Egzotyczne ślimaki w akwarium.

slimakl_zebra1

Był już kiedyś artykuł o ślimakach ,jednak traktował ogólnikowo i wypadł raczej średnio. Dziś chciałbym przedstawić kolejną propozycję taniej nie wymagającej wizji akwarystyki ,czyli mięczaki. Mają one swoich fanów i sympatyków,część za nas akwarystów upatruje sobie jeden gatunek ,inni zaciekle je wszystkie zwalczają i tępią. Czy słusznie? Absolutnie nie,prawie wszystkie ślimaki akwariowe odżywiają się w jakimś stopniu glonami ,co jest dla nas pożądane. Mogą zjadać ikrę.  Kojarzone z tym że mnożą się na potęgę,jednak zależy to od gatunku,dziś można wybrać i takie gatunki które nie przysporzą nam plagi,jak i istnieją proste sposoby na regulację ich populacji. Poza krewetkami pierwsze zmierzają do rybiej padliny ,oszczędzając nam wyciągania trupa i grzebania w akwarium.Co można jeszcze powiedzieć ogólnie, ślimaki nie lubią miękkiej kwaśnej wody i niskiego ph. Z czarnych wód mogą notorycznie uciekać,miałem takie sytuacje. Zaprzestały po zrobieniu ”normalnego” akwarium. Braki żywieniowe i składnikowe poznamy po nie wykształconych zakończeniach muszli,wyglądają wtedy jakby były ukruszone.Aby poprawić kondycję muszli ślimaka jeśli jest taka potrzeba umieszczamy w akwarium  puste muszle innego ślimaka lub skałki wapienne czy wapno dla żółwia.Wszystkie ślimaki lubią żerować na powierzchniach gładkich i płaskich,oprócz szyb mogą to być też odpowiednio dobrane kamienie. Za towarzyszy dobieramy gatunki spokojne,które nie będą skubać ślimoli po czułkach ,dbamy też by ryby były najedzone. Nie trzymamy razem ze ślimakami raków, bocji,kolcobrzuchów,dużych pielęgnic a nawet niektórych brzanek. Ale przejdzmy teraz do gatunków.

Ampularia (Pomacea bridgesi)

Chyba najstarszy znany gatunek egzotycznego ślimaka w akwarystyce. Głodna może podjadać delikatne rośliny,ale dzieje się tak rzadko. Są to ślimaki rozdzielnopłciowe ,do rozrodu potrzebna jest para,czego jednak nie sposób rozpoznać po wyglądzie zewnętrznym. Nie rozmnaża się tak intensywnie jak inne drobne ślimaki ,czyni to częściej w wodzie ciepłej ,od 24c. Może żyć do 5 lat, w niższej temperaturze lecz nie mniejszej niż 18 c.Ich populację łatwo kontrolować poprzez usuwanie kokonów . Biotopem ampularii są niedotlenione bagna i jeziora. Szeroki zakres ekosystemów: od  bagien, rowów i stawów do jezior i rzek. Większość gatunków preferuje wody stojące i tylko niewiele z nich przystosowało się do życia w rzekach o silnym nurcie.Kombinacja płuca i skrzeli w układzie oddechowym ampularii,odzwierciedla ich adaptację do życia w wodach z niedoborem tlenu. Takie warunki panują zwykle na bagnach i w płytkich zbiornikach wodnych. Nie posiadając płuc musiałyby całkowicie polegać na skrzelach, co zmniejszyło by ich szanse przeżycia.Pochodzą z amreyki południowej. Dostępne są w odmianie brązowej,żółtej a nawet niebieskiej .  Dokarmiać je można wszelkimi pokarmami w pałeczkach dla krewetek, płatkami dla ryb, sparzonymi czy podgotowanymi owocami i warzywami. Tyczy się to wszystkich ślimaków które będą opisane poniżej.  Flora bakteryjna przewodu pokarmowego tego ślimaka jest bogata w mikroorganizmy ,co może skutkować zmętnieniem wody w mniejszych zbiornikach. Jest to jednak korzystne dla narybku,jako pokarm mikro. Ampularia nie ma uszu i jest zupełnie głucha, słabo widzi, rozpoznaje jedynie jasne i ciemne miejsca.

Ampularia_niebieska_5_zl

ampularia blue (1)

ampularia-2
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

”Świderek”  ( Melanoides tuberculatus)

Znany chyba wszystkim,od dawna w polskiej akwarystyce. Mi towarzyszy od początku. Oliwkowozielona muszla ozdobiona jest zygzakowatymi wzorami.  Toleruje szeroki zakres temperatur, 18-30, i 18 jest krytyczną temperaturą poniżej której umierają. Żyją do 3 lat.  Od innych ślimaków różni się tym ,że żeruje w podłożu,przyczyniając się do usuwania stref beztlenowych,lepszej kondycji korzeni naszych roślin. W nocy wychodzą na szyby ,natomiast jeśli zdarza się to w dzień i w dodatku często,znaczy że z jakością wody jest coś nie tak. Takie zachowanie może być wskaznikiem słabego natlenienia wody. Jeżeli nie żerują w podłożu,świadczyć to będzie o trujących gazach jakie tam zalegają. Pełnią zatem rolę biologicznej busoli wskazując nam kondycję zbiornika. Jednak nie wszystkim bym się przejmował,podłoża w większości przypadków w dojrzałym akwarium lepiej nie ruszać. W sprzyjających warunkach mnożą się szybko,dlatego warto zadbać by w akwarium znalazł się też ich naturalny wróg, Anetome Helena . Świderek  to gatunek słodkowodny, który wywodzi się pierwotnie z Azji południowo-wschodniej, a obecnie jest powszechnie spotykany praktycznie na całym świecie w strefach klimatycznych: tropikalnej, subtropikalnej oraz umiarkowanej (został sztucznie wprowadzony do środowiska). Jego siedlisko stanowią przede wszystkim czyste wody płynące i stojące o skalistym lub piaszczystym dnie (rzeki, strumienie, potoki, rowy, jeziora, stawy itp. ) Występuje pospolicie w strefie słodkich wód zwrotnikowych Afryki (Algeria, Maroko, Liban,Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Kongo, Burundi, Arabia Saudyjska), w Azji Południowej (Bangladesz, Indie, Sri Lanka) i Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Laos, Malezja, Tajlandia) i w Japonii).
Został zawleczony do Ameryki (na Hawaje) oraz do Polinezji (Polinezja Francuska, Tahiti, Fidżi, Tonga, Samoa, Wyspy Cooka).   Są wszystkożerne,za pokarm służą im glony,padlina,detrytus i wszelkie inne zanieczyszczenia.  W sprzyjających warunkach potrafią się tak rozmnożyć,zajmując całe dno ,że wyglądają jak żywy ruchomy żwir. Nie jest to ani estetyczne,ani pożądane.  Można stosować jako pokarm dla kolcobrzuchów czy bocji…

Melanoides

melanoides-tuberculata-51cbdf705e6ba

6714959
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Neritina Zebra (Neritina natalensis sp. Zebra)

Będzie ciekawą opcją dla tych którzy boją się nadmiaru ślimaków w swoim akwarium. Jest pięknie ubarwiona ,dodatkowo występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Wszystkie należą do rodziny nerititdae choć różnią się wyglądem czy miejscem występowania. Niektóre zamieszkują nawet wody słone i słonawe. Temperatury jakie preferuje to 22-25 ,choć moja żyje w 21 czasami.  Żywi się tym samym co inne ślimaki,dobrze oczyszcza szyby z nalotu i glonów. Roślin nie uszkadza.  Aktywna w dzień i w nocy,czasem robi sobie przerwy na odpoczynek. Zdarza się, że wychodzi ze zbiornika, jednak dłuższy pobyt poza wodą prowadzi do jego śmierci. Powodem ucieczek tych ślimaków może być zła jakość wody, zbyt mała ilość tlenu lub zbyt mała ilość pożywienia. Gatunek roślinożerny,doskonale zwalcza okrzemki i zielenice. Nie grozi nam plaga,ponieważ larwy tego ślimaka do rozwoju potrzebują słonawej wody. Inne znane odmiany to Red orion i Tiger. Długość życia 3-5 lat.

ulitka-neritina-zebra-neritina-natalensis-zebra
Zebra
1306

neritina_union
Neitrina Red Onion
3118299958_5de8315e5b_b

ulitka-neritina-zelenyj-tigr-----neritina-green-tiger-snail_1
Odmiana Tiger
tiger_snail3

_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

Military Helmet  (Filopaludina sp)

Polecany z tych samych względów co neitrina zebra.  Odstraszać może nieciekawy wygląd ale nie ma co tego brać pod uwagę. Ślimak ten to po prostu pancerny czołg. Muszla oczywiście jest w jakimś stopniu krucha,ale chodzi o siłę z jaką potrafi przyssać się do szyby . Trudno go wtedy oderwać Jestem ciekaw czy poradził by sobie z nim kolcobrzuch lub bocje,pewnie nie. Pomijając siłę przytwierdzenia,to posiada jeszcze wieczko którym szczelnie się zamyka. Mój wyszedł kiedyś z akwarium,gdzie następnie przeleżał 2 dni pod ciepłą rurą kaloryfera. Jak go znalazłem,myślałem ,już po nim. Ale po wrzuceniu do wody odżył i łazi sobie do dziś… Idąc po szybie potrafią także zejść na samo dno podłoża przez piasek rozpychając go.  Ślimaki zebra i helmety są najlepsze do walki z glonami,rzadko jednak wspinają się na rośliny. Są odporniejsze od otoska,ten jednak przewyższa je mobilnością oczyszczając rośliny w trudno dostępnych miejscach.  Nadadzą się jako towarzystwo dla agresywnych dużych ryb ,jak całkowicie ukryte w muszli,i nie rzucające się w oczy. Przemieszczają się powoli i wyglądają jak czarny kamyk.  Są skuteczne na okrzemki,brunatnice i zielony nalot. Krasnorostów ponoć nie jedzą. UWAGA : Zarówno neitriny jak i helmety mogą okresowo składać w akwarium białe trudno usuwalne jaja. Jest to jedyny minus tych gatunków. Jajka podobno ciężko jest usunąć.  Nie ma reguły ani danych co sprzyja składaniu jaj. Moje jeszcze nie uraczyły mnie takim prezentem, odpukać . Pochodzi z Tajlandii. Krwawe heleny nie są dla niego grozne gdyż w żaden sposób nie mogą się do niego dostać.  Żyje do 5 lat.

$_1

$_1 (1)

$_1 (2)

________________________________________________________________
________________________________________________________________

Krwawa Helena (Anetome Helena), Assassin Snail

Co by tu dużo nie mówić ,pokochałem ten gatunek. I nie z powodu jego morderczych zalet,tylko po prostacku,za wygląd.  Wzór tworzą kontrastowe czarno kremowe paski.Do odżywiania służy mu śmieszna trąbka.  Ślimak ten jako jeden z niewielu a może jako jedyny ,nie zjada w akwarium glonów. Zjada za to inne ślimaki ,co tak cenią akwaryści,utrzymując ich populację w ryzach.  W pierwszej kolejności poluje na zatoczki i rozdętki,potem na świderki. Te gatunki nie sprawiają mu kłopotu. Mojej Neitriny zebry nie ruszają,choć podobno potrafią. Ampularia też ma spokój,choć potrafi upolować młode. Stanowi też zagrożenie dla małży jawajskich.  Jeżeli w akwarium brakuje ślimaków ,powinniśmy dokarmiać wysokobiałkowym pokarmem. Sprawdzi się w tej roli jajko gotowane na twardo,rozdrobnione na pył ,oraz żółtko. Dobrym rozwiązaniem jest też wysokoproteinowy pokarm płatkowany dla ryb. Nie pogardzi też pokarmami w tabletkach oraz wszelkimi dla krewetek. Krewetek nie zjada,wbrew temu co można czasami wyczytać. Dlaczego? Ponieważ są za szybkie,2 posiadają one pancerzyk i helena nie miałaby jak wprowadzić toksyny do ciała krewetki. Na pewno zaś próbują zjadać martwe.  Anentome Helena zamieszkuje bardzo różnorodne miejsca: rzeki, jeziora, stawy. Spotykany w Indonezji (Java), południowo wschodniej Azji, Tajlandii (prowincja Phitsanulok, Kaek River, wodospad Sakunothayan). Występuje w szybko płynących rzekach powyżej wodospadów, w czystych rzekach z piaskowo-mułowym (błotnistym) podłożem, w rzekach wolno płynących a nawet w wyschniętych korytach rzek i na skałach pokrytych mułem. Jest to zatem gatunek odporny i plastyczny. I stanowić będzie ciekawe urozmaicenie biotopów azji. Komponują się zwłaszcza dobrze z Cierniooczkami Kuhla,ze względu na podobne ubarwienie. Polecana temperatura od 22c wzwyż.  Ciało popielatoszare. Powinniśmy unikać ryb skubiących ze względu na delikatną trąbkę tego ślimaka.  Jest gatunkiem rozdzielnopłciowym ,rozmnaża się o wiele wolniej niż świderki. Plaga nam nie grozi,a nawet jeśli to po kilku latach. Można się ich wtedy bez problemu pozbyć,jest to ceniony ślimak i zawsze znajdują się chętni. Składa pojedyncze jaja a kopulacja może trwać kilka dni. Nie zjadają się wzajemnie,choć niektórzy twierdzą że jest to możliwe przy skrajnych brakach pokarmu. Służy im zamulone dno w którym lubią się zagrzebywać,polują w ten sposób na świderki. W ”brudnym” akwarium rozmnażają się chętniej.  Jedynym minusem może być konieczność wyciągania pustych muszelek po innych ślimakach co jakiś czas. Długość życia 2-5 lat.

фотография 3
Dobrze komponują się z piskorkami,i nie stanowią dla siebie zagrożenia.

anentome-helena-aquaclubsc-blogspot-it

10wpekg

maxresdefault (1)

anentome_helena_by_eonaris-d3edndl

Anentome_helena_eggs
Jajo Antome Helena.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

Zatoczek różowy (Planorbella sp. Pink)

To samo co zwykły brązowy zatoczek ,tyle ,że śliczny różowy o jasnej muszli,niemal białej co stanowi wspaniały kontrast w połączeniu.  Nie występuje w środowisku naturalnym,żywi się glonami,detrytusem,padliną ,aktywny cały czas. Co ważne,nie mnoży się tak intensywnie jak jego brązowa odmiana.

rose14

rozowy-zatoczek-planorbella-sp-pink-4

___________________________________________________________
___________________________________________________________

Ślimak Jeż (Brotia Pagodula)

Podobnie jak poprzednie gatunki żyje od 2 do 5 lat. Jest nieco droższy,od 6zł w górę. Muszla jasnobrązowa zdobiona w kolce ,ciało popielato szare.  Gatunek rozdzielnopłciowy ,dużo powolniejszy od innych ślimaków,częściej wypoczywa. Żyworodny. Co jakiś czas „wypuszcza” kilka/kilkanaście młodych, które są miniaturką matki, młode, w przeciwieństwie do dorosłych, są dość żwawe, ale rosną nierównomiernie, zjadają pył z szyb oraz resztki pokarmowe z dna.  Stała temperatura dla tego gatunku powinna wynosić 25-27,ale wytrzymują do 22.

pagoda2

pagoda3
____________________________________________________________
____________________________________________________________

Tylomelania

”Wszystkie gatunki z rodzaju Tylomelania pochodzą z indonezyjskiej wyspy – Sulawesi (Celebes), z systemu tamtejszych jezior tektonicznych i w znacznej części są gatunkami endemicznymi (34 gatunki z 75 opisanych do tej pory).eziora te położone są w górskim obszarze otoczonym stromymi wzgórzami oraz tropikalnymi lasami deszczowymi. Siedlisko stanowi oddzielne Jezioro Poso, system jezior Malili (większe Matano, Mahalona, Towuti i mniejsze: Lontoa, Masapi) oraz przyległe rzeki i strumienie (m.in. Poso, Tominanga, Larona). Jeziora te są połączone ze sobą bezpośrednio (rzekami) lub pośrednio (podziemnymi drenażami). Wszystkie jeziora są oligotroficzne, co oznacza, że praktycznie nie zawierają żadnych składników organicznych i odżywczych. Charakteryzują się także wysoką przejrzystością, temperaturą wody w granicach 27-31°C oraz taką samą ilością rozpuszczonego tlenu na każdym poziomie (nawet przy dnie). To unikalne zjawisko jest zasługą naturalnego zjawiska zachodzącego w tych wodach – specyficznym pionowym prądom, które cały czas mieszają wodę.Różnorodność gatunkowa wśród Tylomelani spowodowana jest bezpośrednio ich naturalnym siedliskiem – w głównej mierze podłożem na jakim przebywają oraz rodzajem wód z jakich pochodzą (stojące lub płynące). Dostępne w sprzedaży ślimaki niestety nie stanowią jednego gatunku, a nawet podawane nazwy nie dają gwarancji, że mamy do czynienia właśnie z tym gatunkiem. Gatunek jajożyworodny, rozdzielnopłciowy. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Samiec wyposażony w narząd kopulacyjny (wyrostek) zaplemnia samicę, przy czym sperma deponowana jest w zbiorniczku nasiennym (może być w nim przechowywana przez dłuższy czas i użyta w razie potrzeby). Po zapłodnieniu samica zwalnia kolejno zarodki (ich liczba i wielkość zależy od konkretnego gatunku) do specjalnej komory – tzw. brood pouch. Zarodki te pozostają w błonach jajowych, z których czerpią one substancje odżywcze. Zarodki dojrzewają przez około 4 tygodnie wewnątrz organizmu samicy i posiadają w pełni ukształtowaną, małą muszlę. Podczas wylęgu młode ślimaki nadal pozostają w otoczce jajowej, która usuwana jest przez samicę w krótkim czasie. Reprodukcja przebiega bezustannie, kolejne, największe zarodki są stale zwalniane przez samicę – dlatego ślimaki te rozmnażają się dość szybko. ” Nie miałem nigdy tego gatunku ,stąd cytat ze strony:

http://www.domowe-akwarium.pl/slimaki-akwariowe/tylomelania  

Żywią się okrzemkami i detrytusem. Co mnie odstrasza to ciepłolubność tego gatunku,najmniej podobno 25c, a optimum 27-31. Więc w moich akwariach nie miałby szans przetrwać, chociaż wygląd przyznam super-kosmiczny.

4c45c2031f3da

Slimak_Tylomelania_golden_r

1408119972_TYLOMELANIA DEVIL

Taki przegląd najpopularniejszych egzotycznych ślimaków, kilka jeszcze pominąłem jako ,że nie spotkałem ich nigdy w sklepach.Mam nadzieję przyda się.Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe ślimaki dostępne w sklepach,napiszcie w komentach.  Tym razem bez filmów,bo bez przesady żeby ślimaki oglądać na YT. 😉   Kolejne artykuły oczywiście pozostają otulone mrokiem tajemnicy, do czasu ich publikacji 🙂

8 myśli w temacie “Egzotyczne ślimaki w akwarium.

 1. Krzysztof pisze:

  Bardzo dobry artykuł. Jeszcze dwie rzeczy dodam od siebie:
  – Neritina tiger wychodzi z wody nawet przy dobrych warunkach i jeśli nie mamy szczelnego akwarium, to się nią długo nie nacieszymy.
  – U mnie tylomelanie podżerały rośliny.
  Co do ciekawych ślimaków to czasem widuje się ślimaki ryjące w dnie np. Tiara Rabbit i ślimaki z rodzaju Clithon. Warto też zwrócić uwagę na polską neritinę – rozdepkę rzeczną. Występuje ona w jeziorach i nizinnych rzekach.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Ja się wczoraj dowiedziałem,że tigery pochodzą z wód słonawych więc zle się trzymają w akwarium. Swoją neritinę orion mam już pół roku w akwarium odkrytym,jeszcze nie wyszła. O polskich ślimakach może będzie następnym razem 🙂

   Polubienie

 2. Adrian pisze:

  Dodam, że dorosłe ampularie strasznie brudzą, zwłaszcza jak mamy ich kilka. Posiadanie w tym wypadku jasnego podłoża, na przykład białego piasku, nie sprzyja estetyce.

  Polubienie

 3. Piotr pisze:

  A ja mam pytanie . Prosze powiedzcie mi jak to jest z przywrami czy faktycznie slimaki sa nosicielami przywr i ewentualnie jak sie ich pozbyc zeby nie zaswinic sobie zbiornika z rybami

  Polubienie

 4. Weronika pisze:

  Czy taki ślimak może opuścić swoje akwarium, bo szczerze powiedziawszy obawiam się tego, ponieważ mam odkryte. Chciałabym konkretnie Ampularia (Pomacea bridgesi) tylko nie wiem czy mi nie ucieknie. Jeszcze jedno jakbym zdecydowała się na takiego ślimaka to lepiej kupić jednego czy z towarzystwem?

  Polubione przez 1 osoba

  • Artur Koppel pisze:

   Akwarium warto mieć zakryte z powodu uciekających ślimaków, polujących kotków, wpadającego kurzu, zmian temperatury, a przede wszystkim – parującej wody.

   Polubienie

  • Artur Koppel pisze:

   Ze ślimorami jak z kotami. Z dwoma radości jest dużo więcej, a roboty tyle samo 😊 Ślimaków możesz mieć więcej. Przy ampulariach istnieje ryzyko rozmnożenia się, ale ich kokony są duże i składane nad wodą, łatwo je znaleźć i usunąć.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s