Urocze maleństwo-Neoheterandria elegans (drobnotka nadobna)

Ani się obejrzałem a tu miesiąc pyknął a strona bez wpisu…wprawdzie jest co czytać zawsze,ale niektórzy tak czekają na nowości. 2000 polubień, więc jest i powód do święta,a ja nie mam weny by pisać.. 😦 Zauważyliście chyba,cóż bywa i tak. Zatem dzisiaj nieco ”na szybko” i bez rozwlekania,to co chcę przedstawić.

Bywa w grupie,nie tylko na naszej że często ktoś pyta,
Mam akwarium 25 litrów,jakie rybki mogę kupić ?

Bywa wtedy wesoło,bywa i tragicznie kiedy niektórzy polecają skalary,mieczyki czy welonkę. Pada też najczęściej propozycja Drobniczka jednodniówka , i to jest w zasadzie jedna z niewielu słusznych do litrażu propozycji. Drobniczką zajmę się przy innym wpisie bo też jest bardzo ciekawa, mimo że od lat ”oklepana”. Jak w tytule ,interesuje nas dzisiaj ryba Neoheterandria elegans  zwana też Drobnotką nadobną.

Dlaczego ją wybrałem ? Z kilku względów ,nie jest może tak popularna jak drobniczka,nie jest też tania ani łatwo dostępna,co czyni ją dla akwarystów istnym żyworodnym klejnocikiem. Nie mnoży się też tak nałogowo jak gupik-podobnie jak on jest rybą żyworodną. Po około 30 dniach od zapłodnienia samiczka wydaje na ”świat” młode w małych ilościach – 1,2,3 sztuki co 4~5 dni. Potrafią też nie rozmnażać się przez czas dłuższy ,klika miesięcy,prawdopodobnie jest to zależne od warunków w akwarium. Co przekłada się na większą radość dla akwarysty kiedy drobnotki przyzwyczają się do warunków na tyle by ”pomyśleć” o rozrodzie.Dorosłe nie interesują się zbytnio własnym narybkiem. Zatem rozród,na plus dla gatunku w porównaniu z gupikiem.

Zachowanie.

Nie jest aż tak podobne do gupika,wprawdzie ryby poruszają się bardziej skokami ,ale samiczki potrafią skutecznie odgonić i zniechęcić zbyt napastliwe samce. Samczyki nie są też aż tak natrętne jak u pawich oczek,nie ganiają jak oszalałe a bardziej robią nieśmiałe podchody,rzec można by skradają się. Bywa że jeśli samiczka zwróci się wtedy w jego kierunku to kawaler zmyka w zarośla. To zachowanie także pewnie przyczynia się do niższego wskaznika rozrodczego u gatunku.

Rozmiar.
Typowy nano  -1,5 – 2,5 cm dla samiczek.

Akwarium.

Można urządzić dość dowolnie,chociaż nie jałowo. Lubią rośliny ,gąszcza,sprawnie przemieszczają się pośród takich labiryntów. Na dnie mogą znalezc się patyki l liście,jednak nie za dużo. Szyszki olchy można i powinno się sobie darować. Podłoże z drobnego piasku,filtracja delikatna,w akwarium nie może być ”pralki” .  Korzeń też wskazany.

Ciekawostki.

Jest to gatunek endemiczny – w naturze  zamieszkuje płytkie i zarośnięte części rzeki Rio Truando oraz dopływy rzeki Rio Atrato w Kolumbii.  I tutaj ciekawostka taka że endemity charakteryzują się zazwyczaj dość wąskim przystosowaniem do danej niszy biologicznej jaką zamieszkują,bywają też wrażliwe na odmienne parametry środowiska. Natomiast Drobnotka jako przedstawiciel takich endemitów radzi sobie doskonale w rozmaitych warunkach akwariowych,jest bardzo plastyczna także względem temperatur -według mnie nie mniej niż 20c nie zalecam kombinować.  W niższych temperaturach gorzej się rozmnażają. Co do warunków jeżeli spełnimy według wymagań,na rozród jeśli rybki dojrzałe nie trzeba będzie długo czekać. Idealny towarzysz dla krewetek.

Samiczka.
Neoheterandria-elegans-Barbara
N_elegans4

Filtracja w podłożu-Bonusik  🙂

Niektórzy słyszeli za pewne coś o tzw filtracji biologicznej zachodzącej w podłożu. Ogólnie uważa się że piasek jest lepszym złożem dla osiedlania się bakterii niż żwir. Co zatem można zrobić by tą filtrację wspomóc? Ja zawsze wkładam w podłoże nieco krążków ceramicznych tu i tam,tych samych jakich używa się we filtrach. Czy to coś pomaga? Nie wiem,naukowo nie potwierdzone i pewnie długo nie będzie,jednak na pewno nie szkodzi i nie zawadzi.

To by było tyle na dziś,ale jeszcze tu wrócę,o tak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s