponad 40 letnim doświadczeniem ,którego wiedzę bardzo cenię twierdzi,że gdyby trzymał ryby w książkowych parametrach to sklep by na siebie nie zarobił to raz ,bo śmiertelność wynosiła by 70% dla ryb które w hurtowniach także trzymane są w zwykłej wodzie.Dwa,nawet zakładając że śmiertelność była by niższa,ryby padały by masowo u klientów w domu,gdyż większość nie przejmuje się wodą i także trzyma w odstanej wodociągowej. Trzecia sprawa jakiej się czepiają to regulamin danej grupy-no chyba logiczne że dołaczając pod taką nazwą jestem by reklamować swoją stronę. Jeśli nie odpowiada mogą wyrzucić Ja u siebie pozwalam reklamować.

4. Przerabiam Wasze pytania lub wiadomości tak by było to czytelne dla innych.To mniej więcej brzmiało ” Jakie jest najlepsze forum akwarystyczne ,jakie możesz polecić, siedziałeś tyle lat na różnych powiedz coś więcej i czemu tak nie lubisz forów ;P

-Chaos. Nie ma czegoś takiego jak najlepsze forum,na każdym można znalezc dużo cennej wiedzy nawet na jakimś małym regionalnym. Czemu nie lubię, bo mnie przezywali A tak serio kto powiedział że nie lubię,korzystam z niektórych ,czytam tylko z niesmakiem pewne posty.Współpracujemy z trzema,które są wymienione w informacjach o stronie jak i poście grupy. Raczej się tam nie udzielam by zapobiec rozlewowi krwi A tak na prawdę to z braku czasu. Mogę polecić lub nie,jak więcej opowiedzieć o :

Forum WTMA. (wielkopolskie towarzystwo miłośników akwarystyki)
Od biedy można polecić,jest dużo ciekawych informacji ale też masa bzdur. Ponad 1000 osób zarejestrowanych.

Akwarystyka wielkopolska (stowarzyszenie akwarystyka wielkopolska)

Małe forum,design robi wrażenie ale raczej jest to prywatny folwark kilku osób (chyba 4 moderatorów i 1 admin) którzy piszą tam sobie na shoutboxie. Mała ilość aktywnych osób ,istnieje ponad 2 i pół roku. Jednak atmosfera luzna i przyjacielska. Powstałe po rozłamie WTMA nie wiem w jakim celu. O co chodzi z tym rozłamem? Nie jest to wcale rzadki przypadek ,że na dane województwo przypada czasem kilka forów. Różnice poglądów lub inne czynniki…tutaj było to pierwsze.Jak posiedzicie trochę na WTMA zrozumiecie czemu tak się stało.

Akwaświat.net 
Moje ulubione forum A to dlatego że po publikacji artykułu o ziemi ogrodowej zostałem tam w 2 minuty zbanowany a w komentarzach wyśmiany przez ”znafców”. Zbanowany pod zarzutem multikonta pomimo że zarejestrowałem się tam pierwszy raz.I pomimo że jest to bardzo liczne forum nie bedę się tam na siłe wciskał,skoro tak. O co tam chodzi? Forum jest po prostu sponsorowane,co oznacza że blokują i wyrzucają wszystkie osoby reprezentujące inne poglądy niż linia wyznaczona przez sponsora. Widocznie uważają że mają monopol na wiedzę akwarystyczną. Przejrzałem tam sporo postów,i zbanowanych jest znacznie więcej osób,ja znalazłem około 50-które w zdrowo rozsądkowy sposób wyrażały przeciwne zdanie na jakiś temat.

Forum superakwarium.
Ciekawe forum. Nie wiem jak je ocenić biorąc pod uwagę niektóre posty: ”Hej kupiłem dziś mrożoną ochotkę,mam pytanie czy mój kirysek spiżowy będzie to jadł?” lub- Siemka wszystkim mam akwarium 25litrów a w nim 10 neonków,bojownika,5 głupików, 3 mieczyki,2 bocje,kiryśnika,3 kiryski,glonojada,4 brzanki,5 danio,6 molinezji,jakie rybki mogę jeszcze dokupić? Takie to kwiatki można znalezc.Pomijając że moderator po przeczytaniu mojego artykułu na temat dokarmiania zbrojników stwierdził w komentarzu iż zbrojniki są mięsożerne,a na tej ”mojej diecie” to by mu padły. Następnie ciągle blokował mi sygnaturę,w priwach zapytałem ,więc jaki sens istnienia forum skoro nie można się reklamować a niektórzy linkują w sygnach jakieś strony nie związane z akwarystyką,odesłał mnie do admina,że on już się nie miesza. Mimo wszystko można tam znalezc ciekawe informacje i rzeczowe opracowania.

Inne fora. Z innych korzystam baaardzo rzadko. Nie starczyło by mi życia jak i ciężko z moimi poglądami wgryzc się na stałe w jakieś forumowe towarzystwo. Z doświadczenia mogę powiedzieć że na mniejszych ,regionalnych atmosfera jest zdrowsza,sympatyczniejsza ludzie jakoś bardziej życzliwi niż na tych ”zaludnionych”. Ale to chyba normalne.

5. Masz siostrę podobno to prawda?

Uwielbiam te pytania. Z kąd bierzecie takie info ? Może zrobimy inaczej,ja napiszę posta ”Pytania do czytelników” a Wy mi będziecie odpowiadać Mam siostrę a nawet trzy. Uprzedzając dalsze pytania męskich czytelników; jedna jest jeszcze w niestosownym wieku i kocha jakiegoś tam piosenkarza czy skrzypka, druga kocha inaczej,trzecia jest zajęta.

Usuwanie kamienia z szyb.

Mała porada na dziś. Większość z Was za pewne przy czyszczeniu akwarium usuwa kamień ”skrobiąc” żyletką lub używając innego przedmiotu ostrego. Zostawia to pozniej rysy które szpecą wygląd akwarium. Tymczasem wystarczy… Roztwór octu z wodą,dajemy w takiej proporcji jakie chcemy uzyskać stężenie kwasu i efekt. Namaczamy szmatkę i do dzieła! Roztwór doskonale rozpuszcza kamień,my nie robimy rys ,nadaje się też do polerowania szyby ,bezpieczniejsza metoda niż używanie płynu do szyb .

 

26 myśli w temacie “Pytania i odpowiedzi

 1. czarna pisze:

  Witam 🙂 powiem na wstepie ze w koncu przeczytalam cos z sensem 🙂 widze ze dobrze sie znaszna akwarystyce moze mi podpowiesz co dorzucic do akwarium ok 120l sa tam poki co 2 sumy i 2 male skalary kilka roslinek kokos i korzen (dodam ze dopiero zaczynam) pozdrawiam

  Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Hej. Po pierwsze pytanie jakie to sumy ? Skalary mogą mieć z czasem za ciasno. W takim akwarium lepiej postawić na jakieś mniejsze rybki. Jeśli masz więcej pytań ,to mozna dołączyć do naszej grupy na fb o nazwie Akwarium dla każdego,tam uzyskasz więcej porad od osób o zróżnicowanych poglądach.

   Polubienie

   • czarna pisze:

    Szczerze to nie wiem :p dostalam je od siostry szwagra 🙂 a nie wiem jak tu zdjecie dostac najwyzej zaraz wejde na fb i dolacze do tej grupy i tam zadam to samo pytanie w dodatku te sumy ciagle jedenngania drugiego ze szwagrem stwierdzilismynze to chyba parka i samiec gania samice jest miedzy nimi calkiem widoczna roznica wielkosciowa 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 2. magic pisze:

  Witam.Jestem nowa.Potrzebuje wiedzy na temat akwarium 50l.Mam juz caly osprzet .Brakuje rybek. I tu moje pytanie.jakie rybki wybrac.Podobaja mi sie bojowniki i neonki.Gupiki tez sa ok.Nie mam pojecia czy te rybki mozna polaczyc, jesli wogole mozna. Jesli nie to prosze o rade co mam robic. Jaka ilosc kupic .Na marginesie dodam ze chcialabym kolorowe rybki.Prosze o porady.

  Polubienie

 3. Sylwia Potocka pisze:

  Witam, jestem zauroczona normalnym podejściem do akwarystyki…wreszcie.Po przeczytaniu kilkunastu forów, uznałam że jak nie mam bimbrowni i kilku jeszcze dziwniejszych urządzeń to nie mam szans na akwa. A ja się uparłam, bo jeszcze 10 lat temu z powodzeniem hodowałam skalary wraz z towarzystwem bez cudów. A teraz mam z tym problem. Wiem, świeże akwa 215l (4 m-ce) ale dzieją się dziwne rzeczy. Pierwsza obsada (skalar,zbrojnik złoty,otoski,kosiarki i stadko bystrzyków)żyje do dziś, rosną,są żwawe i szaleją w baniaku, jednak gdy tylko dokupię rybki – koszmar, po 2-3 dniach umierają. Mam filtr zewnętrzny,roślinki,grzałka.No i po lekturze forów zakupiłam testy : NO3-25mg/l , NO2-0 , GH>14 , KH-6-10, pH-7,2 , Cl2-0 – ostatnio NO3 skoczyło bo zawsze jest ok.10 – czyszczenie filtra się należało. Wg.norm wszystko OK ale ja czuję że to wina wody, tylko o co chodzi??? Proszę o pomoc bo nie zniosę już więcej pogrzebów moich rybek:((((

  Polubione przez 1 osoba

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Dzień dobry. To ”normalne”, podejście jest właśnie uznawane za ”męczenie ryb” 🙂 Być może, jest to winna szoku i skrajnie różnych parametrów od tych, jakie mają w sklepie. A jakie to nowe ryby, tzn gatunek? Ja bym proponował jeszcze czekać, i nie robić gruntownego czyszczenia jedynego filtra. Może być też tak, że skalary wykańczają w półmroku te ryby atakami, moje kiedyś tak robiły z kosiarkami. Z 9 zabiły mi 7. Być może, też sklepowe ryby są po prostu chore, a kupno i zmiana warunków otoczenia oraz parametrów jest dla nich deską do trumny.

   Polubienie

 4. Sylwia Potocka pisze:

  Filtr umyłam w wodzie z akwarium, ale to działo się jeszcze przed myciem. Mam dwa skalary i chcę jeszcze ze dwa może parki się dorobię, ale niestety padają. Nie zauważyłam agresji ze strony starych rybek. Po prostu po dwóch dniach przestają jeść, kupy im się ciągną i po następnych dwóch już po nich. Teraz aż boję się wpuszczać cokolwiek. Chcę dołożyć korzeń i tak myślę że może poprawi to parametry wody i wtedy znów spróbuję?Sama już nie wiem….

  Polubienie

 5. Sylwia Potocka pisze:

  Nowe karmię dopiero na drugi dzień, rybki dostają porcję którą zjadają w 2-3 minuty, raczej to nie to. Też myślałam o pasożytach ale że akurat po paru dniach regularnie mi padają ? Wiem że parka wystarczy ale na razie brak pewności że te które mam to para, są sobie obojętne dosyć 😉 młode jeszcze. No cóż, będę za jakiś czas znowu próbowała. Nie wiem czy mogę do tego zestawu dodać kiryski może bocje?

  Polubienie

 6. Tomek pisze:

  Prosze o rade, kupilem dwie zlote rybki i wszystko bylo ok, ale od kilku dni zauwazylem ze jedna nie wychodzi z pod mostku jakby sie chowala przed druga, ktora zdaje sie ja tepic jak tylko tamta wyplynie. Co zrobic, czy dokupic trzecia rybke? Doradzcie

  Polubienie

 7. Kamyk___ pisze:

  Witam, akwarium ok 50 l, kilka roślin, trochę kamieni otoczaków, norki dla glonojadów z płaskich łupek, od niedawna duży filtr kubełkowy (JAQNO 501 – pozostałość po większym akwarium), temperatura ok 26 -28oC, 3 brzanki – chyba cejlońskie (ciemna plama za skrzelami i czerwona pręga wzdłuż aż do ogona, nie wiem jaka płeć), dwa „glonojady” – zbrojnik pospolity – parka, trochę gupików, od kilku dni 4 mieczyki (1 samiec + 3 samice). I teraz kolej na kilka pytań:
  1. czy zbyt duży przepływ wody może być szkodliwy – męczący dla ryb?
  2. co jest powodem chowania się brzanek pod filtrem / kamieniami – praktycznie od samego początku – kilka lat
  3. mieczyki podgryzają brzanki częściej niż brzanki mieczyki, wszystkie ryby mają „całe” ogony, czy jest im za ciasno?

  Dzięki za odpowiedzi.

  Polubienie

 8. The Blokers pisze:

  Cześć lubię te twoje dorady + dorady z YT, Jestem początkującym posiadaczem żółwia(przygranołem) bo może by skończył w morzu Rybickim, ale żeby mu nie było nudno to mu moja lepsza połowa nakupiła rybek,cała 3 miesięczna podróż w innym wątku, i zrobiła ze mnie „akwaryste” „żółwiste” ale na pewno wielkiego fana „AKWARYSTYKA TRADYCYJNA” trzymaj za mnie kciuki bo zwierzęta mają się dobrze, na razie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Mateusz Gnutek pisze:

   Lubię bardzo twoją stronę, Ale mam pytanie czy na podłoże do akwarium nadaje się węgiel kamienny z kopalni. Węgiel zawiera małą ilość siarki i innych związków chemicznych. Ale jak go umyję i wymoczę w wodzie to będzie się nadawał? i ile bym musiał go moczyć albo jakie miałbym przeprowadzić zabiegi aby się nadawał do akwarium.

   Polubienie

 9. Patigunio pisze:

  Witam. Cieszę się że znalazłam tą stronę. Pamiętam z dzieciństwa akwarium w domu. Było spore i był to raczej low tech. Wszystko było naturalne i naturalnie funkcjonowało. Ryby żyły a jakieś 2 sumy osiągnęły spore rozmiary i przeżyły nawet przeprowadzkę gdzie przez jakieś 2 miesiące w akwarium było tylko połowę wody. Gupiki i mieczyki też przeżyły aczkolwiek nie pamiętam czy był filtr itp bo nie ja się tym zajmowalam. Były ślimaki i były glony które ścieralo się z szyby i cała masa roślin. I pięknie wyglądało. Teraz po wielu latach nakrecilam się na akwarium. Zaczęłam przygotowania i nabywanie wiedzy i trochę przeraziło mnie to co wyczytałam. Te testy pomiary lanie preparatów nawożenie . Zaczęłam się zastanawiać jak kiedyś udawało się utrzymać akwarium przez lata? Dlatego cieszę się że znalazłam kogoś normalnego kto pisze ze swojego doświadczenia i obserwacji a nie powtarza ciągle to samo:-)

  Polubienie

 10. Ewa pisze:

  Czy ktoś mi powie czemu Welonka pływa przy dnie.Właściwie schowała się za roślinkę i od wczoraj rana tam wisi przy dnie.Mam 60l akwrium i 2 nie duze 5 miesięczne Welonki.4 dni temu podmieniałam wodę jak zawsze.Dodałam uzdatniacz z zoologicznego z Aloesem.Pierw było o,k z nią.Dopiero od wczoraj nie je i tak sie schowała.Wcześniej tego nie robiła/Wiem,ze są upały od 3 tygodni nie palę jażeniówki.Mam dwie roślinki i glonojada.Proszę pilnie o poradę, bo noie wiem co mogę zrobić.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s