Kryptokoryna Aponogetonowa – zapomniana legenda

cryptocoryne-aponogetifolia-52e82418ef787

Darzę tego ”chwasta” takim sentymentem, że aż postanowiłem obdarować ją osobnym wpisem. Większość z nas pamięta tą roślinę,często nie znając nazwy ,sadziliśmy ją z uciechą a ona z równym zadowoleniem zarastała nasze akwarium stając się często dominującym tam organizmem żywym.  Była to jedna z pierwszych dostępnych w polskiej akwarystyce roślin tropikalnych, szybko zyskała popularność i grono sympatyków. ”Nieśmiertelna” rosnąca w każdych warunkach prawie,dająca schronienie płochliwym gatunkom ,tworząca trudny do przebycia labirynt dla większych ryb,jest do dzisiaj chyba najbardziej lubianą w akwariach tradycyjnych. A to ze względu na wytrzymałość, (radzi sobie nawet bez oświetlania akwarium ,że o nawożeniu nie wspomnę) liczbę młodych kłączy jakie wytwarza,lub rozmiarom (dorasta do 1,5metra na długość lub więcej.) Inni potocznie używają nazwy Kryptokoryna Karbowana choć tutaj występuje rozbieżność w nazwach łacińskich, ta o której piszę to cryptocoryne aponogetifolia, karbowana to cryptocoryne usteriana rosnąca mniejsza i nieco inaczej wyglądająca. Za pewne akwaryści mylą te gatunki.

Cryptocoryne aponogetifolia (3)

Mało kto jednak wie coś więcej o tej roślinie. Zazwyczaj uważa się podchodzi ona pod biotop azjatycki,jednak jej ojczyzną są wyspy filipińskie.Porasta głównie wolno płynące rzeki i strumienie tych wysp. W naturalnym środowisku tworzy zwarte gęste łany stanowiąc kryjówki dla ryb, czasem pojedyncze wyspowe kępy.  Porasta wody o przepływie umiarkowanym, do szybkiego. Nada się więc do aranżacji tropikalnego strumienia, falujące liście tworzą piękny efekt.  Optymalna temperatura do uprawy 21-27,tyle oficjalnie, nieoficjalnie daje radę nawet w akwarium zimnowodnym w temperaturach z przedziału 17-21. Na niektórych stronach internetowych można wyczytać, jakoby nadawała się tylko do tropikalnego akwarium, z temperaturą nie niższą niż 24c…można to jednak między baśnie włożyć. Piszą także, że ilość składników odżywczych należy maksymalizować..cóż, u mnie rosła ona zawsze na samym piasku lub żwirze, bez pomocy nawozów sztucznych.  System korzeniowy aktywny i dobrze rozwinięty,mało podatny na gnicie.Po jakimś czasie od przyjęcia wytwarza delikatne sterczące ku górze korzonki. Są dwie teorie ich powstawania,jedna mówi że roślina puszcza je gdy w podłożu jest za mało składników odżywczych,inna z kolei zakłada, że to do usuwania nadmiaru związków azotowych. Czyli w zasadzie obie te teorie nieco się pokrywają,funkcja pozostaje ta sama. Krąży plotka jakoby ta roślina blokowała wzrost innych poprzez wydzielanie jakichś substancji do wody. Myślę jednak że bardziej chodzi o jej rozwinięty system korzeniowy którym zabiera innym roślinom substancje odżywcze,jak i szerokie liśćie które tłumią większość światła. Chyba nie muszę dodawać że idealna dla początkującego akwarysty. Dobrze sprawdzi się w dużych akwariach, ze względu na rozmiary jakie osiąga. Największa z kryptokoryn.  ”Piszą w internatach” coś o długości 70 cm, ale mi udało się wyhodować okazy mierzące 120 – 150 cm , i to bez nawożenia, jakiegoś specjalnego światła itd.  Można ją także polecić przy niektórych gatunkach roślinożernych, czy lubiących podskubywać zieleń, ta roślina jest na tyle twarda i niesmaczna, że większość gatunków odpuszcza.

apo_B786_x_2390

Poniżej film z omawianą Kryptokryną ukazujący ją w środowisku naturalnym, oraz widoki z pod wody. Coś niesamowitego.

2 myśli w temacie “Kryptokoryna Aponogetonowa – zapomniana legenda

  1. dan. pisze:

    Klasyk! Chociaż większość akwarystów amatorów ma ją w domu to ciężko, o dziwo, ją znaleźć w sklepach akwarystycznych! Swojego czasu się nachodziłem sporo żeby ją zdobyć. Pozdrawiam, ciekawy tekst i filmiki z naturalnego środowiska to magia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s