Wzbogacamy podłoże w akwarium-Domowe sposoby na nawożenie.

Kilka prostych sposobów jak szybko i skutecznie przygotować podłoże dla wymagających roślin akwariowych. Wymienię po kolei:

1. Kulki gliniano torfowe. Do kupienia na allegro ale możemy je zrobić sami. W tym celu bierzemy ziemię ogrodową lub torf i oczywiście glinę. Może być brązowa,szara,czerwona, bez różnicy. Taka jaką znajdziecie. Ogólnie gliny możemy spotykać wszędzie ale zazwyczaj są to grudki w niewielkich ilosćiach. Można znalezc na żwirowniach lub popatrzcie tam gdzie prowadzone są jakieś wykopy,zakładam że każdy wie jak wygląda glina.
Mieszamy w proporcji 1/2 lub 1/3 ważne żeby w mieszance było więcej torfu. Mieszamy aż masa stanie się zwarta i plastyczna, można w miarę potrzeby dolać wody. Uformowaną kulkę suszymy na słońcu lub grzejniku,można pokusić się o podgrzanie w piekarniku ale wtedy mogą popękać. Jeśli nie chcemy żeby pękały to dajemy po prostu 80% gliny. Mi zdarzało się robić z samej gliny, i też efekty w kondycji roślin widać było.Przy umieszczaniu w akwarium mogą się rozpuszczać i mącić wodę dlatego powinniśmy umieścić je w piasku przy zakładaniu akwarium. Jeśli nie mamy już takiej możliwości to cóż ,kupujemy rajstopę damską lub kradniemy dziewczynie/mamie/siostrze Docinamy odpowiedni kawałek i obwiązujemy nim kulkę. WAŻNE: Nie umieszczamy kuleczek w kamyczkach tylko w piasku ,najlepiej by miała nad sobą co najmniej 1cm podłoża. Opinie na temat ich stosowania są różne, jedni chwalą pod niebiosa, inni najchętniej by ich zakazali. Poczytajcie sobie na forach.

kulki-gliniano-torfowe04

2.Darmowy chelat żelaza.Często liście roślin akwariowych bledną i żółkną, akwaryści podejrzewają zazwyczaj brak potasu lub elementów mikro/makro. Tymczasem za taki stan ulistnienia odpowiedzialny jest najczęściej brak żelaza. Roślina potrzebuje go aby móc prawidłowo przeprowadzać fotosyntezę i uzyskać piękny zielony barwnik. W środowisku wodnym przeważnie mamy niedobór tego pierwiastka. Oczywiście rozmaitych niedoborów może być mnóstwo, ale omawiana metoda zawsze dawała u mnie widoczne efekty na kryptokorynach i nurzańcach.  Sposób jest tak banalny że aż…bierzemy gwóźdź  żelazny, umyty i odtłuszczony umieszczamy w piasku pod korzeniem rośliny i gotowe…Reakcje zachodzące na rdzewiejącym gwoździu wydzielą do podłoża żelazo z którego chętnie skorzystają rośliny. O tym jak pożądany jest to składnik niech poświadczy fakt , u mnie rośliny dosłownie wrastały korzeniami w taki gwóźdź oplatając go i obrastając w dodatku. Możemy dać kilka dużych poprzecznie lub na krzyż ,a można indywidualnie mniejsze do każdej rośliny. Bez obawy nie szkodzi to rybom ,przynajmniej w swoich akwariach żadnych objawów u nich nigdy nie zaobserwowałem. I stosowałem też w krewetkariach, a wiadomo, robale ponoć wrażliwsze na jony metali. WAŻNE : Musi być to gwozdek starego typu czyli w całości żelazny, dzisiaj można kupić niklowane lub ze stali nierdzewnej,takie nie nadają się. Jak sprawdzić czy gwóźdź  jest żelazny? Widać to wyglądzie, te niklowane są jasno połyskujące , a sprawdzamy zamaczając we wodzie,następnie za parę dni patrzymy czy pokazała się na nim rdza. Gwóźdź może się całkowicie rozpuścić czasami np w ciągu 2 lat więc co jakiś czas dokładamy nowe. Ważne by był umieszczony w piasku a nie w ziemi.

puntas_hierro

3. Ziemia ogrodowa. Tutaj patent można zrobić całkowicie darmowo o czym za chwilę.Ziemię ogrodową kupujemy najtańszą bez dodatków nawozowych gdyż nawet taka jest i tak kilkadziesiąt razy bardziej zasobna w składniki niż podłoże roślin w naturze. Możemy odcedzić ją przez grube sito aby pozbyć się kawałków kory i korzonków. W akwarium sypiemy ją tylko na grubość 1 cm i tylko w miejscu które planujemy pod rośliny. Uciskamy ją i ugniatamy na płasko. Jeśli planujemy bardziej wymagające rośliny można pokropić warstwę ziemi nawozem Tropical Bio-florin lub zwykłym florovitem. Ziemia bardzo dobrze chłonie składniki, a potem powoli oddaje. Kładąc ziemię pamiętajmy by zachować kilkucentymetrowy odstęp od brzegów akwarium.Dlatego że czarna warstwa przy szybie będzie wyglądać nie estetycznie, a pod wpływem światła może zacząć ”kwitnąć” Jeśli nie chcemy kupować ziemi,można posłużyć się ziemią z kretowiska.Miejsce z dala od ruchliwych dróg i zbieramy z kopca. Zalecane wyprażenie jej w piekarniku ale jak kto chce. Jeśli daliśmy ziemię to nie stosujemy już torfu tylko kulki z samej gliny. Dobrze zaplanujmy rozmieszczenie roślin i dekoracji w akwarium, gdyż jeśli coś przestawimy, a ziemia wydostanie się, będzie ciężko ją zebrać i może znacząco zmieniać parametry wody co już pokażą ryby swoim zachowaniem.Niektórzy stosują cienkie siateczki by temu zapobiec ale w praktyce utrudni to tylko przesadzanie roślin. Początkowo rośliny mogą ”stać w miejscu” ale jak zapuszczą nieco korzonki i dotrą do ziemi to zobaczycie Big Grin Jeśli chcemy ułatwić im kotwiczenie w podłożu w 1 warstwie dajemy nieco kamyczków,i na to piasek.

kretowiska

Łącząc te 3 sposoby zyskujemy wiele bogatsze podłoże niż jakiekolwiek kupne ,na którym przy odpowiednim oświetleniu można hodować najbardziej wymagające rośliny.Wydajność takiego podłoża to kilka lat, więc myślę, że warto. Co ważne prawie za darmo Wink

Z ”Sklepowych” podłoży stosowałem podsypkę pod żwir zwaną Natural Substrate,i efekty zbliżone do ziemi ogrodowej choć nie wydaje mi się by było bardziej żyzne niż ziemia.Plusem jest cena stosunkowo niska,oraz-nie zasyfi nam akwarium tak jak ziemia gdyby wydostało się przypadkiem. Wydajność tego podłoża według producenta to 3-6 lat więc nawet nie umywa się do ziemi z dodatkami.Chyba że wzbogacimy je tak samo opisanymi już sposobami.

JBL manado– Popularne podłoże koloru brązowo czerwonego na bazie wyprażonej glinki. Podobno zawiera duże ilości żelaza. Ułatwia korzenienie się roślinom jak i jest też ”podłożem filtrującym” ze uwagi na rozmiar granulacji. Ma właściwości absorpcyjne a więc możemy je wzbogacić namaczając przez kilka dni w roztworze jakiegokolwiek nawozu do roślin wodnych. Przez kilka dni-następnie wysuszyć i dopiero używać.
Jakkolwiek jest to jedne z tańszych podłoży ”sztucznych”, to go nie polecam, z uwagi na lekkość – przy kopiących rybach kawałki fruwają po całym akwarium i dość irytujący kolor.

Nawożenie: Nie uznaję. Tylko i wyłącznie odchody ryb. Jak ktoś chce tanio dolewać proponuję Tropical Bio florin superkoncentrat-ogólny nawóz do akwariów i oczek wodnych.

Zdarzył mi się jeszcze epizod z nawozami Aqua Plant tropicala, i Classic firmy Aqua Art. Normalnie bym nie kupił, ale rogatek już powoli umierał. Cóż mogę o nich powiedzieć, roślina rosła w dość szybkim tempie, i miała piękny kolor. Jednocześnie były punktowe zielone glony na szybach, które narastały regularnie. Co do Aqua artu właśnie, to często na forach skarżono się na niewłaściwie dobrane proporcje tego preparatu, co miało skutkować glonami.

Ogłoszenia Parafialne:

Dział Podłoża / nawożenie ulega z dniem dzisiejszym likwidacji, jako, że przez 3 lata nic w nim nie napisałem. To co widniało, zostaje przeniesione w formie postu, do działu Akwarystyka Ogólnie, i tam w przyszłości wylądują tego typu wpisy jeśli się pojawią.  Tym samym niestety, Wasze ciekawe komentarze z tamtego działu ulegają wykasowaniu. Szkoda, ktoś fajnie opisał jakie miał przygody z nawożeniem pałeczkami do roślin doniczkowych 🙂 Mam nadzieję, że ta osoba coś napisze, tych komentarzy było kilka. A może i ktoś z czytających zna jakieś ciekawe patenty – dzielcie się z innymi w komentarzach.

11-xii-09-petricola-tank-i-m

7 myśli w temacie “Wzbogacamy podłoże w akwarium-Domowe sposoby na nawożenie.

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   A wiesz skąd znam sposób? Od profesora chemii właśnie. Inaczej bym tego tutaj nie pisał. On mi to tłumaczył kiedyś długo i w skomplikowany nieco sposób 🙂 Pytanie, czy zasugerujesz osobie z tytułami Dr, Mgr, Dr.Hab – aby się doedukowała? Powiesz , mu aby nauczył się podstaw chemii? 🙂
   Jestem też ciekaw, jaką masz teorię, aby wytłumaczyć zjawisko poprawy kondycji roślin, po zastosowaniu tego, które wielokrotnie obserwowałem?
   Aby nie być gołosłownym podaję Ci namiar do tego pana, choć nie powinienem – może Cię doedukuje.
   https://chemia.amu.edu.pl/glowna/wchem/struktura-wydziau/samodzielni-pracownicy-naukowi/prof.-uam-dr-hab.-pawe-piszora

   Mały edit, zaintrygowałeś mnie, więc sam postanowiłem ponownie porozmawiać z tym panem.Z tego co mi przekazał, całość wątpliwości rozchodzi się o stopień utlenienia żelaza – i zgoda, rdzewiejący w wodzie gwózdz utlenia się do Żelaza III, które dla roślin jest bezużyteczne. Cały myk, w tym, że umieszczając go głęboko w podłożu , którego nie ruszasz, masz tzw ”strefę redukującą” z małym dostępem tlenu, gdzie w warunkach beztlenowych żelazo utlenia się do stopnia II, które już może być wykorzystane przez rośliny. Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem, np choćby który stopień utlenienia jest tym przyswajalnym dla roślin 😛 Warto jeszcze wspomnieć, o rozmaitych bakteriach, które w strefie beztlenowej – no dobra, bardziej ,by pasowało ”małotlenowej” żywią się żelazem wspomagając te przemiany. W warunkach beztlenowych np. po zalaniu podłoża wodą przeważa forma zredukowana Fe2+, a w warunkach tlenowych – forma Fe3+. Całość tych procesów, których nikt przecież nie zbadał jest nieco mnoga, by uprościć wszystko do stwierdzenia o podstawach chemii, gdyż to co tam zachodzi, można określić mianem reakcji bio chemicznych. Ale jako, że nikt nie robił na zagadnieniu doświadczeń laboratoryjnych, możemy sobie gdybać, przerzucać się, kłócić i bluzgać, a jedynym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem będzie kondycja naszych roślin 🙂

   Gdy w podłożu występuje dużo wapnia, żelazo przechodzi w formę niedostępną dla roślin.Dlatego nie w każdym akwarium efekt będzie ten sam. Podobno, o sukcesie całej zabawy świadczyć ma czarny kolor gwozdzia po wyjęciu, i takie coś miałem w akwariach na ziemi ogrodowej.

   Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Cześć, no tak myśląc… między kamykami szybko się rozpuści i ewentualnie zasyfi Ci wodę, powodując wykwit glonów. A z pod piasku, takie dobrze zrobione kulki często wyciągałem półmiękkie nie rozpuszczone przy restarcie.
   Pytanie, jakie masz ryby?

   Polubienie

 1. Agata pisze:

  Dziękuje za szybką odpowiedź, z ryb mam dzisiaj tylko śledzia w pracy 🙂 Akwarium stoi na razie bez wody, dopiero kompletuję wszystko i zbieram informację. Chcę raczej ryby „proste” w hodowli gdyż nie mam żadnego doświadczenia w akwarystyce. Boję się tylko trochę jak to ogarnę, bo niby wszędzie jest napisane, że to takie proste a jak się zagłębiam w temat to widzę, że muszę się bardzo dużo dowiedzieć zanim wogóle wleję wodę do akwarium… Zbiornik mam ok 110 l, bo taki akurat idealnie pasuje mi do luki w ścianie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s