Zakładamy Akwarium-O czym nie wspominają poradniki.

Zakładamy akwarium.

Długo zastanawiałem się nad napisaniem podobnego tekstu ponieważ na temat zostało już napisane masę. W końcu stwierdziłem że tak jak ja napiszę to jeszcze nie było…a spojrzymy na zagadnienia które zazwyczaj w tego typu artykułach są pomijane,oraz tradycyjnie ,jak oczekują w większości moi czytelnicy,by było jak najtaniej. No i z głową. Zaczynamy…

14955899_1820926368177107_633168949890578763_n

Co najpierw.
Wszystkie ”złote” poradniki omijają ten etap a ponieważ w grupie mamy także osoby które akwarium nie mają i zastanawiąją się nad tym,jak myślicie gdzie początkujący adept akwarystyki powinien skierować swoje pierwsze kroki? Do sklepu! -Pomyślał by każdy. Do sklepu to na końcu…Najpierw do najbliższej biblioteki lub przed internet
i tam czytać wszystko co w temacie wpadnie,nigdy za dużo.Nabyta wiedza teoretyczna bardzo się przyda i pozwoli uniknąć wielu rozczarowań.

Co wziąć pod uwagę.
Przede wszystkim nasze możliwości mieszkaniowe i finansowe-od tego zależy jaki duży zbiornik i gdzie możemy go postawić. Wszystko to trzeba dokładnie przemyśleć i zaplanować. Jeśli ktoś decyduje się na duży np 1000 litrowy zbiornik czego i tak nie wyobrażam sobie u początkujących trzeba będzie przeliczyć wagę całej instalacji czy nasza podłoga to wytrzyma i bez przemeblowania,zamówienia specjalnego stelażu też się nie obejdzie. To jeden z czynników. Drugie-ustawienie akwarium. Niegdyś polecało się miejsca nasłonecznione i oświetlone ,obecnie nowicjuszom bardziej poleca się najbardziej zacienione miejsca w pokoju,by oświetlać tylko sztucznie. To zminimalizuje ryzyko glonów i problemów w przyszłości. Trzecia sprawa to litraż. I tutaj popełniam babola ponieważ polecam początkującym litraże rzędu 15-50 litrów jako pierwsze akwarium. Czynnik pierwszy ,koszty. Takie akwarium stosunkowo tanio można oświetlić i kompletnie wyposażyć. Z litrażem cena sprzętu wzrasta co z pewnością zniechęci początkującego. Cztery. Popatrz na zdjęcia innych akwariów. Jest cała gama ”stylów” (biotopów) do wyboru aż po piękne soczyście zielone roślinniaki high tech. Jak już to wybierzesz-ma się Tobie podobać wizualnie,oraz musisz się dowiedzieć czy jesteś w stanie takiego akwarium doglądać ponieważ każdy biotop i rodzaj wymaga nieco innych zakupów i sposobu pielęgnacji. Dobrze,poczytałeś o akwarystyce, wybrałeś mebel,miejsce ,biotop,sprzęt, no to? Do sklepu ! Jeszcze nie 😉  Dopiero teraz możesz zacząć czytać i wybierać wybrać ryby ,ewentualnie rośliny. Każda ryba akwariowa wymaga nieco innych warunków oraz czuje się lepiej w innym zbiorniku. Najlepiej dla samopoczucia ryb sprawdzają się zbiorniki jednogatunkowe z dobranym odpowiednio litrażem. Wybierz zatem takie ryby jakie poleca się początkującym i stosownie do litrażu jakim dysponujesz. Ja polecam na początek żyworódki ;gupiki,molinezje,mieczyki dadzą dużo radości obserwatorom gdyż bedą się mnożyć na potęgę a dla kogoś kto nie miał akwarium obserwacja rozwijającego się narybku to zawsze przeżycie.
Wszystko już wiemy? No to dalej,buty zakładaj rodzinka do auta i do sklepu ! Nie,stój! Jeszcze nie. Zaparz kawę i czytaj dalej.

Zawsze powtarzam gdy ktoś pyta-jeśli po głowie chodzi mi jakieś akwarium pierwsze kroki kieruję poza dom-nie, nie na śmietnik by znalezć akwarium bo i tak się niektórym zdarzało. Robię to by znalezc interesujące mnie materiały dekoracyjne , czyli czasem piasek , a na pewno suche liście,gałęzie ,korzenie,patyczki ,ewentualnie podpatrzeć aranżację w rowach ,moczarach,bagnach,jeziorach. Można też oglądać filmy z siedlisk ryb na you tube,jednak nic nie zastąpi akwarystycznej wyprawy w teren. Tutaj możesz znalezć wszystko od A do Z jeśli chodzi o dekorację-wystrój ,wszystko co do naturalnego akwarium może być potrzebne. Zalety ? Oszczędasz sporo grosza miast kupować sztuczności i jest spora szansa że Twoje pierwsze akwarium będzie udane i przyjazne rybom. Szczegółów na temat preparacji liści,korzeni , i gałązek przed włożeniem do akwarium szukaj na blogu.

Gdzie i co kupować.
Nie będzie reklamy sklepów,natomiast powiem kilka bardziej praktycznych rzeczy.
Akwarium-najlepiej używane co wyjdzie nam taniej ,na OLX można trafić na prawdę dobre okazje. W życiu kupiłem tylko 1 nowe akwarium, pozostałe 6 zbiorników nabyłem jako używane i w zasadzie nie ciekną i są sprawne do tej pory-jedno akwarium ma podobno 45 lat,taka pokoleniówka 🙂  Nie polecam całych gotowych nowych zestawów akwarystycznych ,chyba że ktoś na prawdę nie ma co z pieniędzmi robić. ”Ogarnięty” akwarysta za cenę jednego takiego zestawu założy 3 takie same akwaria w pełni wyposażone. Można też zamówić u szklarza zbiornik,dobrze gdyby była to osoba z doświadczeniem która wcześniej wykonywała akwaria.UWAGA; Nie każda firma czy szklarz oferuje taką usługę bądz przyjmuje takie zamówienie. Sprzęt-jeśli mówimy o filtrze dla zbiorników 25-50 litrów sprawdzą się rozmaite modele polskiego aquaela,od wyboru do koloru. Dobry serwis gwarancyjny w razie co,czego nie można powiedzieć o tanich ”chińczykach” zamawianych przez allegro. Oświetlenie- jesteś początkującym akwarystom więc nie musisz z tym szaleć . Zbiorniczek 15-25 litrów oświetlisz zwykłą lampką biurkową,do większych starczą zwykłe świetlówki. Jako początkujący za pewne nie będziesz miał wymagających roślin. A za moich czasów…byli i tacy którzy akwaria oświetlali biurkowymi lampkami podwieszonymi na sznurku na stelażu z 3 kijków. Piękne czasy  🙂  Dzisiaj mamy do wyboru rozmaite oświetlenia,zależnie od wymagań roślin czy zasobności portfela inwestuje się w świetlówki,lampki przyczepiane do szkła na uchwytach ,belki,listwy, z power led lub paskami. Co komu odpowiada.
Podłoże. Jeśli to pierwsze akwarium za podłoże starczy w zupełności sam żwirek lub piasek . Polecam jednak kupić kwarcowy wybranej granulacji bo będzie mniej roboty,jest dużo czystszy. W innych przypadkach można pozyskać piasek rzeczny,bielicowy lub morski-doskonały do akwariów malawi ponieważ zawiera drobinki zatwardzających wodę muszli. Żwirki i kamyki znajdziecie tanio w centrach ogrodniczych i składach budowlanych.
Rośliny. Najlepiej szukać na lokalnych forach,grupach fb,ludzie często oddają z przycinki za darmo,browar lub czekoladę. Jeśli kosztują to tanio. W sklepach rzadko kiedy jest większy wybór a i sprzedawcy często oszukują wciskając rośliny błotne lub doniczkowe. Od akwarysty natomiast zawsze dowiecie się czegoś przydatnego.

Typy akwariów -słów kilka.
Jak powiedziałem na początku każdy rodzaj-biotop akwarium wymaga nieco innego sposobu pielęgnacji oraz poniesionych kosztów. Nie wszystko można na ten temat łatwo znalezc w internecie i nie każdy chętnie to i owo powie,więc;

Malawi-Akwarium tego typu robi się dość banalnie ,całość aranżacji polega na zasypaniu piaskiem i odpowiednim ułożeniu wybranych kamieni. Tutaj sceneria wygląda nieco jałowo ale główną ozdobą są ryby których jest całkiem sporo do wyboru i są bardzo kolorowe zazwyczaj co tak lubią początkujący. Oszczędzamy na roślinach które w malawi nie powinny się znalezc,a co za tym idzie na świetle. Droższe są natomiast ryby,za kilka ryb zapłacimy tyle co za sporą ławicę drobnych kąsaczy. Także filtracja-musi być wydajna biologicznie,ponieważ rezygnujemy z roślin i nie ma co usuwać produktów przemiany materii ryb. Także mechaniczna powinna stać na poziomie,ponieważ pyszczaki kopią w podłożu i są mięsożerne. Biały piasek i widoczne na nim odchody powodują konieczność częstszego odmulania. Pyszczaki i inne z tego biotopu są terytorialne dlatego nie można przesadzić z ich ilością.

Tanganika.
Także całkiem sporo ryb do wyboru, tangę dzielimy na mięso i roślinożerną. Można zrealizować już w mniejszym zbiorniku zwłaszcza dla gatunków małych muszlowców. Brak roślin,filtracja także wskazana wydajna. Aranżacja,kamienie,piasek ,muszle-mogą być polskiego winniczka czy morskie o nieostrych krawędziach.

Strumienie/ górskie potoki.
Bardzo tani ,łatwy do zrealizowania biotop.Woda o szybkim przepływie. Oszczędzamy na oświetleniu z powodu braku roslin,dekoracji-nadadzą się kamienie otoczaki. Prąd fitra może być duży,jak największy nie zmniejszany. Takie akwarium to środowisko dla rozmaitych gatunków przylg, babek z rodzaju stipchodon,kardynałków ,danio. Poza babkami są to ryby tanie i łatwe w utrzymaniu. Akwarium może być nieogrzewane, oczywiście doskonale rozumiem jeśli taka ”martwota” nie podoba się początkującemu 😉

Biotopy obu ameryk.

Jest tego masa…ponieważ obie ameryki to bardzo zróżnicowane pod względem przyrodniczym i krajobrazowym kontynenty.

Leśne rzeki,stawy,bajora.
Większość skojarzy od razu jako black water -Czarne wody i uważam że to najpiękniejszy i średni w trudności do realizacji biotop. Leśne zbiorniki wodne charakteryzuje duża ilość rozkładającej się materii organicznej,roślinnych szczątków. Woda zazwyczaj kwaśna i miękka,bogata w garbniki i związki humusowe,zależnie od pory roku o rozmaitej przejrzystości. Teraz praktyka-czeka trochę więcej pracy przy przygotowywaniu drewna ,liści i patyków do takiego akwarium.Oczywiście z czasem będziesz preparował mniej,ale to przyjdzie z doświadczeniem. Prawie rezygnujemy z roślin, tylko powierzchniowe dla ocienienia. Nada się nawet zwykła rzęsa wodna po wymoczeniu w nadmanganianie potasu jeśli ktoś poławia z natury.Ale bywa ”upierdliwa” i czepia się rąk za każdym razem. Aranżacja tu już samo drewno+suche liście i fantazja dowolna,opisywałem nieraz. Ja w swoich akwariach po prostu najpierw przyciąłem gałęzie a potem upchnąłem żeby weszły..i też wyszło ciekawie. Światło jak najbardziej żółte,punktowe,delikatne. Wydajna fitracja mechaniczna ale przepływ nie za mocny. Minusem bywa częstotliwość zapychania się filtra mechanicznego,oraz aby pokazać urok tego typu akwarium potrzebny jest wieczór …Ryby stosunkowo tanie , i duży wybór,szereg drobnych kąsączy ławicowych jak i pielęgnic-co kto woli. Dla koneserów nietypowe hokejówki,pstrążenice,drobnoustki czy nawet ukośniki.

Pozniej mamy tzw clear water i nazwy stosownie do wyglądu -koloru wody danego biegu rzeki. Aranżacja dowolna kamienie,korzenie rośliny.

Bagna i moczary ameryki północnej.
Bardzo mało popularny wśród akwarystów kierunek,może z racji tego że sporo gatunków jest bardziej zimnowodnych. Rośliny w aranżacji niekonieczne,jeśli już to 1 gatunek ,moczarki,wywłócznik ,lub rogatek. Może pojawić się kamień w aranżacji ale bardziej wskazane byłyby gałązki bądz patyki z trzcin. Jest to kierunek mocno ”niekreślony” dający akwaryście spore pole do popisu. Ryby z tych rejonów trudno spotkać w sklepach ,są to rozmaite gatunki okończyków,sławna ale również rzadka w sklepach drobniczka jednodniowa, i o wiele częściej spotykana jordanelka florydzka. Akwaria bardziej zimnowodne a na pewno nie ogrzewane -podobno na tych terenach temperatura wody spada nawet poniżej 10 stopni.

Biotopy azji.
Woda ciepła,płytka i mało natleniona-to jeśli chodzi o wody stojące. Sama aranżacja może być banalna-obsadzamy nurzańcem i już mamy imitację pola ryżowego w których występuje bojownik wspaniały i niektóre gatunki gurami. Filtracja umiarkowana,dla labiryntowców wymagana pokrywa by nie przeziębiły błędnika.

Azjatyckie rzeki.
Ile biegów rzeki tyle aranżacji-należy poczytać i sprawdzić które brzanki w jakich odcinkach występują i dobrać odpowiednią. Jedne wolą rośliny ,inne bardziej surowy klimat. Jedne uwielbiają promienie słońca inne ocieniony zbiornik. Pozostawiam Wam do czytania. Biotopy azjatyckie można zrobić tanio i łatwo,gdyż i ryby są tanie a zbyt wielu gatunków roślin nie potrzebujemy. Brzanki to żywiołowe i sympatyczne ryby,prezentują ciekawe zachowania a pewne gatunki łatwo się oswajają (odeska) . Temperatury niższe lub wyższe ,zależnie od gatunku.

Akwaria holenderskie (roślinne)

To co się marzy wielu początkującym-piękne soczyście zielone akwarium z różnymi roślinami.Kto taką drogę obierze jako pierwszą ,prawie przegrał. Zaraz będzie dlaczego.

-High tech roślinny. To te ”najpiękniejsze” -ponieważ piękno to pojęcie względne. I zarazem najbardziej wymagające pod względem wiedzy, (gatunki roślin,proporcje i skład nawozów,technika), czasu i pracy (sadzenie roślin,przycinki), doboru ryb-trudno znalezc taki który dobrze będzię się czuł w 1,5 W oświetlenia na litr,większość ryb woli półmrok. Albo chociaż mieć możliwość schowania w cieniu. Koszt założenia i utrzymania jest także najwyższy z wszystkich typów (podłoże ,sprzęt, Co2,miesięczny koszt nawozów,światło i rachunki za prąd) Dlatego jest to typ który odradzam stanowczo początkującym adeptom.

Low tech roślinny.
Podłoże stanowi ziemia ogrodowa przykryta piaskiem lub żwirem. Low techa nie nawozimy,oświetlenia nieco mniej a z rybami dowolnie -one nas nie interesują a mają być tylko producentem nazwozu,co2 i nie uszkadzać roślin. Oczywiście im sensowniej dobierzemy ryby tym lepiej. ”Low techowcy” często mieszają gatunki przygarniając ryby jak leci,albo twierdzą że ”kupa kupie nie równa” i dzięki pomieszaniu gatunków mają lepszy efekt nawozowy od odchodów. Nie znam szczegółow tych teorii,nie wiem. Wzrost roślin jest wolniejszy ,mniejsza więc czestotliwość przycinania ,brak nawozów daje mniejsze koszty a akwarium potrafi być równie piękne co high tech,trzeba tylko wiedzy i praktyki. Po szczegóły do akwarystów którzy pielęgnują takie akwaria.

Akwaria biotopowe i jednogatunkowe.
To chyba najwłaściwsza droga w akwarystyce. Staramy się w nich jak najwierniej odzworować zewnętrznie warunki bytowe dla danego gatunku i sprawić by czuł się on w takim akwarium jak najlepiej-niektórzy poprzez zabawę z parametrami wody,inni tylko dla wyglądu zbiornika lub oba naraz.

Dekoracyjne akwaria,nano akwaria,krewetkaria.
Tutaj można tak samo iść w low lub high techa. Jest kilka gatunków rybek które w takim maleństwach można trzymać,rasbora borneańska,hegla, espei,galaxy, neon simulans,otoski ,gupik endlera, Neoheterandria elegans (drobnotka nadobna) czy mało popularne z rodzaju micropoecilla.. Jednak najbardziej polecam krewetki które we własnym towarzystwie czują się najlepiej. Aranżacja dla red cherry ,red lili,blue dream,yellow dowolna-można iść w mchy jak ktoś lubi zielone ,ale moje doświadczenie uczy że lepiej czują się i mnożą w ”brudnym” typu BW z liścmi,gałęziami. To bardziej przypomina naturalne środowisko tych skorupiaków niż wychuchane odpicowane krewetkarium z czarnym podłożem i gałęzatką. Obserwacja wtedy trudniejsza…ale co kto lubi.

Inne akwaria dekoracyjne to style japońskie (mizube,ryuboku,iwagumi) idące w high tech. Nie przypominają one natury-bynajmniej nie tej znanej spod wody,lecz krajobrazy z powierzchni. Zazwyczaj ryby nie czują się w nich dobrze z powodu zbyt intensywnego oświetlenia.Mimo wszystko urzekają pięknem,choć podobnie jak roślinne wymagają finansowego nakładu (skałki,rośliny,nawozy,podłoże,co2) Utrzymanie i pielęgnacja podobnie jak wysoko technicznie roślinne.

Zdanie może banalne ale ważne-oświetlenie,ryby filtrację,dekorację,rośliny,podłoże,sprzęt wybieramy stosownie do posiadanego akwarium -tutaj wszystkie elementy powinny się łączyć,wtedy możemy liczyć na sukces.

To już mogę jechać to sklepu?
W zasadzie tak .Oczywiście czyta się szybko,natomiast cały proces czytania,wybierania ,zdobywania potrzebnych materiałów i informacji to tygodnie. A i tak zawsze coś może nie wypalić czy z czegoś nie będziesz zadowolony. Dlatego tak ważny jest wybór-byś wiedział jakie akwarium chcesz mieć i potem już nie kombinował. Przedstawiłem tutaj z perspektywy kosztorysu oraz praktycznego przygotowania. Rozważ to sobie,poczytaj,zapytaj jeśli czegoś tu nie napisałem.A potem-pokazuj akwarium w grupie 🙂

Akwarium prawie za free.
Można założyć sobie taki mały zbiorniczek z życiem krajowym-rogatek lub moczarka,kiełże,ślimaki. Żyjątka złapiemy za darmo ,dekorację też,nie ogrzewamy,oświetlenie też nie istotne.

Same akwaria.
Mamy do woboru 2 rodzaje szkła -pierwsze ,najstarsze w akwarystyce najbardziej popularne tzw float-szkło w przekroju zielone. Drugie to optcial white,zapewniające lepszą widoczność kolorów ryb i roślin szkło białe,jest też droższe. Przy zamawianiu takiego akwarium w firmie warto poprosić o zrobienie tylko przedniej szyby z opti-zaoszczędzimy sporo kasy.

Akwaria z szybą profilowaną-nie polecam ze względu na lekko zniekształcony obraz ryb,zmniejszenie litrażu,i trudność w robieniu zdjęć-taka szyba wszystko odbija.

Akwaria wielokątne.
Nie wiem po co to komu.

Narożne-Czasem się przydają w mieszkaniach,natomiast trudniej jest zaaranżować.

Co pomijam.
Celowo pomijam akwaria ogólno towarzyskie-o dobieraniu ryb przeczytacie na blogu w odpowiednim dziale. Biotopy europy gdyż nikt ich już nie praktykuje. Oraz pierdoły w stylu jak nalewać wodę, układać podłoże, wpuszczać ryby ponieważ na ten temat zostało już miliony razy napisane gdzie indziej.

14918743_1216505351706098_6635907833349577333_o

6 myśli w temacie “Zakładamy Akwarium-O czym nie wspominają poradniki.

 1. Den pisze:

  Hej! Szukam sklepu akwarystycznego godnego polecenia – u mnie w mieście żadnego nie ma 😦 Sam znalazłem sklep Plantica – czy ktoś może się na jego temat wywiedzieć, polecić lub nie?

  Polubienie

 2. Bla Bla Bla pisze:

  Yo yo. Czytam sobie, co prawda za późno, bo akwa już mam, ale planuję niedługo kupić większe i postanowiłam założyć je od nowa, porządnie, a nie tak z łapanki.
  Jedno, dla mnie ważne, pytanie: Jak się czyści zbiorniki? 10-15 litrów nie trudno unieść i zanieść do łazienki, ale weź tu takie 25 czy 50 L.
  Opinie, jak pewnie się domyślasz, wszędzie inne, a opisy mało dokładne i zawierające tysiące kodów składających się z dziwnych nazw drogich i zaawansowanych sprzętów. Możesz mi coś poradzić na temat sprzątania? Czy zawsze trzeba wylewać całą wodę, jak oczyszczać dno/ozdoby?

  Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Hej. A najlepiej wcale nie czyścić, jeśli nie ma potrzeby zrobienia restartu np po jakiejś chorobie. Ja jeśli nie muszę to dna nie ruszam. To może przynieść więcej szkody niż pożytku.
   Co do wymieniania wody, ja też tego nie robię jeśli nie muszę. Większość akwarystów korzysta z systemu podmienia, czyli wybiera trochę starej wody, i dolewa świeżej odstanej. W zalezności od wielu czynników, np filtracji, roślinności, i jak brudzą ryby stosuje się % przelicznik dla tych podmian, ale tu już sam każdy musi sobie wybadać ile to ma być, obserwując swoje akwarium i badając stan wody. Ja mam akwaria odkryte, więc do obu muszę dolać szklankę lub dwie co dobę. Więc w ciągu miesiąca jest to spora wymiana, Więc jeśli szklanka wody to powiedzmy 2 % objętności, to w ciągu miesiąca wymieniam im ponad 60 %. Ale nie wolno jednokrotnie podmienić takiej ilości. Większość robi chyba około 30 % raz w miesiącu, ja wolę sposób stałego dolewania tego co wyparuje.

   Polubienie

 3. Cezi pisze:

  Hejka z tego co widzę dawno zapomniany i zamkniety temat lol dodam od siebie ze prowadze 2 akwa 1- 130 hi tech l super roslinne egzotyczne niby wymagajace rosliny trawka itp… a 2 zwykle kilka roślinek zwirekiemia ogrodowa moja uwaga? Krewetki i ślimaki temp. 25st czyste akwa i wizualny efekt jest zero zielonego paskudztwo na szybach a co2 jest i będzie dla początkujących zwłaszcza radze zwykle roslinki proste ,urosną tniemy i juz 50l styka. Zwirek i po sprawie ach ślimaki obojętne aby miały co jesc haha a chodzi o glony ludzie narzekają ze jedzą rośliny dziurawia liscie w akwa ehhh tak i samo w naturze hahaa przecież to ślimak,i ale nie jedzą zdrowych liści tylko chore i obumierajace ja mam ponad 300 sztuk w swoim 250l i nie widać ich w dzień za bardzo lecz w nocy tyle o demnie

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s