Paski LED jako oświetlenie akwarium?

Temat powraca niczym mroczne widmo z cmentarza…wielu chciałoby go pogrzebać i nie rozmawiać bo przecież nie ma o czym. Bardziej szczegółowy opis ,co do czego znajdziesz pod poniższym linkiem.

Paski LED, produkty SCOLCO, testy i opinie.

Wiele osób ma dylematy przy wyborze oświetlenia. LEDy mają swoich zwolenników i przeciwników. Wady i zalety. Nie do każdego typu akwariów się nadają. Obalmy więc kilka mitów oraz jak zawsze-za i przeciw.

Będę mówił tu o popularnych paskach ledowych na diodach SMD, cena ich jest przystępna a nawet tania jeśli ktoś sam potrafi sklecić sobie resztę instalacji.Tania bo koszt kilku metrow takiego paska wacha się od kilkunastu ,kilkudziesieciu zł,a za gotową lampę lub naświetlacz tego typu w gotowej oprawie zapłacimy już kilkaset złotych,co jest raczej nie do przyjęcia w domowym akwarium budżetowym. Diody SMD nie wymagają chłodzenia ani osobnego radiatora jak ma to miejsce w przypadku mocniejszych diod typu cree. Małe akwaria do głębokośći 35cm możemy z powodzeniem oświetlić diodami 5050. Diody 3528 dają najmniej światła i wychodzą już z użytku,nadają się jedynie na oświetlenie nocne. Obecnie najmocniejszą jest 5630 która daje najwięcej lumenów. (kiedy to piszę jest 2014 rok, za jakiś czas może być inaczej). Część osób twierdzi że LEDY nie nadają się do roślin-akwarium roślinnego. Po częsci to bzdura lub w najlepszym przypadku półprawda-półfałsz. Sukces w akwarium roślinnym zależy od głębokości akwarium,powyżej wysokośći 40cm światło z diod SMD nie dociera dostatecznie głęboko. Do wyboru mamy takie same widma światła jak w świetlówkach,jak i można dobrać odpowiednie wybarwiające.
Do nie wątpliwych zalet jako oświetlenia w akwarium zaliczyć można ogromną energooszczędność ,bezawaryjność, jak i długowieczność diod-w porównaniu do tradycyjnych świetlówek. Do minusów-cena,ale tylko wtedy gdy kupujemy gotową świetlówkę LED lub inne tego typu naświetlacze. Do wyboru w akwarium mamy barwy ciepła białą,zimna biała, lub ”bardzo zimną”- światło gwiazd o temperaturze barwowej 8500 kelvinów. Pozostałe temperatury to 6500k dla normalnej zimnej białej i 2700-3000K dla ciepłej.
Barwę ciepłą używamy w akwarium z biotopem czarnych wód, zimną 6500k do typowych ogólniaków, zimną 8500k do malawi. W głębszych akwariach roślinnych (od 50cm) taniej wyjdzie zostać przy świetlówkach lub zastosować kombinację obu rodzajów oświetlenia. Inną zaletą diod jest niski ich stopień nagrzewania się . Porównując ze świetlówką, ona lekko parzy a dioda jest lekko wyczuwalnie letnia w dotyku. W moim akwarium po zmianie oświetlenia na LED temperatura wody spadła z 29c do 24 z czego jestem zadowolony. Mimo wszystko ,czasami nawet po przedstawieniu tych wszystkich argumentów które właśnie przeczytaliscie ludzie na forach krzyczą: LEDY nie nadają się! Bez podawania żadnego dowodu/powodu. Cóż,powiem tak,kiedyś gdy akwaria oświetlało się zwykłymi żarówkami o barwie żółtociepłej, gdy jarzeniówki dopiero wchodziły do użytku ludzie tak samo mówili : ”To się nie nadaję !,jak może być lepsze od żarówki,nic tym nie oświetlisz ! ”
Każda nowość budzi kontrowersje. Z czasem będą powstawać jeszcze mocniejsze rodzaje małych diód,i wtedy nię będzie problemem odpowiednie oświetlenie żadnego zbiornika. A ceny będą maleć,już są jakieś 4krotnie mniejsze niż kiedyś.
Czas pokaże czy ta technologia będzie przyszłością akwarystyki,według mnie zasługuje na uznanie i ma sporą ku temu szansę.

Pisałem już kiedyś o tym,jednak ostatnio byłem świadkiem ciekawej dyskusji między mną ( ) a moderatorem pewnego forum . Poszło nie tyle o to czy paski nadają się,tylko o samą temperaturę pracy diod. Ze mnie elektryk inżynier ani technik żaden, Pan używał natomiast słownictwa wysoce technicznego po to aby mnie zdyskredytować w oczach czytelników,aby wyszło na to że tradycyjny nic nie wie i nie warto go czytać. ( Nie przeczę że wielu przypadkach tak jest-czytasz na własną odpowiedzialność) Ale cóż,na swoim forum moderator stara się wcisnąć swoim użytkownikom że LEDY nagrzewają się tak aż parzą,skóra odchodzi przy dotknięciu i inne podobne bzdety,co skraca ich żywotność. Nawet jeśli dioda ma temperaturę 60 c to według tego Pana dla ludzkiej ręki jest to niewyczuwalne. Hm,z tego co mi wiadomo każda temperatura powyżej 37c jest odczuwalna przez nas jako ciepło,jeśli ktoś nie wierzy proszę uszykować sobie szklanki z wodą o różnej temperaturze i zanurzać dłoń-będziecie mieć porównanie. Sprawność diody LED do trwałej pracy zamyka się w przedziale 0-80 stopni ,tak podaje producent i w tym przedziale dioda może pracować bezawaryjnie.Nas jako akwarystów interesują 2 rzeczy,po pierwsze strumień i barwa światła,która w świetlówkach jest nieco lepsza niż w diodach. A to dlatego że świetlówka świeci na całej swej powierzchni,przez co daje więcej światła na zbiornik. Dioda natomiast ma światło bardziej ukierunkowane,pod kątem 120 stopni. Druga rzecz to temperatura w akwarium.pod tym względem świetlówki mogą z powodzeniem robić nam za dodatkowe grzałki,natomiast paski LEDowe tu w wielu przypadkach potrzebne będzie jeszcze dogrzewanie. Wszystkim którzy twierdzą że ledy się grzeją-no dobrze niech i tak będzie tylko jaki jest efekt? U mnie w większości akwariów po przejściu na LEDy temperatura spadła o 6-8 stopni i to jest wyznacznikiem funkcjonalności. Nawet,jak niektórzy twierdzą grzeją się do 100 stopni aż skwierczą to niech i tak będzie każdy ma swój świat,mnie interesuje jedynie rzeczywisty wpływ na temperaturę w zbiorniku i przy dotyku rurki- ciepło jest w zasadzie niewyczuwalne,natomiast zwyczajna świetlówka Power Glo parzy mnie przy dotyku.

20141115_175744

Odpowiadając na pytanie-czy się paski nadają, tak i zależy co bierzemy pod uwagę. Sam pasek szybko pokryje się osadem,parująca wilgoć może uszkodzić obwody. Natomiast w rurce z plexi odpowiednio zabezpieczony będzie nam służył lata. Obecnie na rynku pojawiły się nowe diody 5730 które dają więcej światła niż poprzednie najmocniejsze 5630. I tak będzie co jakiś czas ponieważ ten rodzaj oświetlenia zyskuje wielu zwolenników co przekłada się na opracowywanie nowych rozwiązań dla potrzeb akwarystyki przez producentów. Paski nadadzą się z powodzeniem do pełnego lub klimatycznego oświetlenia akwariów biotopowych typu black water,malawi,tanganika, czarne wody azji i sporo innych,na plus jest tu także możliwość zastosowania ściemniaczy/rozjaśniaczy czego nie używa się w świetlówkach. Możemy też oczywiście dobrać rozmaite kolory oświetlenia poprzez zastosowanie taśmy RGB ( Red ,green,Blue) co pozwoli nam uzyskać 16 różnych kolorów. Czy paski nadają się do akwarium roślinnego ?Także odpowiedz brzmi twierdząco,jest tylko jedno małe ale. Akwarium nie może być zbyt głębokie (głębsze niż 40cm) i nie ocienione przez rośliny pływające-powierzchniowe. Znam masę osób które pielęgnują udane roślinniaki właśnie na Ledach.Z kąd zatem biorą się wszystkie mity o tym że LEDy nie nadają się? Pierwsze,ktoś kupuje jeden pasek na akwarium 400litrów,stawia roślinniaka i próbuje tym oświetlać. Pasek szybko zachodzi osadem,przez co użytkownik stwierdza że po 1 miesiącu ”stracił mu 50 % na mocy i wydajnośći” i pisze taką opinię na forum. Idzie w świat. Następna sprawa to przyjmowanie się roślin. Mam na ten temat własną teorię,mianowicie roślina ma szerokie zdolności przystosowawcze…od pokoleń są hodowane i rozmnażane tylko na świetlówkach,postępuje coś takiego jak pamięć genetyczna i rośliny są przyzwyczajone do takiego a nie innego światła i przystosowane by najlepiej je wykorzystywać. Czemu rośliny czasami po zmianie oświetlenia i przesadzeniu gubią liście? Nie dlatego że jak niektórzy myślą światło im nie odpowiada,tylko po przesadzeniu roślina kieruje wszystkie zasoby w pierwszej kolejnośći na rozwój systemu korzeniowego,przypłacając to liśćmi. Kolejne pokolenia roślin bez problemu już zazwyczaj radzą sobie na LEDach. Trzecią sprawą są już interesy własne. Moderator czy admin ma osobistą korzyść w tym że ktoś przyjdzie do jego sklepu czy sklepu znajomego i kupi świetlówkę,zamiast dać zarobić nieznajomemu sprzedawcy LEDów z allegro. Z tąd brak zrozumienia dla racjonalnych argumentów i próby ośmieszenia użytkowników LEDów-zwykła ludzka zazdrość spowodowana tym że ktoś inny może zarobić.

Każde akwarium jest inne. 
Niektórym ciężko jest to pojąć. Odpowiadają jak automaty np ”za mało światła” lub obsada niewłaściwa i nie obchodzi ich że rośliny komuś rosną a ryby rozmnażają się.Wystarczy że akwarium będzie ustawione w bardziej oświetlonym przez słońce miejscu. Sam miałem oświetlenie 2×18 wat na 300 litrów i rośliny rosły mi doskonale. Co do ryb…będę to powtarzał ciągle z uporem maniaka-dla ryb które od narybku są trzymane pierw w hodowli,pozniej w hurtowni następnie w sklepie parametry czy temperatura zbliżona do środowiska naturaln
ego nie mają najmniejszego znaczenia. Ryby te dorastają bez problemu do formy w jakiej widzimy je w sklepie,zatem lądując potem w przeciętnym ogólniaku z kolorowymi kamykami i zamkiem śmiem twierdzić że warunki mają wręcz rajskie. Często w tych nie przypominających natury ogólniakach ku uciesze właściceli bez żadnych dodatkowych zabiegów rozmnażają się badz próbują. Oświeceni obrońcy ryb uciśnionych wymyślili sobie do tego ciekawą teorię- ”Rozmnażają ci się z powodu skrajnie złych warunków aby gatunek mógł przetrwać,to normalny odruch biologiczny” . Ja biologii może nie kończyłem ale zgoda,każdy gatunek rozmnaża się by przetrwać. Natomiast z tego co mi wiadomo proces rozrodczy występuję gdy warunki do przetrwania potomstwa są odpowiednie a nawet lepsze,np pora deszczowa, rozmnażanie innego gatunku które wtedy posłuży za pokarm. W jeszcze innych przypadkach ryby wędrują do takich miejsc gdzie rozwój ikry i larw będzie mógł przebiegać w jak najlepszych warunkach (np łososie w górę rzeki czy węgorze które przepływają cały atlantyk by w gąszczu morza sargassowego móc bezpiecznie się rozmnożyć. )
Każde akwarium jest inne,dlatego nie można tego co się przeczytało gdziekolwiek wciskać innym aby ich uszczęśliwić ponieważ oni mają ”coś nie tak” .Ja wiem że niektórzy chcieliby by wszystkie akwaria wyglądały tak samo (biotopowe z kilkoma rybkami) jednak na szczęście nie wszyscy mają taki gust. I nie mówmy tu o ”jak najlepszych” Warunkach dla ryb zwłaszcza osoby które regularnie jedzą mięso nie mają prawa wydawać na nikogo takich osądów. Dlatego proponuję wszystkim którzy pokazują akwaria na grupie -więcej luzu i dystansu. Pokazującym po pierwsze nie przejmować się tym co ktoś napisze, a komentującym by 10 razy zastanowili się zanim coś napiszą. Bo chyba nie chodzi o to by uzależniać swoje poczucie zadowolenia od komentarzy jakiegoś nawiedzonego osobnika i w drugą stronę-dajmy się cieszyć ludziom swoimi akwariami.

20141115_181834

”Pokaż mi swoje akwarium ,a będę wiedział czy słuchać Twoich rad”

Spotkałem się swego czasu z takim przysłowiem wśród akwarystów,z którym to w żaden sposób nie zamierzam się identyfikować. Niektórzy tak uważają-wystarczy zobaczyć jaki ma ktoś zbiornik i już wiemy kogo mamy przed sobą. Jest to nie tyle krzywdzące podejście co głupie. Ponieważ ktoś może mieć akwarium kilkanaście ,kilkadziesiąt lat ale satysfakcjonuje go akwarium niskoobsługowe z kryptokoroynami i gupikiem.Mieć dużą wiedzę na temat gatunków i biotopów ale nie realizuje tego ponieważ mu się nie chce lub nie ma czasu.Taka osoba nigdzie pochwały i posłuchu się nie doczeka a wśród rzeszy nowoczesnych akwarystów będzie pogardzana bo ”co on tam ma”. Obserwując przez lata różne fora zauważyłem jedno, dopóki masz akwarium takie jakie się Tobie podoba zawsze znajdzie się ktoś komu coś odpowiadać nie będzie.A do wyboru jest dużo (litraż,obsada,wygląd,filtracja,temperatura,parametry,podkładka, etc) ”Jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził” .Dopiero gdy zrobisz akwarium według obowiązujących kanonów jesteś kimś,możesz liczyć na pochwałę i uznanie Często
akwarium było już ustabilizowane biologicznie, dobrze funkcjonujące i wymuszenie zmian tylko po to by ktoś im w końcu napisał że teraz jest w końcu ‘’dobrze’’. Nawet jak na zdjęciu będzie w końcu ”dobrze” i tak możesz przypłacić to chorobami lub śmiercią ryb które reagują stresem na ciągłe zmiany. W większości przypadków nie chodzi tylko o dodanie korzenia czy roślinki,tylko akwarium wymaga całkowitego restartu ,zmiany podłoża i ryb aby według kogoś wyglądało w końcu ”dobrze”. Bardzo to niebezpieczna ścieżka i nie polecam nią podążać.Zawsze gdy odwiedza mnie pewien znajomy, jemu u mnie akwarium coś się nie podoba. Mówi mi ”Tu bym ten korzeń inaczej ułożył,tu te kamienie inaczej dał” wiecie co mu zawsze odpowiadam ? – ”To idz i u siebie w akwarium tak zrób, ” lub ” w swoich akwariach rób jak uważasz” . Zazwyczaj działa.
Inni z kolei utożsamiają się w zupełności ze swoimi akwariami,ustawiają je jako zdjęcia w tle na facebooku,a w galerii tylko zdjęcia zbiornika. Czy to dobre czy złe nie wiem,pewnie oznacza że ich właściele po pokazaniu zbiornika wszędzie gdzie się dało,przeczytaniu hymnów pochwalnych na jego cześć są w końcu z niego dumni. Jeszcze inni przy pokazywaniu wypisują wszystko co się da,godziny oświetlenia,co dolewają i ile ml, filtracja i masa innych. Może jestem jakiś dziwny inny,ale przypomina mi to coś jakby chwalenie się samochodem, dziewczyną albo pracą . W każdym razie śmiesznie to wygląda Niestety ,tak jesteśmy zaprogramowani pochwała działa nie tyle motywująco co powoduje wydzielanie przez nasz układ hormonalny wydzielanie endrofin,no i jesteśmy na radosnym haju. Jedni są świadomi jak to działa i nie dają się manipulować,inni żyją tylko po to by ten układ pobudzać,i żyć zadowoleniem i pochwałą innych. I to było na tyle z moich rozważań,jeśli ktoś chciałby sięgnąć po więcej zapraszam na priv i polecę pewną stronę w tym temacie. Zamieszczam film tramadylidochlora- znany dzięki you tube akwarysta, wpasowuje się w moje wypociny o LED.

51 myśli w temacie “Paski LED jako oświetlenie akwarium?

  • riri pisze:

   Super strona. Właśnie namówiłeś mnie autorze do ponownego założenia niedużego akwarium. Przez lata miałam kilka rybek w 30l akwarium. Niestety minęło trochę lat i rybki odeszły. Ktoś w zoologicznym namówił mnie do zakupu dwóch welon. Straciłam wszystkie ryby wraz z moim 9 letnim glonojadem z którego stratą nie mogłam się pogodzić. Szukałam ratunku na jednym z forum. Zostałam zmieszana z błotem za welony. Obrażano mnie i wyzywano za decyzję. Padły też głosy, że tacy ludzie jak ja nie powinni mieć akwarium. Posłuchałam. Do dziś. Przeczytałam kilka Twoich postów i znów uwierzyłam, że mogę mieç rybki. W końcu jedna zła decyzja nie może świadczyć o tym, że nie potrafię zająć się rybami. Dziękuję i pozdrawiam.

   Polubienie

 1. Exul pisze:

  Proszę napisać jak policzyć liczbę czy moc „ledów” potrzebną do oświetlania akwarium. Czy jest ona taka sama jak przy tradycyjnym oświetleniu.

  Polubienie

 2. szary pisze:

  LED maja różne temperatury( zimne-ciepłe tak jak świetlówki) jeśli rośliny i ryby potrzebują światła z większą ilością widma niebieskiego wybieramy światło zimne jeśli potrzebują czerwonego wybieramy światło ciepłe. obecnie są taśmy zalane silikonem co daje im odporność na wilgoć, i nie potrzeba skomplikowanych ściemniaczy wystarczy zwykły toroid + mostek prostowniczy a jeśli potrzebujemy przyciemnić światlo to wystarczy w szereg wstawić diodę prostowniczą co daje nam obniżenie napięcia zasilania led o mniej więcej 0,5 V na każdą diodę wstawioną w szereg.

  Polubienie

   • Artur pisze:

    Nie zgodzę się z tą tezą. Na paskach LED zalanych silikonem (i to najtańszych) mam w domu 5 dużych gablot, 1 ogromną szafę, oświetlenie blatu kuchennego, w sumie ok. 18-20 m. LEDów i wszystko działa bez problemu. Dotykając paska oceniam, że mam temp. ok. 38 st.C, nie więcej niż 40. Ciepło LEDów, o ile wiem, nie jest rozpraszane głównie „od czoła”, ale od tyłu, czyli przez podłoże. Paski LED mają przez całą długość ciągnięte dość solidne ścieżki przewodzące, które robią za radiator i najwyraźniej w tym przypadku wystarczający. Nie mówię o LEDach dużej mocy (jak np. w porządnych latarkach rowerowych), gdzie dioda musi mieć naprawdę dobry radiator i pastę Z TYŁU.

    Polubienie

 3. DKakwar pisze:

  Paski ledowe w sylikonie 5050 nie nadają się do montażu w plastikowych pokrywach w akwariach.
  Walczyłem z tematem prawie rok
  podejście 1
  Zostały użyte 2 paski led 5050 w osłonie sylikonowej przyklejane do plastikowej obudowy. Jeden biały ciepły i 1 biały zimny jako uzupełnienie światła ze świetlówek tradycyjnych.
  Akwarium pięknie się prezentowało. Byłem zachwycony super pomysłem. Rośliny też.
  Już po 4 dniach odkleił się 1 pasek lądując w wodzie (ciągle świecąc) potem drugi. Problem się powtarzał co kilka dni. Klej samoprzylepny rozpuszczał się pod wpływem temperatury wytwarzanej przez LEDy. Grzeją się do temperatury ok 60-70 stopni może więcej.
  Paski przyklejałem na sylikon czerwony (wysokotemperaturowy) Znowu było pięknie.
  po ok 2 miesiącach stopniowo światło słabło. Osłona sylikonowa w kolorze ciemny brąz a miejscami wręcz przepalony nie przepuszczał światła. Paski były do wymiany. W miejscu odklejenia pasków plastikowa obudowa była zniekształcona od temperatury. Rzekomo odporne na wilgoć paski led w osłonie sylikonowej były silnie skorodowane.
  Podejście 2
  Paski led sylikonowe postanowiłem na etapie montażu zabezpieczyć przed wilgocią sylikonem do szyb.
  Była mała poprawa brak korozji. Reszta objawów wystąpiła ponownie. Czas eksploatacji ok 1,5 miesiąca. Przegrzany sylikon kruszył się jak sucha plastelina
  Podejście 3
  Paski ledowe przyklejone do profili aluminiowych w celu odprowadzenia ciepła.
  Paski wytrzymały aż 4 miesiące. Niestety spalony popękany sylikon zabijał światło.

  Eksperyment kosztowały mnie tyle że mogłem sobie kupić dodatkową świetlówkę z zapłonnikem elektronicznym i bryzgoszczelnymi oprawami.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Deletor pisze:

  Hej, przy planowaniu oswietlenia z paskow ledowych wlasnie wpadlem na ten art i komentarze. am zamiar kupic wlasnie paski 5050 IP67 czyli w silikonie. Tylko od producenta nie tam jakies do akwarium itd. Tylko teraz nie wiem, po waszych komentarzach wychodzi ze lepiej kupic zwykle i troche rurek pcv. Te rurki nie zmniejsza ilosci swiatla? No i chce sie wybic po za kanon oswietlenia. Niedrogo to wychodzi a mozna sprobowac. 150x50x60 akwa 450l na paskach ledowych. Liczylem ze oswietlenie wynioslo by mnie wow az 100zl.

  Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Nie kupuj w sylikonie. Takie rurki nie wiem gdzie dostaniesz bo sam kiedyś szukałem. A one przepuszczają 97 % światła ,więc strata niewielka,oczywiście z czasem zajdą osadem ale to łatwo wyczyścić. 5050 nie nadają się do oświetlenia takiego zbiornika,chyba że robisz biotop dla ślepców jaskiniowych…tylko 5630 lub 5730. Jeżeli to nie zbiornik typowo roślinny potrzebujesz przynajmniej 2 takie paski,no i jeśli umiesz się w to bawić to podłączaj 🙂 Ja kupowałem gotowe.

   Polubienie

   • Artur pisze:

    Rurki elastyczne przeźroczyste, różnych średnic, za ok. 2.50 zł/1 metr, można kupić w pierwszym lepszym sklepie motoryzacyjnym (odwijają z rolki potrzebną ilość). Można nawet wybierać, czy mają być odporne na chemikalia, na temperaturę itp. 😉 Właśnie w ten sposób robię teraz rozprowadzenie ciśnienia wody wychodzącej z filtra.

    Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Ten drugi link mi nie działa. Wszystko co świeci się nagrzewa,ale nie wymagają osobnego chłodzenia do sprawnej długotrwałej pracy. Zabija je tylko izolacja i brak przewodnictwa ciepła-sylikon,oraz wilgoć jak dopuścisz. A zabezpieczone od jednego i drugiego działają lata.

   Polubienie

 5. Krzychu pisze:

  Mam pytanie. Jakiej mocy LED’y i ile szt, powinny być użyte do oświetlania akwarium roślinnego HT, o pojemności 200 litrów? W przypadku T5 uproszczony przelicznik W/l mniej więcej daje orientację ile i jakiej mocy świetlówek użyć. Obecnie mam 135W (3x45W). Jak to jest przy LED’ach?

  Polubienie

   • czesiek pisze:

    Artykuł pisany przez Ciebie, Akwarysto Tradycyjny jest naprawdę the best! Rzeczowy i konkretny. Jednak nie rozumiem pewnej rzeczy, albo źle szukam…Napisz bardzo proszę gdzie szukać określonego produktu firmy Solco. W wyszukiwarce mam info ze to jakaś Spółka budowlana w likwidacji. Problem mam taki: akwarium 120x 50×50 w zasadzie bez roślin ,jakaś twarda żabienica, korzeń parę kamieni i parka pielęgnic pawiookich. Światło więc minimalne tym bardziej, ze dodatkowe będzie z tła skrzynkowego. Szukam listwy, o jakich pisałeś (wygląda to cudownie) i tu jest problem: jaka długość winna być do takiego zbiornika i przy raczej mrocznym klimacie, jakie rodzaje diod, ich moc, barwa światła…Nie jestem elektrykiem ani majsterkowiczem więc szukam konkretnego, gotowego wyrobu. Szukam, szukam i sam już nie wiem tak naprawdę co to ma być i skąd…Czy możesz mi pomóc? Byłbym bardzo wdzięczny Chętnie bym widział odpowiedź na maila jeśli to możliwe. pozdrawiam czesiek

    Polubienie

   • Akwarysta Tradycyjny pisze:

    Hej. Dzięki za tą opinię. Wystarczy w google wpisać ”Scolco allegro” 🙂 http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=10302797&id=90097
    Jak to akwarium w stylu południowej ameryki ,to wystarczy jak zamówisz diody 5630 lub 5730 barwy ciepłej żółtej z regulacją. Ja miałem 2 listwy,na tej samej długości akwarium co Twoje, miałem 80cm i dzięki temu boki były delikatnie zacienione.Fajnie to wyglądało. Przy pawiookoich i tak raczej żadnych roślin nie utrzymasz 🙂 A jak chcesz takie minimum minimalne to RGB ,i sobie dobierzesz na pilocie kolor pomarańczowy. Chętnie zobaczę to akwarium 🙂

    Polubienie

 6. Krzysztof pisze:

  To ja dodam swoje trzy grosze: diody LED owszem, nadają się do oświetlenia akwarium, ale nie diody SMD. To diody małej mocy i strumień świetlny nie jest duży.
  Nie wyczytałem w artykule o diodach power-LED, a może warto i ten temat poruszyć.
  Dioda power-LED zasilona jako 0,5W i 1W bardzo dobrze się sprawdza – można ją przykleić do profilu, można założyć klosz, aby zminimalizować wpływ wilgoci. Ale co tam wilgoć – połączenia w tych diodach są lutowane, a soczewka szczelna, więc na co ma ta wilgoć wpłynąć? Poza tm dioda zasilona jako 1W ma lepszy stosunek strumień/moc, mniej się grzeje itp (cóż, z reguły użytkownicy podchodzą do tego odwrotnie: skoro dioda power-LED jest 5W, to dam 5,5W i będę miał światło, że hej, rośliny w jeden dzień zarosną akwarium, nie nadążę z przycinką…).
  Od roku używam właśnie diod power-LED i nie widzę jakichś negatywnych skutków ich używania, ale…
  Problem jest tylko z niewiedzą osób chcących sobie takie oświetlenie zrobić/założyć/kupić….
  A drugim problemem jest właśnie wskazane w artykule doradztwo „braci starszych”, o znajomości zasad „elektryki” nie wspomnę. To jest naprawdę proste, tylko nie trzeba niepotrzebnie kombinować…

  Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   Możemy się oczywiście w tej kwestii nie zgadzać,ale polecam zobaczyć na you tube akwaria Tramadylidochlora,który oświetla swój roślinniak właśnie takimi diodami. Jeżeli ktoś twierdzi że się nie nadają,śmiem przypuszczać ,że nigdy akwarium nimi nie oświetlał. Ja dlatego nie wypowiadam się o power ledach których w ręku nie miałem. A SMD oświetlałem przez rok roślinnego low techa na ziemi ogrodowej ,wszystko rosło na potęgę,a były to diody jeszcze 5630 czyli słabsze. Dlatego pozstanę przy swoim zdaniu,jako że ,moje doświadczenia na tym polu są zgoła inne. Zresztą,wystarczy poczytać komentarze innych użytkowników którzy nabyli takie oświetlenie,komentarze same pozytywne. Ale to pewnie nie znający się na niczym laicy akwarystyki…:P

   Polubienie

  • Kamil pisze:

   Witam, w swoim nowym akwarium zamontowałem oświetlenie własnej roboty z taśmy led i listewki do której jest przyklejona. Niestety, coś jest nie tak. W akwarium pływa jedna żałobniczka. Zaobserwowałem u niej takie zachownie: kiedy światło jest zapalone siedzi cały czas pod filtrem, a kiedy zgaszę, ryba zaczyna normalnie pływać. Sądzę, że coś jest nie tak ze światłem, ale co?

   Polubienie

   • Marek pisze:

    A no to ,że prosty zasilacz typu trafo i prostownik nie daje światła ciągłego tylko niewidzialne dla człowieka mruganie diód 100 razy na sekundę (2x częstotliwość sieci) i pewnie to przeszkadza rybce.

    Polubienie

 7. Lucynacja pisze:

  Chyba właśnie się w Tobie zakochałam 😉
  A tak serio – jestem rugana wszędzie za moją zupę rybną… Ale mój talerz to i zupa moja 😀 A dzisiaj nawet z pełną premedytacją kupiłam sztuczną skałę. I grupowicze mogą mnie cmoknąć, o! 😉

  Polubienie

 8. Ola pisze:

  Nareszcie jakiś normalny akwarysta. Zerknęłam na ten artykuł bo sama się zastanawiam nad oświetleniem do nowego i znacznie większego akwa. Poczułam się miło zaskoczona. Tak samo dobija mnie to jak ludzie piszą ‚wyrzuć ten zamek, wygląda badziewnie”, albo „kolorowy żwir? co za tandeta, on ryby denerwuje”. Jak nie masz dużego tj. 300l+ akwa morskiego lub z paletkamo to nikt cie nie szanuje. Albo dlaczego mieszasz malawi i tange? To zbrodnia! Dlaczego? Bo tak! No i właśnie. Skoro ryby mają bardzo podobne wymagania i mi się podoba je wymieszać to czemu nie? Najważniejsze żeby rybom było dobrze. Dlatego właśnie ja nigdzie nie pokazuje swoich akwa bo po co mam nerwy tracić? Jak sam powiedziałeś wszystkim nie dogodzisz. Akwarystyka to piękna pasja. Uważam, że akwa ma się nam podobać a nie komuś z forum. Jeżeli ryby mają się dobrze i wszystko jest ok to czemu mam coś zmieniać? Bo jakiś hejter na forum tak napisał? No błagam. Akwarium to nasz mały świat i nie pozwólmy nikomu wejść do niego z butami i wszystko zepsuć.

  Polubienie

 9. Kamilla pisze:

  Bardzo mnie kręci led zimny. Mam lamparciego rycerza (gibicepsa), dla którego wszystko w akwarium ustawiłam, a raczej on sobie ustawił… Czy będzie się dobrze czuł w świetle led po kilku latach w zwykłym oświetleniu też zimnej barwy? Podpowiedzcie mi, bo bardzo mi zależy, by czuł się dobrze.

  Polubienie

 10. Robert pisze:

  Dzięki za super wyjaśnienia. Akwarysto tradycyjny co mnie byś poradził w kwestii oświetlenia. Akvarium 180 dl 60 w 60 Sz. Pływają welonki skalary karasie kolorowe i karpie koi. Chcialbym miec rosliny ale karasie znowu miałyby bufet salatkowy.Jak przeczytałem wyżej zupa rybna ale mi pasuje i rodzince się podoba.

  Polubienie

 11. Robert pisze:

  No i chyba za 1 razem się nie udało opublikować komentarza.
  Jestem starym akwarysta z „tradycjami” akwaria mam z niewielkimi przerwami 35 lat. Oczywiście jestem wapniak z nowymi technologiami. Teraz zaszalalem i 700 litrów stoi w salonie a w akwarium miszmasz skalary i welonki . To narazie bo rodzinka zadowolona i będzie rybek przybywać. Napewno będzie karp koi i karasie kolorowe. Teraz prosiłbym młodszego kolegę o podpowiedź jakie oświetlenie najlepiej zamontować. Myslalem o led ale cena taka ze zostane narazie przy zimnych świetlówkach.

  Polubienie

  • Akwarysta Tradycyjny pisze:

   No to kwestię obsady pominiemy…Nie wiem jakie rośliny chcesz trzymać z karasiami ozdobnymi,bo według mnie utrzymają się tylko mocniejsze kryptokoryny,żaebienice albo nurzaniec olbrzymi. Ja bym nie męczył roślin ale jak chcesz. Nie ma jakie najlepiej,bo nie dobierasz pod rośliny,ale dla kolorystyki ryb najlepiej zimna białe. Zakładając wersję oszczędną z pasków led,kupiłbyś 2x 600cm diody 5730,to wyjdzie ponad 1200zł, ale nie wiem czy Scolco robi w takim rozmiarze coś,musiał byś zadzwonić zapytać. Pozdrawiam

   Polubienie

 12. damian pisze:

  zgadzam się z autorem moje akwarium moje rybki nie podoba się nie patrz co do diód led tylko jako uzupełnienie oświetlenia osobiscie mam na 280l mam 2 ergo po 75w daylight 1 x blue t8 1 x red t8 1 x t8 zwykla biala zimna philipsa a dlaczego nie ledy odpowiedz prosta obudowa mimo iz wentylowana przy pelnym oswietleniu i tak podnosi lekko temperaturae wody co daje efekt dnia i nocy przy braku oswietlenia grzalki sie wcale nie zalaczaja tak czy siak laedy swieca punktowo a rura po calosci oddaje wiecej energii troche glupie poruwnanie ale slonce to rura a gwiazdy to ledy co swieci jasniej tak dla swiadomosci krytykow akwaria posiadam juz 30 lat i 30 lat doswiadczenia metoda prob i bledow zanim skrytykujesz pomysl ile lat ty masz akwarium 112 l

  Polubienie

   • wrzesientomek pisze:

    I jeszcze jedno. Czy warto zainwestować w diody RGB? Możliwość zmiany barwy wydaje się ciekawa, ale czy zastosowanie samych diod RGB będzie dobre? Nie wiem czy istnieje możliwość mieszania wszystkiego na jednym zasilaczu/module itp. (laik, więc nie czepiajcie się terminologii 🙂 ) tak żeby jednym pilotem wszystko robić ale wydaje mi się to niemożliwe (nie obraziłbym się jakbyś mnie w tym temacie poprawił 🙂 ). Montowanie dwóch osobnych modułów mnie nie interesuje, zależy mi na jednym pilocie, którym będę regulował światło z kanapy :).

    Polubienie

   • Akwarysta Tradycyjny pisze:

    Jeśli ma być to oświetlenie nocne, wieczorne dla klimatu, to warto. Samym roślinom za wiele to nie da. Te piloty też nie mają takiego zasięgu, ja swoje muszę przyłożyć 20 cm od czujnika, żeby włączyć.

    Polubienie

   • wrzesientomek pisze:

    Ale zawsze można skorygować chyba nieco barwę? Nie jestem pewien czy 6500K będzie akurat dobrze wyglądało a RGB dają chyba możliwość ocieplania lub oziębiania koloru? Chyba że się mylę i pozwala to tylko uzyskać „fikuśne” kolorki, to mi nie potrzebne :). A jak z ilością? 3 paski 5630 wystarczą? Z tego co piszą na aukcjach wynika, że z 3 metrów uzyskam jakoś pod 30 lm/litr. To wystarczy? Ile metrów bierzących byłoby odpowiednie?

    Polubienie

 13. Artur pisze:

  Witam,
  Świetny artykuł.
  Ja mam zbiornik 250L i oświetlenie t5 4×39.
  Świece około 8 godzin dzienne!
  Problem niestety zawsze jest w lecie poniewaz oświetlenie wydziela zbyt dużo ciepła!
  Pomimo zamontowanych 5 wentylatorów w obudowie ciężko zbić temperaturę.
  Od pewnego czasu rozważam zakup Ledow i martwię sie ze przy przejściu na ledy odbije sie to na moich roślinach!
  Zaznaczę ze akwarium ma wysokość 50 cm odjąć +\- 10 cm na podłoże ledy powinny dać radę 😉
  A pomiędzy akwarium a pokrywa mam położona szybę aby woda wolniej parkowała!
  Bardzo ważne pytanie.
  Bardzo ciężko utrzymać mi czerwone rośliny oprócz czerwonego Lotosa który rośnie świetnie!
  Pozdrawiam

  Polubienie

 14. Marian pisze:

  Siema,
  podoba mi się Twój artykuł (oprócz błędów 😛 ) i mam takie samo podejście do porad fachowców od aqua itp. Miałem kiedyś akwariuma 126 l na świetlówkach – głównie roślinki plus rybki miałem oczywiście – wszystko było pięknie – nie właziłem w ekosystem, odpowiednie kolory świetlówek i było ok. Co do oświetlenia… Na akwarium leżała płyta z plexi a na niej pokrywa – lampa. Z tyłu były otwory dla odparowania ciepła.
  Teraz zamierzam założyć akwarium ok. 200l – dł/szer/wys: 90/40/55 cm.
  Mam zamiar znowu położyć plexi i na to lampę z LED – bez żadnych silikonów itp, bo nie będą potrzebne. Uważam, że jest to dobre wyjście jak nie najlepsze – wysokość słupa wody ok 45-47 cm. Jestem pewien, e LED+y dadzą radę. Odezwę się po jakimś czasie i opowiem. Pozdro.

  Polubienie

 15. Marcin pisze:

  Mam w akwarium świetlówki ledowe na paskach smd. Przyjąłem założenie że potrzebuję 40 lumenów na litr i po sprawdzeniu parametrów kupiłem takie z barwą 6500K. Nie zauważyłem różnicy między ledami a świetlówkami tradycyjnymi, a śmiem powiedzieć, że ledy świecą mocniej i zużywają mniej prądu. Światło świetlówki może i jest równomierne, ale połowa świeci w obudowę, natomiast ledy można ukierunkować. Rośliny rosną szybko i pięknie. Polecam takie rozwiązanie każdemu akwaryście. Przy okazji są już diody smd 8520 które świecą o wiele mocniej niż wspominane w artykule 5730. Przy odpowiednio dobranym zasilaczu paski nie grzeją się właściwie w ogóle. Ledy to przyszłość oświetlenia na najbliższe lata, nawet jeśli ktoś się z tym nie chce pogodzić. Technologia jest coraz lepsza, a ceny coraz niższe.

  Polubienie

 16. Tomasz pisze:

  Hejka. Pytanko: mam ledy i m.in. RGB – nocne oświetlenie załącza mi się na niebieski kolorek – efekt ładny – ale gdzieś mi migło, że sprzyja rozrostowi glonów. Co o tym myślicie ? I jeszcze jedno: przez dzień to niebieskie jest na 100% – też zmniejszyć czy zostawić ?
  Dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s