Paski LED w akwarystyce,diody SMD Produkty Scolco, testy, opinie..

Miałem się zabrać za ten tekst dawno dawno temu…ale jak to w życiu bywa brakło czasu. Dziś jest ku temu czas,ponieważ wczoraj dotarły do mnie kolejne 2 listwy na diodach 5730, oraz belka na krewetkarium. Od czasów kiedy w latach 60 tych amerykański inżynier Nick Holonyak wynalazł te diody ,sporo się zmieniło między innymi powstały nowe rodzaje diód które są kontynuacją starych typów,a cyfry oznaczające rodzaj Cyfry po symbolu SMD oznaczają nic innego tylko rozmiar diody.

al6n

Czyli:
– dioda SMD 3528 to dioda o wymiarach 3,5mm x 2,8mm
– dioda SMD 5050 to dioda o wymiarach 5,0mm x 5,0mm
– dioda SMD 5630 to dioda o wymiarach 5,6mm x 3,0mm
– dioda SMD 3014 to dioda o wymiarach 3,0mm x 1,4mmTyle z wikipedii dla jasności ,teraz przejdzmy do omawianego
sprzedawcy,jego produktów i moich opinii.
Mała legenda ,numerki będą oznaczać rodzaj diody, a coś takiego jak ‘’6500K’’ oznacza temperaturę barwową diody czyli prostując tak jak my widzimy barwę w odniesieniu do światła dziennego.

Zdjęcie0675
Moja belka na krewetkarium, 3x 5730 zimna biała długości 30cm, 2x  5630, ciepła biała, 2x RGB 

Zdjęcie0673

Na oświetlenie tego typu trafiłem zupełnie przypadkowo. Szukałem tańszej alternatywy dla Power LED, wytrzymalszej od świetlówek i ładniej wyglądającej niż lampki biurkowe …. 😉   Sprzedawcę polecił mi inny akwarysta który jakiś czas temu w podobny lub inny sposób znalazł go za pośrednictwem Internetu. Pierwsze lampy długości 110cm kupiłem 2 lata temu, miałem wtedy półroślinny ogólniak,a więc potrzeba była tego światła przede wszystkim dla roślin. Były to niewymagające gatunki , kryptokoryn trzy gatunki,anubiasy, wąkrotka, mech jawajski,pistia rozetkowa,wgłębka wodna,limnobium rozłogowe,żabienice ,nurzaniec śrubowy i kilka innych. Jedna świetlówka na diodach 5630 zimna biała 6500k, druga 5630 zimna biała barwy 8500k,czyli bardziej nadawała by się do Malawi ale chciałem mieć nieco inne widmo. Obie świecą do tej pory. Przy 8500k niektóre ryby widoczne są w innym kolorze, np. kiryśniki wpadają we fiolet, brzanki odeskie różowo –fiolet, neony czarne –jaskrawa biel bocznego paska. Komuś może się to podobać,mi niestety się nie podobało i dlatego nie polecam mieszać barw w ogólniakach z niewymagającymi roślinami. Może po kolei do czego nadadzą się według mnie poszczególne diody ;

3528/5050 – Tych diod nigdy nie miałem,jakkolwiek moim zdaniem nadadzą się co najwyżej do oświetlenia nocnego bądź można by się pokusić o oświetlenie jakiegoś małego zbiorniczka 10,15litrów max.

5630 zimna biała 6500K– nada się do typowych ogólniaków z niewymagającymi roślinami, Malawi,Tanganika, oraz dla zbiorników roślinnych,jednak tutaj trzeba już dać większą ilość pasków,najlepiej więcej niż 3. 5630 pobierać powinna 18,8 WAT na metr.

5630 ciepła biała 2700K– Dla roślin nie jest to najlepsza barwa ale dają radę. Oświetlenie tego typu stosujemy w biotopach południowo amerykańskich ,wszelkich odmianach czarnych wód w wersji ‘’hard’’ i podobnych. Wiadomo każdy ma inną wizję. Jednak stosowałem rozmaite kombinacje oświetlenia do swoich BW i według mnie najbardziej wizualnie sprawdza się barwa ciepła. Rodzaj diody to już zależy od Was ,może być nawet 5050 jak ktoś nie ma roślin i lubi efekt wieczoru/zachodu słońca w akwarium.

5630 8500K – Zimna biała ,z odcieniem błękitu. Osobiście kojarzy mi się z barwą światła gwiazd na nocnym czystym niebie. Można użyć do ogólniaka/roślinnego w celu zróżnicowania widma,ale najlepiej nada się do Malawi i Tanganiki. Są też jaśniejsze rodzaje np. 10000K ale moim zdaniem to światło nie wygląda ładnie i jest zwyczajnie mdłe.

20141115_175639
Belka do akwarium roślinnego.

5730- Nowy rodzaj diody ,nie zawsze dostępny ale cały czas podbija polski rynek/. Są wiadomo droższe niż 5630. Barwowo sytuacja przedstawia się tak samo jeśli chodzi o zastosowanie. Powierzchnia świecąca jest o 1mm większa niż w 5630. Dają dużo więcej światła i lumenów, porównanie według producenta 5630 = 1260 lumenów,

5730 =2550 lumenów- na metr bodajże. Dlatego te diody nadają się o wiele bardziej do stosowania w akwariach roślinnych. Moje obawy były takie że ,mocniejsza dioda będzie nagrzewać się mocniej co może ale nie musi przekładać się na jej żywotność. Jak to będzie czas pokaże, i pamiętamy że 5730 zużywają około 28,8 W na metr.

Zdjęcie0317
Porównanie – U góry zimna biała 5630 barwy 6500K, na dole barwa 8500K. 

Zdjęcie0316

RGB.
Red,green,blue ,to kryje się pod tym skrótem. Czyli czerwony,zielony ,niebieski. Mieszanka tych trzech
kolorów ,gdzie bawiąc się specjalnym pilotem możemy stworzyć dowolny interesujący nas kolor. Fajna sprawa do zabawy ,można też w ten sposób uzupełnić brakujące widmo dla roślin,np. czerwone. Podkreślić kolor roślin zielonym, lub stworzyć wrażenie nocy odpowiednio wysterowanym i ściemnionym niebieskim. Albo bawiąc się żółtym i pomarańczowym dobrać efekt zachodzącego słońca w czarnych wodach. Na jednym ze zdjęć widzicie świecące małe lampki czerwoną i zieloną. Jest to wysterowany przez sprzedawcę RGB na określony kolor ,bez możliwośći zmiany. Lampki miały chyba 10-15cm i zamawiałem je koledze do krewetkarium ,właśnie po to aby wspomóc innym widmem rośliny.

9x2o

Specyfikacja produktu dla diody 5730:
Rurka plexi (szkło akrylowe) – wodoodporna
300% wytrzymalsza niż szkło
Zasilacz 12 V DC – prąd stały
Diody LED -model 5730
Temperatura barwowa 8000-8500K Biały Zimny lekki błękit
Temperatura barwowa 6000-6500K Biały Naturalny
Temperatura barwowa 2700-3000K Biały Ciepły żółty
Lumeny 2550Lm/m
Stopień ochrony – IP68
Kąt świecenia – 120 stopni
Pobierana moc -max producenta 28,8W
średnica lampy – 1,5 cm
Długość listwy – 100 cm
Długość przewodu – ok. 2 m
Uchwyty do montażu w pokrywie – minimum 2 sztuki
Wyposażone w zaworki przeciwzwrotne. ( po to aby nie zasysało wilgoci) -chyba.

Zdjęcie0468

Jak to się sprawdza w akwarystyce.
Powiedziałbym nawet że znakomicie. Jest kilka mankamentów ,ale o tym poniżej. Na duży plus zasługuje na pewno wilgo-wodoodporność zestawu co właśnie jest kluczem sukcesu przy używaniu w środowisku akwariowym . Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się tak że po powrocie do domu zastałem lampę świecącą pod wodą-ktoś coś grzebał mi w akwarium a moje listwy nie są przytwierdzone do pokrywy a postawione na szybach na specjalnych uchwytach. Na Power Ledy nikt chyba takiej gwarancji nie daje. Druga sprawa-wytrzymałość mechaniczna, parę razy spadła mi ta i owa listwa z wyskośći ponad 100cm to na płytki lub deski. Najmniejszego śladu i działa ,a co by było w takim przypadku ze świetlówką ,wiadomo mak szklany. Trzecią sprawą jest długowieczność, akurat w tym produkcie mamy 100% zabezpieczenia przed wodą , tyle samo przed szkodliwymi wysokimi temperaturami co gwarantuje lata pracy.
Czyszczenie- kto jedzie na kranovicie tak jak ja ,temu czasami może zrobić się biały nalot kamienno -wapienny na rurce. Wystarczy przejechać szmatką nasączoną octem i gotowe.

20141115_175754
Belka do dużego akwarium 200cm. 

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie.
-Na życzenie klienta możliwość dodania włącznika gratis.
Wszystko fajnie,tylko włącznik jest ‘’najsłabszym ogniwem’’ całego zestawu. A to dlatego że nie jest on zabezpieczony przed wilgocią. U mnie leżał na szybie pod pokrywą ,skraplająca się wilgoć coś tam uszkodziła na kabelkach,lampa zaczęła mrugać a potem przestała świecić. Kwestia wymiany włącznika jeśli ktoś umie to zrobić to 5zł ale zawsze. Jeżeli natomiast zamawiacie listwę czy belkę a włącznik zwisa gdzieś z boku czy za akwarium to nie powinno być problemu ,nawet jeżeli się zamoczy a wy go wysuszycie. U mnie natomiast moczył się co dziennie i stąd problem. Tak więc jeśli nie jest dla was problemem codzienne podłączanie lampy do kontaktu,w pewnych przypadkach polecam brać bez włącznika. Oczywiście gwarancja obejmuje zepsucie się lampy a nie dokładną przyczynę. Więc jeśli w takim przypadku odesłalibyście lampę twierdząc że coś z nią nie tak ,tak samo gwarancję uzyskacie ale po co robić sobie problemy kiedy można uniknąć. Do obecnych listw włącznika nie wziałem natomiast do belek tak.

led 002

-Sciemniacz\ rozjaśniacz. Za dodatkowe parę zł Oferuje nam możliwość regulacji poboru mocy przez diody co mniejsza lub zwiększa zużycie prądu i jasność świecenia. Regulacja powinna być 7 stopniowa i z tym właśnie bywa różnie. U mnie czasami działa poprawnie,czasami regulacja jest tylko 3-4 stopniowa,czasami 6. Nie wiem od czego to zależy i mam tak na wszystkich lampach.

20141115_181747

20141115_181834

Używanie świetlówek– jeśli używasz jednocześnie świetlówki które jak wiadomo wydzielają dużo ciepła,może być tak ,że skróci to żywotność Twojej lampy na SMD ponieważ będzie ona bombardowana dodatkową temperaturą.
Więcej minusów w zasadzie trudno mi znaleźć ,no chyba że powiemy iż światło jest bardzo mocne i kłuje po oczach-gdy spojrzeć  🙂

9hq5
Wyłączone,różne rodzaje diód w listwach.

Belki oświetleniowe Scolco.
Tutaj uwag nie mam, tak samo 100% zabezpieczenie przed wilgocią ,polecam jednak branie większej ilości pasków jako osobne zestawy świetlne na osobnych zasilaczach- po pierwsze możesz czasami się rozmyślić i zamiast krewetkarium zapragniesz zrobić małe BW, a tu oświetlenie białe… jak wezmiesz dodatkowo ciepłe w tym samym panelu to możesz pozniej zrobić w razie pomysłu inny typ akwarium. Taki panel w płycie pmma zależnie od szerokości może pomieścić nawet kilkadziesiąt pasków- ja do swojej belki wziąłem 3x 5730 zimny biały, 3x 5630 ciepły biały, 2x RGB, co daje mi w pełni uniwersalne oświetlenie do roślin,krewetkarium,czarnych wód czy nawet aksolotlów bądź ślepców jaskiniowych. W razie gdy jeden zestaw świetlny padnie mam drugi i mogę ‘’przezbroić’’ akwarium na co innego. Taka przezorność 😀

20141115_175725

Tuby.
To samo co listwa,tylko rurka grubsza i zwiera 2 paski obok siebie. Tak samo dobry i woododporny produkt,polecam brać jak kogoś stać bo wiadomo 2x pasek ,drożej, moim zdaniem lepiej sprawdzają się osobne listwy jako zestaw,można wtedy dowolnie ustawić kierunek światła.

Dla akwarystów biotopowych.
Dla Was/Nas mam taką sugestię jeśli macie już główne oświetlenie dla roślin bądź nie macie roślin wcale można zamówić sobie małe 10-15cm listwy których używa się tak samo jak Power ledów do klimatycznego punktowego oświetlenia zbiornika. Zalety oczywiście wytrzymałość,wodoodporność, mobilność-jeśli nie przykręcamy tego pod pokrywą można ustawić sobie dowolnie na szybach. No i wyjdzie to bardzo tanio. Ja zrobiłem tak że zamówiłem po prostu krótsze listwy niż mam akwarium (listwa 80cm, akwarium 120 ) i po użyciu ściemniacza boki mam zaciemnione,tak jak chciałem.

Zdjęcie0467

Kwestie sporne-Akwaria roślinne.
Na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć fragment moich roślin ,jest to z czasów gdy oświetlałem tylko dwoma listwami 110 cm 5630 barwy 6500K,rośliny rosły jak głupie i nie miałem co z nimi robić. Do czasu aż kryptokoryny przykryły swoimi liśćmi całą taflę wody,wtedy całość spowolniła a część roślin zmarniała . Diody 5630 a już na pewno 5730 można z powodzeniem stosować w akwariach roślinnych,jednak nie mnie pytać o szczegóły. Na you tube znajdziecie pana o nazwie Tramadylidochlor który takie belki na tych diodach do roślinniaka sobie zamówił,a we filmach opowiedział jak to się u niego sprawdziło. Linki do filmów już podaję :

https://www.youtube.com/watch?v=HEuHhtReX9Q

Kwestie sporne- Temperatura pracy,pobór mocy.
Bardzo dużo osób zarzuca że SMD za mocno się grzeją przez co wytrzymują max parę miesięcy po czym spada znacząco ich wydajność świetlna. No cóż , u mnie coś takiego nie miało miejsca przy żadnej lampie. Wszystko oscyluje wokół tego jak taki pasek zabezpieczony przed wilgocią,jeśli jest zabezpieczony dobrze to będzie świecił ,lata chyba że mieliśmy pecha i kupiliśmy szmelc albo zamiennik. Ktoś podłącza sobie pasek w sylikonie a jak wiadomo sylikon jest izolatorem przez co zatrzymuje temperaturę miast oddawać. Wtedy żywotność takiego paska faktycznie może wynieść parę miesięcy. Są też i tacy którzy w żaden sposób nie zabezpieczają paska,dają pod pokrywę ,za chwilę pokrywa się kroplami i świeci raptem kilka tygodni. I te osoby piszą potem opinie że SMD są do d… i nie nadają się do akwarystyki. Bez komentarza. Proponuje zatem tym osobom faktycznie je sobie tam wsadzić… Wszystkie tego rodzaju diody łącznie z Power ledami produkowane są w Chinach, a w Chinach jak wiadomo trzeba wyprodukować jak najtańszym kosztem. Jakie są tego konsekwencje,czasem widać. Więc ostatnio Solco zamówił paski 5730, te które przyszły okazały się trefne- zużywały około 18 W na metr,a z kolei 5630 12W. Przez co świeciły nieco słabiej. Nikt do tej pory nie wie co jest grane i dlaczego tak . Moim zdaniem po prostu chińczycy czasem coś kombinują,licząc na to że ktoś nie sprawdzi i pozniej ktoś kupi taki pasek-do testów,zmierzy pobór mocy i idzie w świat opinia że SMD są oszukane. W każdym razie zamawiałem wtedy oświetlenie do swojego BW i krewetkarium, o tym jakie diody przyszły sprzedawca mnie poinformował i radził zaczekać do następnej dostawy od kogoś innego co też uczyniłem.Oczywiście zostały one wycofane ze sprzedaży u Scolco. Zachowanie Na plus dla sprzedawcy ,ponieważ znając allegro spora większość wciskała by po cichu taki produkt nie informując klienta,licząc że ktoś nie zauważy różnicy. Odnośnie temperatury, na moje życzenie został wykonany pomiar temperatury pracy diód w rurce plexi, wyniki jakie wyszły to 42c dla 5630 6500K, 46-50c dla 5630 8500K, oraz 68 dla 5730. Wszystko więc poniżej magicznej granicy 80c która według producenta skraca żywotność diod. Wyniki pomiarów są różne u testujących a wszystko zależy od przewodnośći cieplnej materiału jaki został użyty do zabezpieczenia paska. Wiadomo ,fan Power Leda czy świetlówki napisze choć nigdy nie miał w ręku że paski grzeją się aż skwierczą do 150 stopni a plastik się topi 🙂

20141115_175744

Podsumowując rzec mogę że jestem/jesteśmy bardzo zadowolony z produktów Pana Scolco i polecam je jako tańszą alternatywę dla Power ledów oraz tak samo żywotną-tak oba typy diod pracują na tej samej zasadzie i specyfikacja żywotności jest taka sama dla obu. Czyli według różnych źródeł 50-70tys godzin,co i tak uważam jest chwytem reklamowym 🙂  . Różnią się tylko stopniem pobieranej mocy i tym że powery wymagają osobnego chłodzenia. Dobra wieść jest taka że udało mi się wynegocjować 10% zniżki dla nas wszystkich czyli nie tylko dla administracji ale każdego kto w zamówieniu,mailu czy telefonicznie powie Panu Scolco że jest czytelnikiem Akwarystyki Tradycyjnej bądź należy do naszej grupy Akwarium dla każdego. Rabat obejmuje każdą zakupioną lampę lub całość zamówienia-to już musicie sami sobie z nim ustalić. To tyle co mogłem powiedzieć po jakimś czasie użytkowania tego sprzętu,jeśli macie jakieś pytania bardziej szczegółowe polecam kontaktować się ze sprzedawcą pod numerem podanym w aukcjach na allegro. Komentarze do zdjęć pojawiły się w tekście,natomiast dodam że są to zdjęcia jakie zrobiłem przez cały czas użytkowania ,przedstawiają oświetlenie moich akwariów i dwóch osób gdzie pośredniczyłem przy zamawianiu.Oświetlenie włączone i wyłączone. Znajdują się na nich listwy i belki wyposażone w diody 5630, 5730, i RGB. Moje akwaria których liczba oscyluje stale w granicach 3 do 5,są oświetlone wszystkie w ten sposób. Nie jestem bezmyślnym wrogiem power ledów jak to się niektórym wydaje ,tylko po prostu nie wypowiadam się o czymś czego w ręku nie miałem. Na pewno mają swoje zalety i jeśli kiedyś kupie sobię taką lampę podzielę się z Wami fotorelacją ,opinią o produkcie i sprzedawcy. Na tą chwilę jedyne co wiem to że power ledy wychodzą tak samo tanio lub taniej przy robieniu biotopu BW lub malawi czy tanganiki. Scolclo na allegro znajdziecie pod tym linkiem
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=10302797&id=90097

Wzrost niewymagąjących roślin na dwóch tylko listwach z opisu zdjęcia powyżeZdjęcie0370

14 myśli w temacie “Paski LED w akwarystyce,diody SMD Produkty Scolco, testy, opinie..

 1. T.P. pisze:

  Skorzystałem z linku, nawet podesłałem maila z info o chęci zakupu.
  Wybrałem świetlówkę o długości 90 cm. Jednak do realizacji zakupu nie doszło.
  Zabrakło mi info o typie użytych diod. Innych info sporo a tej podstawowej brak.
  Człowiek sprzedaje i nie wie co sprzedaje?
  http://allegro.pl/oswietlenie-dzienne-led-do-akwarium-90cm-2400lm-m-i5507737241.html

  Po namyśle kupiłem to:
  http://allegro.pl/profesional-swietlowka-led-90cm-smd-8520-akwarium-i5664792124.html
  Diody jakby jeszcze nowsze – SMD 8520. Tu z kolei zabrakło mi info o pobieranej mocy, na zadane pytanie otrzymałem info 16 W.
  Świetlówka przyszła.
  Pierwsze wrażenia to:
  Niemiły odgłos brzęczenia nieumocowanej aluminiowej listwy z diodami.
  Nie raczono też umieścić tej listwy centralnie.
  Mocowanie żałosne – średnica uchwytów dużo większa os średnicy świetlówki.

  Do akwarystyki powróciłem po ok.20 latach przerwy.
  Baniak 95/40/40, świeżo założony.
  Z ledami do oświetlenia akwa. nie miałem do tej pory do czynienia.
  Jak by ktoś życzliwy podpowiedział czy dokonałem prawidłowego zakupu, czy jedna taka listwa do mojego typowego akwa. wystarczy, czy może powinienem dokupić jeszcze świetlówkę z „ciepłymi” ledami aby roślinki lepiej rosły

  Polubienie

  • Rafał Kachel pisze:

   Witam. Mam akwarium 112 litrów. Do oświetlenia używam pasków ledowych w ilości 3 zimnych białych jednego ciepłego i jednego niebiesko- czerwonego (na przemian po 5 cm). Paski maja po 70 cm długości. Są w tubach ze szkła akrylowego- szczelnie zamkniętych. Paski nalepione na listwach aluminiowych. Ponadto z przodu pokrywy są po bokach po dwie tuby akrylowe z paskami po dwa razy 25 cm- biały zimny). W akwarium jasno, rośliny szaleją…. wreszcie mogę mieć rośliny pierwszego planu. Kupowałem te zestawy ledowe, jako do samodzielnego montażu na allegro u sprzedawcy oświetlenia LED z msc Kęty koło Wrocławia. Wcześniej używałem świetlówki w ilości 3x 24 WAT. Nie miałem takich efektów w rozwoju roślin jak teraz. Poza tym przy ledach widzę znacznie mniejszą temperaturę nagrzania przez co nie ma problemów z utrzymaniem właściwej temperatury wody. Paski muszą być koniecznie bez jakiejkolwiek warstwy silikonu. Od zabezpieczenia ich przed wilgocią służy tuba akrylowa. mam 2x 70 cm. plus 4x 25 cm paski z ledami 5730, 1x 70 cm tego ciepłego (coś słabszego niż 5730) i 1x 70 cm zimny biały- aż fioletowy prawie (też słabo świeci) no i te niebiesko czerwone. Ja ze swojej strony polecam. Ile mi to prądu bierze to nie wiem… nie liczę. Myślę, że mniej niż świetlówki, które miałem. Aha…. i nie mam już problemów z glonami.

   Polubione przez 1 osoba

   • Rafał Ka pisze:

    …. z miesiąc temu zamiast mieszanych niebiesko czerwonych ledów i paru innych wsadziłem 2 metry ogółem led 8520 zimny biały. No przestały rośliny rosnąć. Dochodzę do wniosku, ze to efekt braku tej kompozycji niebiesko-czerwonej. Trzeba coś pomyśleć. Jest ładnie jasno w baniaku. Ryby są naturalnie wybarwione, a rośliny wegetują….No to namieszałem. Pozdrawiam.

    Polubienie

   • Akwarysta Tradycyjny pisze:

    Czasami musi minąć trochę czasu, zanim rośliny się ”przestawią”, albo rzeczywiście widmo i kolorystyka są nie dobrane. Ja nie zwracam na to uwagi, bo u mnie rośliny są nieistotnym dodatkiem albo ich nie ma.

    Polubienie

 2. Anna pisze:

  Witam. Bardzo proszę o porade odnośnie ledów. Zamówiłam w Scalco dwie led lampy o długości 110cm. Jedna to naturalna biel druga roślinna. Czy mi wystarczą na baniak juwel vision 260, 121 cm? Czy może wziąć lepiej dwie naturalne zamiast roślinnej? Pozdrawiam serdecznie Anna

  Polubienie

   • kolo1909 pisze:

    Witam, szukam oświetlenia led do ogólniaka 60 l . Temat raczej pilny ponieważ wysiadło moje stare oświetlenie w pokrywie . Poszukuje coś taniego tak aby wytrzymało z pół roku ponieważ obecnie nie jestem przy kasie i planuje akwarium doinwestować na wiosnę wiec potrzebuje oświetlenia które sprawdzi się w utrzymaniu roślin do wiosny za nie duże pieniądze. znalazłem coś takiego ” http://archiwum.allegro.pl/oferta/mocne-wodoszczelne-oswietlenie-led-akwarium-6kolor-i5641072195.html ” ale obawiam sie ze 4 lapki led mogą nie wystarczyć. i nie wiem jaki kolor byłby najlepszy dla roślin ( niebieski?)

    Polubienie

  • lero pisze:

   Witam. Proponuję skontaktować się ze Scolco ( tel. na Allegro). Ja zamawiałem oświetlenie do dwóch akwa 450 l i 250 l na diodach SMB 8520 i przed zakupem zapytałem co mi proponują. Otrzymałem wyczerpującą i fachową poradę. Po otrzymaniu oświetlenia okazało się że jedna rura miała wadę. Zgłosiłem to telefonicznie i popadłem w mały szok. Bez najmniejszych problemów i w krótkim terminie kurier dostarczył nową rurę. Uważam że to bardzo solidna firma z doświadczeniem. Wcześniej przed zakupem słyszałem i czytałem podobne opinie. Zdecydowanie polecam Scolco. Leszek

   Polubienie

 3. Pawel pisze:

  Cześć, mógłbyś pokazać jak podłączane są do zasilacza poszczególne świetlówkli led? Każda ma swoje niezależne zasilanie, czy korzystasz z rozdzielnika i dopiero potem do zasilacza?

  W którym miejscu znajdują się zaworki przeciwzwrotne?

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s