Liście w akwarium – co powinniśmy wiedzieć? ABC

340771255_2_644x461_liscie-debu-i-szyszki-olchy-krewetkarium-akwarium-dodaj-zdjecia

Używamy ich dzisiaj w rozmaitym celu,korzystając z dobra wikiwiedzy nowoczesnej akwarystyki…jedni w celach dekoracyjnych dla uzyskania klimatu,inni dla zmiany parametrów wody,jeszcze inni jako karmę dla krewetek,zbrojników,ślimaków. Rozkładające się liście uwalniają do wody garbniki (ale nie tylko) oraz cały proces gnicia powoduje zbliżenie procesów chemii wody w naszym akwarium do naturalnych warunków przepływającej przez las rzeki. W akwariach używamy liści z głownie 3 gatunków drzew rosnących w naszym kraju,są to dąb szypułkowy i bezszypułkowy,Buk,orzech włoski. Niektórzy stosują też liście olchy czarnej lub ketapangu,ten ostatni interesuje nas najmniej jako że nie możemy go pozyskać darmowo ponieważ nie występuje w Polsce. Teraz po kolei,czym pokrótce charakteryzują się używane liście :

Dębu-wydzielają garbniki,oraz w większej ilośći zakwaszają lekko wodę.Dobre na dno,aby stworzyć naturalny ”dywanik” dla pielęgniczek.

Orzech włoski– Rozkłada się w akwarium najszybciej, posiadają duże właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwrobacze w akwarium przyjmują role naturalnego antybiotyku. Mogą zabarwić wodę,niegdyś wywaru z tych liści używano do barwienia włosów. Aby nadawały się jako pokarm dla krewetek, zbieramy pod koniec czerwca lub pózniej, w każdym razie wtedy kiedy są jeszcze zielone i suszymy. Można i naturalne jesienne,ale wtedy są gorszej jakości,szybciej się rozpadają.

dab_czerwony
Czasami w naszych lasach poza dębem szypułkowym i bezszypułkowym, napotkać możemy bardziej trwały i dekoracyjny dąb czerwony – przybysza z dalekiej kanady. 

Buk-Zwany też polskim ketapangiem.Bardzo trwały i dekoracyjny w akwarium,własciwości podobne do poprzednich.

6057634

Morwa– Niektórzy ”kreweciarze” stosuja także liście morwy ,ze względu na jej cenne właściwości takie jak
dostarczają do wody garbników, flawonoidów i kwasów organicznych. Ponadto są bogatym źródłem protein i aminokwasów. Zawierają witaminy (A, B1, B2) oraz
cenne minerały (Magnez, Sód, Potas, Cynk, Żelazo)

liscie2

Liście brzozy-z garbnikami pewnie tak samo,po za tym na pewno nie szkodzą.

Innych liści w zasadzie nie stosowałem,niektórzy twierdzą że nie można bo trujące itd…w każdym razie poligon do doświadczeń otwarty,możecie spróbować z jesionem,lipą itd. Ewentualnie poświęcicie klika ryb dla ”dobra nauki” ale chociaż wiedza akwarystyczna zostanie poszerzona :)

244412_brzoza-liscie-suche

Preparacja.
I tu mamy kilka sposobów. Przede wszystkim liście powinny być suche-jeśli nie są,to suszymy. Zazwyczaj wystarczy żeby poleżały 2 dni w ciepłym miejscu.Można sparzyć je wrzątkiem lub wygotować-wtedy jednak będą w akwarium rozpadać się szybciej i krócej nacieszą nasze oko.Znacznie lepszym sposobem jest moczenie na zimno w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu,moczymy tak kilka dni.Nadmanganian do kupienia w aptece w tabletkach lub proszku za około 5zł. Zaletą tej metody jet też to że będą od razu tonąć. Jednak najlepszym sposobem jest naturalny-liście zbierane z drzewa w czasie mrozów,nie wymagają żadnej już preparacji,można tylko opłukać. Czwarta metoda,dla akwarystów naturalnych heh. Liscie tylko suszone,nie poddane żadnej preparacji pakujemy od razu do akwarium. Coś tam niby ryzykujemy zdrowiem ryb,ale w praktyce znam osoby które zawsze tak robią i w akwarium wszystko gra.
Zielone liście. Czasami jest tak że pora roku nie pozwala na pozyskanie interesujących nas liści,można wtedy posłużyć się zielonymi. Zebrane z drzewa suszymy lub mrozimy w zamrażarce. Po mrożeniu trzeba dać im ”odparować” i wysuszyć.Te zabiegi mają na celu pozbycie się świeżych soków z liścia które mogą być toksyczne dla ryb.

liscie-w-akwarium-3

Jedna myśl w temacie “Liście w akwarium – co powinniśmy wiedzieć? ABC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s