Czarne Wody-pogadanki w temacie

26591717

Pytaliście nie raz o to i owo ,dopiero dziś znajduję trochę czasu by się za to zabrać. Ponieważ jest to mój ulubiony typ akwariów i w zasadzie od jakiegoś czasu większość z nich urządzam w tym stylu ,omówimy sobie przeto ,najpierw jak to wygląda w naturze, 2 jak to ugryzc i czym się kierować by nasze tego typu akwarium uznać za udane i naturę nieco przypominało. Do dzieła.

W naturze czarne wody występują głownie w ameryce południowej i z tym kojarzony jest ten biotop,ale nie tylko. Podobne choć o nieco innym składzie chemicznym znajdziemy także w krajach azjatyckich,europie a nawet w polsce-np tak zwane torfianki. Rzeka amazonka to natomiast ”kawał smoka” Obszar, który zajmuje wraz z dorzeczami nazywany jest Amazonią i ma powierzchnię 7 mln km². Dla porównania i ukazania skali wielkości cała Europa ma trochę ponad 10mln km², a nasza Polska nieco ponad 0,3mln km² . Długość Amazonki to 6400km. Samo Rio Negro natomiast to około 2500km czarnej wody. Wody te charakteryzują się bursztynowym kolorem i dużą przejrzystością ,sięgającą 2,5-3 metrów. O szczegółowych parametrach i przewodności wody dyskutować nie będziemy ponieważ zwyczajnie nie zwracam na to uwagi-tak że więc po raz kolejny macie dowód że nie warto mnie czytać bo jestem tylko pospolitym trzymaczem ryb  🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Życie w BW to jak życie w piekle. Brak roślin,woda jałowa,miękka i kwaśna przez co pozbawiona rozmaitych drobnoustrojów chorobotwórczych,pierwotniaków i glonów-co wykorzystują z powodzeniem rozmaite pielęgniczki;są to wręcz idealne warunki do odchowu ikry. Nie raz narzekacie że ikra Wam pleśnieje ,robiła się biała-to jest właśnie odpowiedz. W przeciętnym roślinnym ogólniaku na średnio twardej wodzie występuje znacznie bardziej obfita flora bakteryjna. W sumie dla ścisłości powinniśmy używać dalej określenia” Akwarium w stylu wód czarnych” Ponieważ według niektórych wystarczy 1 świderek,1 roślina, czy liść orzecha byś dowiedział się od osobnika że to nie jest biotop i nie masz prawa swojego akwarium takim nazywać  🙂  . Pomimo że życie w BW jest ubogie ,brakuje larw komarów ,pierwotniaków będących pokarmem ryb radzą sobie one inaczej-tu pokarmem są butwiejące liście,owoce opadłe do wody a niektóre ryby trzymają się powierzchni skąd chwytają drobne przelatujące owady wyskakując. Dno w tych miejscach stanowią gleby bielicowe i piasek,jednak pokryte są w większości warstwą butwiejących liści i gałązek-około 20-30cm. O tym też warto pamiętać przy urządzaniu zbiornika.

26591702

Urządzamy.
Czarne wody w naturze dzielą się na 2 główne typy czyli płynące i stojące. My musimy wybrać sobie który fragment chcemy odwzorować. I tak,koryto rzeki w przekroju ma kształt litery U. Brzeg,jest to właśnie najpiękniejsza i zarazem najtrudniejsza do odwzorowania część rzeki. Filmów z takich miejsc zwyczajnie jest mało. Brzeg,jest to bardzo często tak zwana strefa zalewowa ,która zalana jest w okresie pory deszczowej ,wygląda to mniej więcej tak…i zależy od roślinności. W pierwszym wariancie mamy zanurzone od góry schodzące do wody gałęzie,i przy odrobinie pomyłowości można prosto coś takiego zrobić. Dół natomiast ,to już plątanina korzeni drzew,które stanowią doskonałe kryjówki dla ryb. W naturze neony trzymają się takich miejsc a skalary próbują się tam wcisnąć i coś upolować. Drugi rodzaj brzegu to sterczące pionowo ”pale” czyli pnie drzew,krzewów które zostały ścięte złamane ,albo zwyczajnie nie przetrwały .To można odwzorować wtykając gałązki pionowo na ”sztorc” w piach. Można lekko przekrzywić ,tak jak przekrzywione są w naturze zgodnie z prądem płynącej wody.Gałązki mogą posiadać odnogi. Trzeci typ- koryto rzeki. Tutaj Można dać 1 grubszy konar,a resztę dekoracji stanowić powinny suche liście,szyszki olchy czarnej i gałązki. Szyszki toną dość szybko natomiast na liście trzeba zaczekać kilka dni. Tak naprawdę pomysłów można przeprowadzić wiele a wszystko zależy od waszej inwencji no i drewna jakie znajdziecie.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Drewno.
Sklepowe korzenie są drogie,a tak zwane japońskie czy red moor nijak nie pasują do czarnych wód. Korzenie znalezione wymagają czyszczenia,długotrwałej preparacji i roboty.Po za tym-im większe akwarium tym trudniej przygotować,chociaż widziałem niektórych jak wygotowywali w beczce metalowej na zewnątrz,ustawionej na ruszcie,paląc pod nią ognisko… Albo i też nie wymagają niczego jak ktoś idzie na żywioł wrzuca wszystko do akwarium i obserwuje co się dzieje…jak ja czasami. I tutaj z pomocą przychodzi nam…miał to być mój sekret ,ale już dzielę się z Wami wszystkim więc niech tam. Z pomocą przychodzi nam wierzba mandżurska. Sadzona ozdobnie w polskich ogrodach i parkach,wymaga częstego przycinania a jej gałęzie doskonale imitują poskręcane korzenie.W naturze jest to gatunek związany z wodą i porasta brzegi rowów,stawów. Gałęzie zazwyczaj są czyste,ale dobrze jakby nasza wierzba pochodziła z przycinki z przed roku lub dłużej. Wtedy mamy pewność że jest martwa i nie zacznie nam rosnąć,puszczać zielonych pędów. Najważniejsza reguła przy doborze drewna aby akwarium było udane-DOBIERAĆ 1 RODZAJ. Jest brzoza niech przeważa brzoza.olcha to olcha,dąb to dąb. Inne można dać jako niewidoczne domieszki-tak aby rozmaite zbrojniki mogły sobie wybrać między gatunkami drewna do zjadania,a mają one swoje preferencje. Dlaczego 1 rodzaj? Drewno różni się wyglądem zewnętrznym i kształtem,pomieszane rozmaite gatunki zazwyczaj nie wyglądają dobrze. Już,już widzę cisnące się pytania,a co z przygotowaniem ? I teraz tak…Każde drewno,niezależnie od zastosowanej preparacji gnić w wodzie będzie. I ma gnić. To istota BW. Często jest tak że potraktowane rozmaitymi moczeniami i gotowaniami puszcza potem białe pleśnie i naloty. Tego drewna które mam w akwarium a jest tam wierzba mandżurska ,dąb,olcha czarna,jesion,bez czarny,brzoza i kawałek sosny-w prawie żaden sposób nie przygotowywałem. Główna dekoracja czyli wierzba została tylko z grubsza okorowana,nawet nie sparzona. Leżały za to na mrozie. I do tej pory nie pojawiły mi się na niej żadne naloty. Wychodzę z założenia że w naturze także nikt im tych gałęzi nie moczy,nie koruje,wygotowywuje itd. No chyba że o czymś nie wiem i biotopowi siedzą w amazonii i przygotowują drewno rybom by było jak należy  😉  . Kora pozostawiona na gałęziach gnijąca i rozkładająca się będzie doskonałym pokarmem dla ślimaków,krewetek,ryb takich jak mieczyki,gupiki,kosiarki,otoski,zbrojniki. Ponadto będzie stanowić osłonę a Wasze gałązki przetrwają dłużej niż miały by jej być pozbawione. Oczywiście trzeba albo wtedy zastosować wydajną filtrację albo pogodzić się z fruwającymi tu i tam paprochami i cząstkami -co jest jak najbardziej naturalne i pożądane. Zobaczcie sobie jak to wygląda na blogu w dziale Ryby i Rośliny w naturze. Ja nie okorowałem i przez to pewnie wodę mam cały czas lekko ”zapyloną” drobinkami drewna ale w zupełności mi to nie przeszkadza. Winna jest też pewnie moja niedofiltracja.

Amazon river dolphin, Rio Negro, Amazonia

Podłoże.
Jeśli ktoś ma możliwość to wypłukać -polecam zaopatrzyć się w piasek bielicowy wykopany pod lasem czy na dzikiej żwirowni. Będzie on najbardziej naturalnym podłożem do tego typu akwarium ,piasek taki zawiera często gnijące korzonki i resztki liści,patyki ,po płukaniu coś tam zawsze zostanie ,co będzie dobrze wpływać na wodę w akwarium. Piasek taki jest bardzo drobny przez co jest idealnym podłożem dla kirysowatych,uwielbiają go. Nie powinno się stosować białych żwirków,zwyczajnie będą wyglądać nienaturalnie i szybko przejmą zabrudzenia co nie każdemu będzie się podobać. Tak samo w BW nie stosujemy barwionego żwirku czarnego-również nienaturalne. Ciemny ton podłoża uzyskujemy poprzez zastosowanie żwirku w kolorze zółtym,ciepłym a następnie liście i detrytus,i odchody zabarwią go odpowiednio. BW nie odmulamy-ma być jak ”najbrudniej”. Zadbajmy o miejsce,osobny korzeń gdzie zbierałby się gdzieś w zaniżeniu syfek,w takich miejscach zachodzi nitryfikacja, ponieważ jeśli stosujemy liście i dużo gnijącej materii organicznej automatycznie wytwarza się inna flora bakteryjna która to wszystko przerabia. Piasek może być kupny kwarcowy,jednak granulacja nie powinna myć większa niż 1,5mm.

013

Liście.
O przygotowaniu już pisałem w innym artykule-znajdzicie sobie. Natomiast chciałbym przypomnieć które się nadają.jest to dąb szypułkowy,bezszypułkowy,brzoza,olcha czarna,dąb czerwony,orzech włoski,buk. Jeżeli znajdujecie teraz na przedwiośniu jakieś liście wiszące na drzewach-ja znalazłem ostatnio jakieś drobne podobne do buku-to można zbierać nie zwracając uwagi na gatunek. Po zimie są przemrożone,wysuszone,owiane,jałowe- i nie zwierają nic co rybom by szkodzić mogło. Dodam że najdłużej i najlepiej trzymają się liście buku i dębu pod wodą. Otoski,zbrojniki i krewetki chętnie na nich żerują,a gdy już mocno zbutwieją i rozpadają się ,takie np brzanki potrafią zjadać ich kawałki.

Roślinność
Komu nie idzie z roślinami czy kogo nie stać-zakłada czarne wody 🙂  Kilka gatunków-limnobium rozłogowe,wgłębka wodna,salwinia,pistia rozetkowa,rzęsa-wszystko ma swoje wady i zalety ale 2 cechy wspólne; ocienia i wyciąga substancje azotowe. Roślin rosnących w podłożu w BW nie powinniśmy stosować,zwyczajnie psują efekt i ciężko im przeżyć. Nada się też wąkrotką białogłowa która nie wymaga sadzenia a tworzy między gałęziami fajne pnącza ,no i ciężko ją ”zabić”. Można pobawić się też w uprawę naszych mchów-ja złapałem jakieś 2 najpospolitsze gatunki z ogrodu i przyjęły się doskonale na gałęziach wystających ponad wodę. Nie spodziewałem się ,ale tak wyszło co zobaczyć możecie na zdjęciach na blogu. Mamy jeszcze inne gatunki bardziej wodno błotne i one poradziły by sobie jeszcze lepiej ,ale niektóre mogą być chronione więc trzeba się orientować.

Amazon River Dolphins MM7675

Ryby.
Gatunków do wyboru jest masa…co ważne są tanie i ogólno dostępne . Osobiście uważam że w BW najlepiej wygląda jakaś ławica neonów plus skalary i coś na dno,zamiast parki czy haremu pielęgniczek których prawie nie widać. Oto w co możemy się pobawić ;

Acanthodoras depressus Doradidae 10
Kopik Heckla Acarichthys heckelii Cichlidae 17
Acaronia Acaronia nassa Cichlidae 19
Acestridium dichromum Loricariidae 8
Acestridium martini Loricariidae 9
Acestrorhynchus grandoculis Acestrorhynchidae 14
Achiropsis nattereri Achiridae 17
Akara diadema Aequidens diadema Cichlidae 16
Akara dwuplama Aequidens pallidus Cichlidae 18
Ageneiosus piperatus Auchenipteridae 6
Ageneiosus polystictus Auchenipteridae 55
Agoniates anchovia Characidae 19
Agoniates halecinus Characidae 27
Amblydoras affinis Doradidae 13
Anduzedoras oxyrhynchus Doradidae 40
Argonectes longiceps Hemiodontidae 30
Argonectes robertsi Hemiodontidae 36
Asterophysus batrachus Auchenipteridae 31
Coś jak pawiooka Astronotus crassipinnis Cichlidae 30
Atopomesus pachyodus Characidae 10
Aulixidens eugeniae Characidae 6
Biotoecus opercularis Cichlidae 10
Bivibranchia fowleri Hemiodontidae 18
Boulengerella cuvieri Ctenoluciidae 98
Boulengerella lateristriga Ctenoluciidae 32
Boulengerella lucius Ctenoluciidae 52
Boulengerella maculata Ctenoluciidae 39
Boulengerella xyrekes Ctenoluciidae 47
Brachyrhamdia heteropleura Heptapteridae 8
Brittanichthys axelrodi Characidae 4
Brittanichthys myersi Characidae 4
Bryconamericus deuterodonoides Characidae 8
Bryconamericus ternetzi Characidae 8
Bryconops humeralis Characidae 12
Bryconops inpai Characidae 10
Caenotropus mestomorgmatos Chilodontidae 20
Carnegiella marthae Gasteropelecidae 4
Centrodoras hasemani Doradidae 26
Centromochlus macracanthus Auchenipteridae 9
Chaetostoma machiquense Loricariidae 9
Chalceus macrolepidotus Characidae 30
Charax condei Characidae 7
Chasmocranus longior Heptapteridae 17
Cichla orinocensis Cichlidae 76
Cichla temensis Cichlidae 99
Copella compta Lebiasinidae 7
Copella metae Lebiasinidae 5
Copella nattereri Lebiasinidae 6
Corydoras amandajanea Callichthyidae 8
Corydoras crypticus Callichthyidae 6
Corydoras duplicareus Callichthyidae 5
Corydoras imitator Callichthyidae 7
Corydoras incolicana Callichthyidae 7
Corydoras parallelus Callichthyidae 7
Corydoras rabauti Callichthyidae 7
Corydoras robineae Callichthyidae 6
Corydoras serratus Callichthyidae 6
Creagrutus maxillaris Characidae 9
Creagrutus melanzonus Characidae 5
Crenicichla notophthalmus Cichlidae 10
Crenicichla reticulata Cichlidae 27
Crenicichla virgatula Cichlidae 9
Crenuchus spilurus Crenuchidae 6
Curimata cisandina Curimatidae 15
Curimata ocellata Curimatidae 28
Curimatella alburna Curimatidae 23
Curimatella dorsalis Curimatidae 14
Curimatella meyeri Curimatidae 20
Cyphocharax multilineatus Curimatidae 14
Dekeyseria picta Loricariidae 14
Dekeyseria pulcher Loricariidae 13
Dekeyseria scaphirhyncha Loricariidae 26
Dicrossus filamentosus Cichlidae 5
Dolichancistrus pediculatus Loricariidae 12
Elachocharax geryi Crenuchidae 3
Elachocharax mitopterus Crenuchidae 2
Elachocharax pulcher Crenuchidae 3
Farlowella nattereri Loricariidae 33
Fluviphylax obscurus Poeciliidae 3
Fluviphylax zonatus Poeciliidae 2
elanoglanis nanonocticolus Auchenipteridae 3
Gladioglanis machadoi Heptapteridae 5
Glanapteryx niobium Trichomycteridae 7
Glyptoperichthys gibbiceps Loricariidae 50
Gnathocharax steindachneri Characidae 7
Gymnorhamphichthys rosamarie Rhamphichthyidae 19
Haemomaster venezuelae Trichomycteridae 9
Hemidoras stenopeltis Doradidae 16
Hemigrammus analis Characidae 4
Hemigrammus belottii Characidae 4
Hemigrammus bleheri Characidae 5
Hemigrammus coeruleus Characidae 6
Hemigrammus mimus Characidae 4
Hemigrammus schmardae Characidae 5
Hemigrammus stictus Characidae 5
Hemigrammus vorderwinkleri Characidae 5
Hemiodus argenteus Hemiodontidae 29
Hemiodus atranalis Hemiodontidae 12
Hemiodus gracilis Hemiodontidae 20
Hemiodus immaculatus Hemiodontidae 31
Hemiodus microlepis Hemiodontidae 30
Hemiodus quadrimaculatus Hemiodontidae 16
Hemiodus thayeria Hemiodontidae 11
Hemipsilichthys regani Loricariidae 12
Heros notatus Cichlidae 19
Pielęgnica plamooka Heros severus Cichlidae 25
Heterocharax leptogrammus Characidae 5
Heterocharax macrolepis Characidae 6
Hoplarchus psittacus Cichlidae 32
Hoplocharax goethei Characidae 4
Hydrolycus wallacei Cynodontidae 41
Hypancistrus inspector Loricariidae 16
Hyphessobrycon diancistrus Characidae 4
Hyphessobrycon epicharis Characidae 5
Hyphessobrycon pyrrhonotus Characidae 6
Hyphessobrycon socolofi Characidae 7
Hyphessobrycon tropis Characidae 3
Hypopygus neblinae Hypopomidae 13
Hypostomus squalinus Loricariidae 34
Iguanodectes adujai Characidae 8
Iguanodectes geisleri Characidae 7
Iguanodectes gracilis Characidae 6
Imparfinis pristos Heptapteridae 12
Jupiaba scologaster Characidae 5
Jupiaba zonata Characidae 8
Laetacara thayeri Cichlidae 12
Leporinus brunneus Anostomidae 32
Leptocharacidium omospilus Crenuchidae 9
Leptodoras copei Doradidae 18
Leptodoras hasemani Doradidae 21
Leptodoras praelongus Doradidae 22
Leptorhamdia marmorata Heptapteridae 17
Leptorhamdia nocturna Heptapteridae 17
Lonchogenys ilisha Characidae 8
Melanocharacidium depressum Crenuchidae 4
Melanocharacidium dispilomma Crenuchidae 5
Odmiana skośno pręgiej Mesonauta guyanae Cichlidae 13
Odmiana skośno pręgiej Mesonauta insignis Cichlidae 12
Microcharacidium gnomus Crenuchidae 3
Microcharacidium weitzmani Crenuchidae 2
Micromischodus sugillatus Hemiodontidae 21
Microschemobrycon callops Characidae 3
Microschemobrycon casiquiare Characidae 3
Myleus torquatus Characidae 30
Nannacara adoketa Cichlidae 6
Nannostomus anduzei Lebiasinidae 2
Nannostomus beckfordi Lebiasinidae 8
Nannostomus marilynae Lebiasinidae 5
Nannostomus trifasciatus Lebiasinidae 5
Nemuroglanis pauciradiatus Heptapteridae 17
Niobichthys ferrarisi Loricariidae 9
Ochmacanthus alternus Trichomycteridae 5
Ochmacanthus orinoco Trichomycteridae 6
Odontesthes humensis Atherinidae 29
Odontesthes retropinnis Atherinidae 29
Odontocharacidium aphanes Crenuchidae 3
Olivaichthys viedmensis Diplomystidae 40
Opsodoras boulengeri Doradidae 18
Arowana srebrna Osteoglossum bicirrhosum Osteoglossidae 120
Oxyropsis acutirostris Loricariidae 7
Neon czerwony Paracheirodon axelrodi Characidae 4
Neon błękitny/zielony Paracheirodon simulans Characidae 3
Parotocinclus polyochrus Loricariidae 4
Petitella georgiae Characidae 5
Phenacogaster megalostictus Characidae 5
Poecilocharax weitzmani Crenuchidae 4
Potamorrhaphis petersi Belonidae 31
Priocharax ariel Characidae 2
Prochilodus rubrotaeniatus Prochilodontidae 40
Psectrogaster ciliata Curimatidae 16
Psectrogaster rutiloides Curimatidae 18
Pseudanos gracilis Anostomidae 18
Pseudepapterus cucuhyensis Auchenipteridae 8
Pseudocetopsis praecox Cetopsidae 7
Sum trzmiel Pseudopimelodus bufonius 25
Pseudorinelepis genibarbis Loricariidae 44
Skalar terophyllum altum ichlidae 8
Pygidianops eigenmanni Trichomycteridae 3
Pygocentrus nattereri Characidae 41
Racenisia fimbriipinna Hypopomidae 12
Reganella depressa Loricariidae 14
Rhabdolichops electrogrammus Sternopygidae 30
Rhinobrycon negrensis Characidae 5
Roeboides oligistos Characidae 9
Roestes ogilviei Cynodontidae 23
Sarcoglanis simplex Trichomycteridae 13
Ziemiojad Satanoperca daemon Cichlidae 21
Ziemiojad Satanoperca lilith Cichlidae 32
Scoloplax dolicholophia Scoloplacidae 2
Scorpiodoras heckelii Doradidae 20
Serrabrycon magoi Characidae 4
Pirania Serrasalmus eigenmanni Characidae 22
Pirania Serrasalmus gouldingi Characidae 35
Pirania Serrasalmus hastatus Characidae 19
Pirania Serrasalmus manueli Characidae 44
Pirania kropkowana Serrasalmus rhombeus Characidae 51
Stauroglanis gouldingi Trichomycteridae 13
Stegostenopos cryptogenes Hypopomidae 10
Steindachnerina bimaculata Curimatidae 17
Sternopygus astrabes Sternopygidae 20
Sternopygus castroi Sternopygidae 20
Dyskowiec Symphysodon discus Cichlidae 16
Taeniacara candidi Cichlidae 5
Trachelyopterus ceratophysus Auchenipteridae 22
Trachydoras brevis Doradidae 12
Tucanoichthys tucano Characidae 3
Tyttobrycon xeruini Characidae 3
Uaru Uaru amphicanthoides Cichlidae 30

To tak z grubsza  😀

526036_4935043892882_2006995789_n

Oświetlenie.
Uważam że w tym przypadku; byle nie świetlówki. Sprawdzi się natomiast punktowy power led do wieczornej obserwacji, lub SMD diody 5050,5630,5730 z tym też można pokombinować zwłaszcza
że można zastosować ściemniacze. Barwa powinna być ciepła biała -żółta 2700k ,choć im bardziej przechodzi w pomarańcz tym lepiej. Aby uzyskać ”kolor wody” bez dolewania wywaru z szyszek ,stosowania torfu ,można spróbować gry świateł i oświetlać pomarańczowym RGB,bardzo fajnie to wychodzi ale przy samym tego typu oświetleniu nawet o roślinności powierzchniowej możemy zapomnieć. Ja u siebie mam obecnie 2x80cm regulowane jeśli chodzi o natężenie światła listwy 5730. Do wieczornego zaplam jedną małą 5630,i 3 krótsze paski 30cm także 5630 ciepła żółta. Planuję natomiast zmienić to na pomarańczowe RGB,jako wieczorowe.

Filtracja,kolor wody,natlenienie.
Większość akwarystów uważa że w tego typu akwariach powinna być wydajna nadfiltracja-ja uważam natomiast odwrotnie. Po przejrzeniu masy filmów i zdjęć z tego biotopu widać wyraznie że fruwające paprochy i cząstki organiczne to istota BW. Przy rybach dennych które stale mącą i tak ciężko tego efektu uniknąć,natomiast jak komuś zależy na kryształowej wodzie niech nie daje za dużo ryb ,a sama ławiczka neonów w zupełności wystarczy. Nie będę mówił jaki rodzaj filtra ,ponieważ zależy to od litrażu i obsady. Np u siebie w 25 mam tylko pat mini a żyje tam wszystkiego sporo bo 7 otosków,30 krewetek,ślimak military helmet,3 ampularie,1 netrina zebra ,zatoczki,świderki,rozdętki,i skandal ! 15 neonów innesa. Mimo to system sobie radzi i wodę mam czystą.
Kolor wody,powiem tak z samych liści i wywaru z szyszek trudno go utrzymać . Komu zależy i chce się bawić buduje armatę torfową przepuszcza przez nią wodę i dolewa do akwarium. 2 sposób to włożenie takiego wkładu z torfu do filtra w pończosze i jego wymiana co jakiś czas. Co jaki to już zależy od przepływu wody w filtrze jak i samego torfu,można co 3 tygodnie,można co 3 miesiące. Aby sprawdzić czy nasz wkład jeszcze barwi umieszczamy go w wiaderku z wodą na 2 dni,a potem w szklanej probówce czy szklance patrzymy czy woda jakoś się zabarwiła. 3 sposób to umieszczenie samego wkładu z torfem w pończosze gdzieś w akwarium tak aby nie był widoczny.
Wywar z szyszek olchy.Gotujemy szyszki przez kilka minut z wodą na małym ogniu,mieszając ,następnie wystudzony do temperatury pokojowej wlewamy przez siatkę do akwarium. Szyszki można wygotować kilkukrotnie ,mokre wrzucić potem do akwarium ,lub wysuszyć i potem znów użyć ponownie. Ważne by wywaru nie wlać za dużo ponieważ nadmiar garbników zatyka skrzela rybom i mogą się podusić.

11061662_1040570609304312_7448792748883048754_n

Natlenienie.
Ponieważ w naszym akwarium prawie nie będzie roślin musimy zadbać o jej odpowiednie natlenienie. Z pomocą przychodzi nam deszczownia która powinna pracować cały czas. Raz nie mogłem zasnąć przestawiłem deszczownię tak by nie pluskała,po 6 godzinach wszystkie neony ledwo dyszały przy powierzchni mimo że filtr cały czas chodził. Pamiętajmy więc o tym. Dodatkowo tlen zużywają bakterie gnilne w procesach jakie zachodzą w naszym akwarium,czyli butwienie liści i gałązek.

Tło.
Musi być czarne,ewentualnie strukturalne. Czarne da wrażenie głębi,mroku,tajemnicy ,spotęguje cały efekt. Najlepiej kupić gotowe samoprzylepne,można użyć też folii do przyciemniania szyb w samochodach, Trzecia opcja to samodzielne pomalowanie jakiegoś woododpornego materiału,nadadzą się różne plastykowe wykładziny i okleiny. Malujemy farbą w sprayu,-ok 10 zł, odcień,matowy. Połysk nie,ponieważ będzie odbijał światło co jest denerwujące.

Zalety.
Jak juz powiedziałem,komu nie idzie z ”normalnym ” akwarium robi BW. To żart oczywiście ale tak może być. W tym przypadku oszczędzamy setki zł na kupnie roślin,oświetleniu,rybach jeśli wybierzemy tanie. Wszystko co potrzeba do przygotowania takiego akwarium możemy znalezc ,jeśli chodzi o podłoże i dekorację. No i niepowtarzalny klimat takiego zbiornika jakże surowy i inny od tych do których przywykły nasze oczy.
Same ryby zazwyczaj czują się dobrze,nawet te które nie występują normalnie w tego typu środowiskach. Przykład ode mnie-kosiarki i otoski które wcinają gnijącą korę i drewno aż miło i prawie nie wymagają karmienia,brzuszki cały czas pełne,czarna pręga wyrazna i pełne nastroju. Tak samo gupiki.

3e0d9d21e99bd9c9994c85586896ec4b,62,37

Wady; Czystość wody,naloty na drewnie i pleśnie,czasami zapach i jeśli ktoś bawi się w parametry i kolor to ma więcej roboty. Za to nie trzeba przycinać roślin-coś za coś. Częsciej brudzący się filtr mechaniczny.

Bonusy.
Nie byłbym sobą gdyby obyło się bez tego. Ostatnio czytam ktoś podaje w obsadzie przy opisie akwarium że ma neony czarne. Oczywiście dostaje on odpowiedz od nadgorliwców ”nie ma czegoś takiego jak neon czarny” . W takim razie co pływa u mnie w akwarium? Zastanawiam się jakim trzeba być,nazwijmy delikatnie zgryzliwym człowiekiem by czepiać się nazewnictwa swoją drogą poprawnego. Jakby nie patrzeć Bystrzyk Axelroda, bystrzyk czarny, neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) podawany jest pod tymi nazwami często axelorda czy czarny podawane są naprzemiennie razem w nawiasach w książkach i publikacjach. No ale czegoś trzeba się czepić…

z1

Akwarium Nature-naturalne?
Wiem o co chodzi ze zbiornikami w stylu nature. To co na powierzchni staramy się przenieść pod wodę.Te akwaria też są piękne.ale szczerze…nie widzę na dzień dzisiejszy ryb które dobrze by się czuły w takich akwariach.Dlaczego już mówię. Większość gatunków które pielęgnujemy pochodzi z wód gdzie światła dociera niewiele lub jest ono rozproszone. U mnie w akwarium które jest dość słabo oświetlone neony preferują miejsca cieniste. Na przykładzie jeszcze- miałem akwarium w stylu iwagumi i przy każdym zapaleniu światła panika-neony najpierw innesa ,pozniej simulansy tak samo + otoski rzucały się w panice po zbiorniku obijając o szyby. Bardzo przykry był to widok . Bywało nawet że otosek czy neon wyskoczył. Natomiast rozproszone światło dzienne nie przeszkadzało im. Stąd wysnuwam przypuszczenie że w akwarium z 1,5W na litr czy często więcej ,ozdobne gatunki neonów nie czują się dobrze i czuć nie mogą. Nie mają bardzo często gdzie się schować. Reakcja na światło świadczyła o tym że zwyczajnie bolały je oczy. A niestety sporo gatunków pielęgnowanych w akwariach nature pochodzi z mrocznych czarnych wód. I krewetki reagują podobnie,one tak samo nie lubią nadmiaru światła,i chętnie korzystają z kryjówek które dają im możliwość nie wystawiania się na nie. Niektórzy zaczną krzyczeć może zaraz,że jak to,brak światła to krzywica u ryb i deformacje! Tak nie jest,ostatnie badania dobitnie pokazują że za przypadki krzywicy odpowiedzialne są infekcje wirusowe układu kostnego,niewłaściwe żywienie. Gdyby natomiast zależało to od światła wszystkie ryby w naturze musiały by mieć problemy. Przyczyną paniki ryb na światło bywają też warunki w jakich trzymają je hodowcy-często zbiorniki nie są oświetlone by zaoszczędzić. I bywa że ryba kupiona z innego sklepu gdzie zbiorniki są oświetlane nie zachowuje się tak. Wracając do zagadnienia nie chcę naskakiwać na miłośników nature ,bo zaraz ktoś powie że nie stać mnie na takie akwarium i się mszczę,ale naprawdę poczytajcie nieco o rybach ,bierzcie pod uwagę ich przystosowanie i środowisko,następnie wybierzcie takie którym silne oświetlenie nie przeszkadza,np jakieś brzanki. ”Powiedział co wiedział,brzanki wcinają rośliny. ” No to jakieś danio. Gatunków jest sporo i na pewno coś się znajdzie,wystarczy poszukać.

2r4pug6

Pod tym linkiem znajduje się wszystko do kupy co może się przydać o BW, co zamieszczałem na znajomym podforaku.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=27652

Wybaczcie zdjęcia delfinów-urzekły mnie.

bez tytułu22

Chyba to by było na tyle ,pewnie i tak zapomniałem coś dopisać ale jak na lekturę w niedzielny wieczór ,wystarczająco.  🙂

7 myśli w temacie “Czarne Wody-pogadanki w temacie

 1. lukomen pisze:

  witam, czy można wpuscić do wody o parametrach bw ryby bezpośrednio ze sklepowych szkiełek zakladajac, że są one trzymane w zwykłej kranówce? Jeżeli nie można to musze miec drugie akwarium do stopniowego przyzwyczajania ryb do wody która znajduję się w akwarium docelowym? pozdrawiam

  Polubienie

 2. peru pisze:

  im dalej w tekst tym większe zdziwienie, wystrój to subiektywna ocena nie polemizuję, ja nie lubie kiedy moje akwarium wygląda jak bagno. Dobór podłoża to już inna kwestia przede wszystkim nie powinno reagować chemicznie z wodą (bw woda kwaśna)- żwirki marmurowe wapienne utwardzają wodę – podpowiedź odnośnie z piasku całkiem trafna lepiej jednak czysty rzeczny ponadto warto płukać do tego stopnia aż nie brudzi wody. Niestety zgnilizna w akwarium pochłania tlen , lepiej odmulać. Dobre efekty barwienia wody bez brudu dają szyszki olchy, warto też zainwestować w dobre drewno – namorzynowe na all.. nie kosztuje fortuny a u mnie w zbiorniku nie mają dużych ubytków nawet po 10 latach.

  Polubione przez 1 osoba

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   xD To chyba coś nie tak 😀 Znaczy powinna pachnieć nieco zgnilizną, garbnikami, liśćmi, to jest specyficzny zapach, ale do buraków bym tego nie porównał 🙂 Chociaż jeśli nie jest mętna/mleczna to powinno być ok. Ciekawe co tam włożyłeś. Ale biotop buraczanka polska, w miejscu gdzie deszczówka z pola obmywała kupę leżących buraków…kto wie 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s