Targi Aqua & Zoo 2015

Zdjęcie1184

W sobotę i niedzielę 17/18 października odbyły się w Poznaniu targi zoologiczne na których gościłem. Zrobiłem tym razem kilka zdjęć, które zamieszczam,jak i przy okazji kilka refleksji odnośnie samego wydarzenia.

Kilku z Was pytało w grupie Akwarium dla każdego ,co tam się dzieje,czy warto jechać,co pokazują itd. Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Akwarystykę reprezentowały 3 fora,czyli lepiej niż w roku ubiegłym, forum WTMA, AquaJura i zbanowany przez nas AquaRebels. 🙂 Co do aranżacji zbiorników, szczerze w zeszłym roku były ciekawsze. W tym dostrzegłem jedynie kilka które mnie zainteresowały, biotopowo tym bardziej kiepsko. Odbyły się mistrzostwa dyskowców. Pokazywane nie tylko ryby ,ale także ptaki ozdobne ; papugi ary ,żako,nimfy,świergotki,kozie,rozelle,faliste ,kanarki ,ryżowce i wiele innych nie znanych mi bliżej. Z innych zwierząt węże,świnki morskie,pająki,skorpiony,patyczaki,tłustogony,gekony,kameleony,krewetki, myszy,wiewiórki ,a nawet koty do adopcji,wystawiane przez organizacje prozwierzęce ,które też miały kilka swoich stoisk.  Nie brakło kilku firm i sklepów próbujących sprzedawać swoje produkty,np chińskie filtry i brzęczyki 😛 Można było nabyć rośliny i kamienie ozdobne.

Zdjęcie1218

Czy warto jechać . 

To zależy czego po tym oczekujesz. Jeżeli tylko po darmowe próbki pokarmu ,to nie warto,za te pieniądze kupisz dużo więcej w zoologicznym .  Jeżeli chcesz zobaczyć ciekawe zwierzęta,spędzić nietypowo czas,porozmawiać z ludzmi o tym samym hobby, dowiedzieć się czegoś to jak najbardziej tak.  Bilety z roku na rok drożeją, 3 lata temu płaciłem 15 zł,rok temu 17 ,a w tym 20. W cenie biletu darmowa szatnia i toaleta 🙂 Co by nie mówić,takie wydarzenia są po części męczeniem zwierząt. Rzuciło mi się w oczy zachowanie ryb,które w większości tkwiły w nieruchomych zwartych grupkach,typowa reakcja na stres i nowe otoczenie. Grupa mieczyków z jednego akwarium nie ruszyła się przez cały dzień.Normalnie zachowywały się chyba tylko endlery,otoski i krewetki. Można spotkać było takie sławy akwarystyki jak Andrzej Kociołkowski ”Kocan”, KODI, czy mignął mi chyba gdzieś Mariusz Król z akwarystaEU,ale pewien nie jestem. Warto pojechać z wyżej wymienionych powodów,jak i dla samego podpatrzenia ciekawych aranżacji.

Uwaga na reklamę. 

Na stoisku firmy Tropical,wpadło mi w ręce kilka ulotek. Tak czytam i nie wierzę – Tropical,akwarystyka profesionalna.  Firma niegdyś produkująca tylko dafnię i kilka podstawowych płatków,wydaje już poradniki,oczywiście pisane tak byś odniósł wrażenie ,że bez tych czy innych preparatów nie stworzysz interesującego Cię akwarium .Czy się nie da,zapraszam do działu nasze akwaria albo strony innych blogerów. Zwróćcie uwagę na 2 słowa operujące na ulotce – Akwarystyka Profesjonalna. Dzięki temu prostemu zabiegowi masz odczuć, że jak nie stosujesz produktów z owej książeczki ,robisz zle, nieprofesjonalnie,obciach, to tak nie wypada.  Firma obecnie produkuje rozmaite preparaty do wody,nawet media filtracyjne i testy.  I oczywiście pokarmy . Kilka słów o pokarmach będzie poniżej.
Więc z ulotki dowiadujemy się o rozmaitych cudach,jakie firma oferuje nam do prowadzenia profesjonalnego akwarium, bądz zawodowcem,płać nam. Preparaty do uzdatniania i przygotowania wody akwariowej, druga grupa oparta na naturalnych wyciągach do preparowania czarnych wód, nawozy mikro -makro, dezynfekcja wody, oraz preparaty lecznicze.  Poza pokarmami mi osobiście nic ciekawego owa firma nie oferuje , nigdy nie robiłem testów wody,nie przygotowywałem wody , ,nie nawoziłem,nie klarowałem i za pewne nigdy nie będę. No i nie jestem profesjonalnym akwarystą 🙂
Wymyślne nazwy i cudowne opisy tych specyfików sobie odpuścimy.

Pokarmy Tropicala

Firma występuje zawsze na rozmaitych tego typu zlotach i wystawach oraz sponsoruje konkursy. Zostałem obdarowany po kilkuminutowej rozmowie wieloma próbkami karmy, ,jeżeli widzicie ,że przedstawiciel jest zajęty rozmową z kim innym ,można brać smiało,po to jest to wystawione. Na każdą taką imprezę zabierają tego karton i wystawiają kolejne gdy partia się rozejdzie. Próbki 3 gramowe. I tak w moje ręce wpadło ;

Zdjęcie1238

3-Algae – Pokarm za algami dla ryb roślinożernych i morskich,dla wszystkożernych jako dodatek. Zjadany chętnie przez wszystkie moje ryby ( jeszcze obsadę z czarnych wód) ,jak i krewetki.

Mini Waffers –  Wafelko – tabletki ,bardzo twarde ,pokarm charakteryzuje się dużą odpornością na wodę. I tak moje krewety dostały taką tabletę wiczorem,a do rana zjadły ledwo ponad połowę. Pokarm ten jest dla raczków,krabów,krewetek i ryb dennych,brązowe zawierają ataksantynę intensyfikującą barwy ryb, zielone spirulinę i błonnik.

Discus Gran -Wybarwiający granulat dla paletek.  Pokarm łatwo tonie i nasiąką. U mnie kończy jako pokarm dla krewetek i ślimoli.

Discus Gran Wild – Pokarm w formie granulatu z dodatkiem alg,kryla,i owoców przeznaczony do codziennego karmienia. Duża dawka chlorofilu i składników pochodzenia roślinnego,odzwierciedla naturalną dietę paletek. Sprawdza się dobrze dla krewetek.

Krill Gran – Pokarm wybarwiający z dużą zawartością kryla arktycznego (40%)

Większość pokarmów jest dostępnych w różnych formach,zależnie od potrzeb, płatki,granulat,wafelki,tabletki.

Wszystko się zresztą sprawdza. Jeśli już bierzecie próbki ,nie ma co patrzeć dla jakich to szczególnie ryb, zjedzą wszystko ,a jednorazowe podanie nie powinno zaszkodzić. W zeszłym roku karmiłem obsadę pokarmami dla mięsożernych pielęgnic bo tylko to miałem,i też nic się działo,o dziwo ryby jadły bardzo łapczywie.

Cóż można więcej powiedzieć,firma tropical obecnie oferuje bardzo szeroką gamę produktów dla większości ryb akwariowych pochodzących z różnych biotopów,są to pokarmy dobrej jakości ,dobrze zbilansowane i chętnie zjadane. Poczynili znaczne postępy. Szczegółowe opisy tego co oferują znajdziecie na stronie producenta.Specjalistyczne pokarmy dla bojowników,gupików,paletek,drobnych kąsaczy,mięsożernych pielęgnic,brzanek,krewetek, pokarmy mikro, dla pielęgnic tanganickich,arowan,pielęgnic flower,ryb dennych,morskich,złotych rybek…Jak widzicie jest sporo pokarmów specjalizowanych. Także wybarwiających ,narybku,żółwi czy liofilizowane. Osobną ciekawostką jest pokarm Weekend charakteryzujący się dużą hydrostabilnością
bardzo powoli nasiąka umożliwiając rybom i skorupiakom długie żerowanie pod nieobecność opiekuna.W następnym tekście pokażę Wam czym karmię swoje ryby,i będą to przysmaki nie tylko ze sklepu.
Zdjęcie1223

Szanowni Grupowicze, ( Ogłoszenia parafialne) 

W naszej grupie Akwarium dla każdego panują od początku niezmienne zasady ,które przez kilka osób nie są przestrzegane. Nie będę wymieniał personalnie ,by nikt się nie obraził. O co chodzi. Nie jesteśmy grupą handlową ani reklamową.  Co oznacza ,że posty reklamujące inne podmioty akwarystyczne,sklepy,sprzedaż nie są mile widziane,i systematycznie je usuwamy, do 3 razy sztuka,następnie wraz z autorem posta już na stałe. Jeżeli chcesz polecać swój fan page,grupę,stronę ,blog akwarystyczny,zapytaj o to administratora ,lub jeśli się wstydzisz dodaj do grupy 5 osób i możesz zamieścić post. Widnieje także w regulaminie info ,o tym że wyjątkiem są zaprzyjaznione sklepy i fora mogące zamieszczać swoje posty.  Jak zostać ”zaprzyjaznionym ? To bardzo proste. Jeśli posiadasz swoje forum,sklep, czy cokolwiek o tematyce akwarystycznej ,wystarczy napisać do mnie wiadomość,np na akwarystykatradycyjna@wp.pl by omówić warunki współpracy. Zazwyczaj mowa jest o wzajemnej wymianie logo / banneru , i umieszczenie na swoich stronach. To wszystko i w zasadzie tak niewiele ,byś z czystym sumieniem mógł zamieszczać w grupie swój spam,bez obawy o to ,że zostaniesz wydalony. Jesteśmy grupą po pierwsze pomocową, po drugie dyskusyjną ,gdzie wymieniamy poglądy na temat akwarystyki. Reklamowanie i sprzedaż w tym bardzo przeszkadza,co ciekawe osoby takie ,zazwyczaj posiadające wielkie ego i przekonanie o swej nieomylności,nie udzielają się tam ,gdzie trzeba komuś pomóc z problemem,za to 3 razy dziennie ”Sprzedam” ,lub polecanie firm które piastują.

Reszta zdjęć. Jakość musicie wybaczyć,bo telefonem,jak i wszechobecne światło odbijające się psuło efekt. Nie wszystko sfotografowałem,po południu było już ciężko gdziekolwiek się dopchać.

Zdjęcie1189

Zdjęcie1216

Zdjęcie1221

Zdjęcie1190

Zdjęcie1215

Zdjęcie1193

Zdjęcie1213

Zdjęcie1194

Zdjęcie1220

Zdjęcie1208

Zdjęcie1200

Zdjęcie1197

Zdjęcie1198

Zdjęcie1207

Zdjęcie1202

Zdjęcie1201

Zdjęcie1204

Zdjęcie1206

Zdjęcie1196

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s